Bakir tıpkısı ‘seyahat krizi’ yaşanacak mı? Sonuç kapsam…

Korona virüs salgınının Mart 2020’de pandemiye dönüşmesi, global seyahati elan önceki tek görmediğimiz tıpkı ölçekte durdurdu.

Acun genelinde havayolu trafiği Nisan 2020’de 2019’un tıpkı dönemine göre yüzde 96 düştü. Yaz aylarının gelmesiyle gevşetilen önlemler sektörü biraz canlandırsa üstelik bulaşan sayıları almanak bazda yüzde 70 azaldı. Oteller üstelik benzeri ölçüde süreçten etkilendi.

Korona virüs aşısının üretimi ve dağıtımı, 2021 yazı amacıyla sektöre düş olsa dahi, alelhusus telkih sürecindeki aksaklıklar süreci zora soktu. Demincek bir nice devlet, değişik yollarla krizi aşmaya çalışıyor. Ancak Fransa, Belçika ve Polonya kabil telkih sorunu faal ülkelerde itiraz sesleri şimdiden yükseltmeye başladı. Olur şimdiye kadar hangi mutluluk, aşılama pasaportu üstüne hangi kabilinden adımlar attı?

ÇİN

Korona virüsün ilk defa görüldüğü mevki olan Çin, sayısal sertifika birlikte denilen telkih pasaportunu devreye soktu. Çin’in Dışişleri Bakanlığı genel ağ sitesinden yapılan açılamada telkih pasaportunda aşı ve corona virüs testi bilgilerinin kayran alacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Wnag Yi, bu sertifika sebebiyle tıpkı kişinin corona virüs ile ilgili afiyet durumunun iki misil doğrulama edilmiş olacağını ve insanlar arasındaki etkileşimin henüz emin bir nakız alacağını rapor etti. Detayları elan netleşmese dahi, pasaportların sayısal ve uluslararası tanınırlığı olması bekleniyor.

KUL

KÖLE basınında aşılama pasaportu uygulaması konuşulsa bile bu konuda atılmış resmi tıpkı aşama bulunmayan. Ara Sıra eyaletler aşı kartı talep ediyor fakat arsıulusal seyahatlerde geçerli değil.

MEMLUK Hastalık Taharri ve Dehalet Merkezleri (CDC) şu anda abes seyahatlerden caydırma adımları atıyor. Bire Bir CDC sözcüsü, ajansın yolculuk sırasında aşılanmış kişilerin yönetimi üstüne henüz bire bir rehber yayınlamadığını ve aşılar veya aşı belgeleri üzere beledi arsıulusal standartlar bulunmadığını açıkladı.

İNGİLTERE

Avrupa ülkelerine nazaran ilkah sürecinde daha kalburüstü olan İngiltere’üstelik aşı pasaportu uygulanacağına dair resmi ayrımsız açıklama henüz gelmedi. Fakat mutluluk, AKARSU’nin pasaport teklifini görüşüyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da İngiltere’de Kovid-19 amacıyla telkih pasaportu uygulanmasının gözden geçirileceğini açıkladı.

AVRUPA

Avrupa Birliği Komisyonu, AKARSU içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasının yaza kadar hayata geçirilmesi amacıyla kanuni düzenleme hazırladı. Aşı sertifikasında hangi aşıların makbul olacağına DENIZ üyelerinin kendileri değişmeyen verebilecek.

Aşı sertifikası, kişilerin COVID-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve COVID-19 PCR veya acul antijen imtihan sonucunu içerecek.

Sertifikayla Avrupa Birliği’nde (DENIZ) musaddak COVID-19 aşıları reşit kişilere yönelik yolculuk kısıtlamaları kaldırılabilecek. Fakat DENIZ ülkeleri, gayrı aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

KUZEY AVRUPA

Bazı Yildiz Avrupa ülkeleri şimdiden telkih pasaportu kabilinden uygulamalara başlayacağını açıkladı. Danimarka ve İsveç, yaz aylarında turizmi ihya etmek için “dijital aşı sertifikaları” dağıtma planları yaptıklarını duyurdu.

Danimarkalı yetkililer, bu sertifikaya erbap olanların hisse senedi seyahatlerine, spor etkinliklerine, kültürel faaliyetlere, başkaca restoranlara gidebileceğini belirtti.

AB üyesi olmayan ancak Schengen bölgesinin bire bir parçası İzlanda de eş sonundan itibaren aşılama olanlara sayısal belgeler vermeye başladı. İzlanda`ya girişte bu tür bire bir belgeyi gösterenlerin sınırdaki kısıtlamalardan muaf tutulacağı, Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalmayacağı açıklandı.

Baltık ülkesi Estonya ise uçucu proje başlatarak telkih olunduğuna dair iddia gösterenlerin karantinaya alınmayacağını bildirdi. Estonya, Dünya Keyif Örgütü ile muhtemel benzeri dijital aşılama sertifikası uygulaması çalışmalarına birlikte başladı.

SU ÜLKELERİ ANLAŞMA SAĞLAYAMADI

AFP’nin akıbet sayımına göre, şu temel kadar Avrupa nüfusunun yalnızca yüzde 3,5’i ağız ağıza aşılandı. Özellikle Fransa, Belçika ve Polonya kabil ülkeler aşılama tedariğinde balaban problemler yaşıyor. Bu ebat bazı ülkelerin aşılama sertifikasına karşı çıkmasına hastalık oluyor.

Bunlardan biri olan Fransa, herkesin aşıya erişimi olamayacağını esbabımucibe gösteriyor. Fransa Esenlik Bakanı Olivier Veran, buna ek olarak aşıların hangi kadar havari olduğunun daha cemi olarak bilinmediğini, bu tartışmanın biraz ay sonraları yapılması gerektiğini söyledi.

Almanya da öneriyi savunmuyor ancak hususi sektörün uygulamaya geçmesi halinde kanuni olarak engellenemeyeceği görüşünü öne çıkarıyor. Almanya Hak Bakanı Christine Lambrecht, “Tıpkısı aşçı sahibi sadece aşılama olmuş kişilere kapılarını açacak olursa bunu şu anki yasalı durumda engellemek edisyon tamam” dedi.

Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes ise bu çeşit uygulamanın KEZ vatandaşları beyninde ayrımcılığa defa açacağını söyledi. Herkesin aşıya erişiminin kısa sürede tür olmayacağını hatırlatan Wilmes, uygulamaya geçilmesi halinde telkih tor kişilerin ferdî özgürlüklerinin hudut dışı seyahatlerde engellenemeyeceğini dile getirdi.

Aşılama pasaportuna geçmeyi şu zaman üzere düşünmeyen ülkeler beyninde Polonya bile bulunuyor. Ancak Polonya hükümeti, geliştirilen tıpkı beyinli telefon uygulamasıyla aşılama olanların ülkeye varışta karantinaya girmemesini sağlıyor.

ACUN NÜFUSUNUN HENÜZ YÜZDE 1,93’Ü AŞILANDI

Acun genelinde 10 Küçük Ay bakımından 151,5 milyon emanet Kovid-19 aşısı reşit durumda. Bu dahi dünya nüfusunun elan sadece yüzde 1,93’ünün telkih olduğunu gösteriyor. 450 milyon nüfuslu SUTAŞ içre ise telkih olanların sayısı şimdilik hemen 18,3 milyon.

DSÖ ŞİMDİLİK PASAPORTA KARŞI

Acun Afiyet Örgütü (DSÖ), sabık ay aşılama sertifikası tartışmaları yoğunlaştığında böyle bire bir sisteme “elan” alın olduğunu açıklamıştı.

DSÖ yetkilileri, aşının virüsün bulaşmasını ne etap engellediği, hangi büyüklüğünde süreyle koruyucu olduğu gibi bir nice konuda tam vukuf bulunmadığını hatırlatmıştı.

Bunlara ek olarak üretim kapasitelerinin bağan olduğu, elan ehliyetli doz miktarına ulaşılamadığı gibi gerekçeler birlikte sıralanmıştı. (Gerçek: NTV, TRT Selen, France 24, BBC, AA)

Hikâye sayısı baştan 20 bini aştı: Gezi yasağı gündemde

 

SU ortamında ‘yeşil pasaport’ sahipleri amacıyla genişlik dolgunca seyahat rotaları

 

Share: