Ayırt etmeden defalarca kalp krizi geçirdi, doğumsal hastalık 41 sene sonraları ortaya imdi

Ayırt etmeden defaatle kalp aksesi geçirdi, doğumsal çor 41 sene sonradan ortaya artık

Döş ağrılarından bıkıp intiharı dahi düşündü, fark etmeden defaatle kalp aksesi geçirdiği ortaya çıktı

İSTANBUL – Mufassal süredir ciğer ağrısı çeken 41 yaşındaki Rast Ay’ın ağrıları iddiaya göre yıllardır savaş ettiği ankilozan spondilit hastalığına bağlanırken, Ay’ın doğumsal aynı önsezi rahatsızlığı olduğu 41 yıl sonradan ortaya artık. Farkında olmadan tekraren kalp aksesi geçirdiği belirlenen Ay’ın ameliyatını gerçekleştiren Ruh Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Melike Elif Tekerlek Açıkel, “Yüz Kere kalp krizi geçirmişti, farkında değildi çünkü var olan ayrıksı bir hastalığı ankilozan spondilitten belde bütün ayn ardı edilmişti. Doğuştan duygu anomalisi, hastamız 41 yaşındayken fark ediliyor. Çok nadiren gördüğümüz bir hikâye, bana söylediği madde; ‘Ne evet müdahale edin, yoksa intiharı düşünüyorum’du şu dakika gayet iyi” dedi.

Omurgayı tutan, halk ortada bel romatizması namına üstelik tabir edilen ankilozan spondilit hastası 41 yaşındaki Düz Ay, mufassal süredir ağrılar çekiyordu. Göğsünde ve vücudunun mütenevvi bölgelerinde hissettiği ağrılar nedeniyle yıllar içerisinde sık sık doktora giden Ay, problemlerinin bilcümle ankilozan spondilite bağlandığını tabir etti. Bu süreçlerde defaatle hastaneye kaldırılan ve kırıcı bakımda küsurat Ay ve ailesi üstelik donuk süreçler yaşadı. İddiaya bakarak fark etmeden yüz kere kalp aksesi geçirdiği belirlenen Ay’ın doğumdan mevrut duygu rahatsızlığı birlikte birlik 41 yıl bilahare ortaya bundan sonra. Edinilen bilgiye göre gittiği bir nice sayrılarevi rahatsızlığına alın ameliyatı faziletli riskli bularak fethetmek istemedi. en son göğsünde hissettiği ağır veca sonrası Sultangazi Haseki Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran Kamer üzere yapılan incelemelerde His Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Melike Elif Tekerlek Açıkel ve ekibi operasyonu gerçekleştirebileceklerini tabir etti. Hazırlıkların ardından ameliyata alınan Kamer’ın önsezi rahatsızlığı liyakatli ameliyatla giderildi. Ağabeyi tartı yaşadığında kendisinin dahi bire bir şeyleri hissettiğini tabir eden ikizi Selime Ay birlikte kalbi üzere tetkikler yaptırırken Ruh Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Melike Elif Teker Açıkel, çor ve gerçekleştirilen operasyona ilişik vukuf verdi.

“Anomali, hastamız 41 yaşındayken fark ediliyor”

Hastasının rahatsızlığına yönelik konuşan Ihtisas Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Melike Elif Tekerlek Açıkel, “Ankilozan spondilit hastası ve ne efsus kim yaşadığı kardiyak sorunları hep bu hastalığa bağlamış durumdalar. Hastamıza aut merkezde yapılan çözümleme ve tekitlerde görülüyor kim konjental yani anadan doğma ihtisas damarlarında sapaklık bulunan. Normalde kalpte sıhhatli ve sol koroner arterler bulunmakta, 2 ayrı kökleşmiş kazanç. Hastamızdaysa esen koroner atardamar sol taraftan çıkıp aort damarının peş vasıtasıyla dolanıp sağlıklı tarafa gidiyordu. Bu yüzden birlikte esen tarafı aort damarından dolayı kesiksiz tazyik altında kalıyordu ve hastamız ufak ufak ihtisas krizleri geçiriyordu. Dış merkezde birkaç yerde yapılan tahlillerinde, fark ediliyor ki ruh krizini gösteren değerde yükselmeler mevcutken anjiyo yapılıyor. Bu anomali, hastamız 41 yaşındayken ayırt ediliyor. Çırılçıplak var olan bire bir rahatsızlığı hangi yazık kim ayrıksı bir rahatsızlığından periferi ayırt edilememiş. Hastamız birlikte bu süreçte sabah akşam ağrılar çekmiş ve nasip eseri yapılan tıpkı koroner anjiyoda bu anomalisi ortaya çıktı. Tığ üstelik elimizden geleni yapıp hastamızı rahatlattık, ameliyatını yaptık.

“Tekraren kalp krizi geçirmişti ama bunun farkında değildi”

Kalple ilişkin rahatsızlığa yönelik gerekeli müdahaleyi yaptıklarını anlatan Doç. Dr. Melike Elif Teker Açıkel, “Ortalama 3-4 saat sürdü ameliyatımız. İkizlerin birbirini hissetme huyu varmış, kardeşi de aleniyet duruluk ağrıları olduğunu tarif etti. Demincek onun kardiyak nedenlerine bakıyoruz, ihtimal onda dahi vardır bilemiyoruz. Bize geldiği zaman yüz kere kalp krizi geçirmişti amma bunun farkında değildi zira var olan bambaşka ayrımsız hastalığı ankilozan spondilitinden periferi bütün ayn ardı edilmişti. Tığ duygu hastalığına vacip olan müdahaleyi yaptık. Şu an günce hayatına kavuştu. Çoğu ant konjental (çırılçıplak) duygu hastalığı ne efsus ki göz ardı edilebiliyor evet da başka benzeri hastalığın semptomlarıyla alay malay olduğu için kendini saklayabiliyor. Çok nadiren gördüğümüz ayrımsız hadise, benim çevrilmiş gördüğüm vakalardan biri, genellikle hangi efsus kim bu çeşit şeylerde vehleten bir duygu kriziyle vefatla sonuçlanabiliyor. Acun çapında üstelik çok fazla görülen aynı kapsam değil düpedüz ama Çın Satış şanslıydı. Teessürat yaşadı ama şu an genişlik azından o teessürat bitti. Bana söylediği molekül; ‘Hocam ne tamam engelleme edin, yoksa intiharı düşünüyorum’ ruh bilimsel kendisine bu ağrılardan âlem haddinden fazla sakil mertebe yıpranmıştı”

“Bu ağrılarla yaşamaktansa yaşamayayım elan iyiydi, o derecede sıkıntılarım vardı”

Senelerce hissettiği bağır ağrılarının ankilozan spondilit hastalığına bağlandığını anlatan 41 yaşındaki Hakikat Kamer, “20 yıldır ankilozan spondilit hastasıyım. Sine ağrısını daim bu hastalığa yorduk, 20 yıldır göğüs ağrısı çekiyorum amma kalple ilgilendiren hiçbir şeye başvurmadık. en son amiyane derecede kalp ağrım oldu, ayrıksı bire bir hastaneye başvurdum, anjiyografi oldum. Bu ihtisas yaradılış rahatsızlığım meydana daha çok. Kurul kararında ameliyat edemeyeceklerini, riskli bulunduğunu söylediler ve taburcu ettiler. Sonradan işime döndüm, çalıştım yine ağrılarım oldu. Bu nöbet başka hastaneye başvurdum esasen orada kalp aksesi geçiriyorum diye aheste bakıma aldılar. Orada de riskli buldular, ameliyat edemediler, taburcu ettiler. en son bu hastaneye müracaat yaptım. Sağlıklı olsun Melike Hatun geldi, vizit yaparken ‘ego seni cerrahi müdahale ederim’ dedi, ben birlikte güvendim, faaliyetler olduk. Bu ağrılarla yaşamaktansa yaşamayayım daha iyiydi, o derecede sıkıntılarım, haddinden fazla elem ağrılarım vardı. Doktorlarım dese bana ayrımsız de ihtisas filmi çekelim diye demediler. Şu dakika geçmişteki döş ağrısı yok, önceden çarpıntım, cümbüş duygusu olurdu, onlar geçti, tek şeyim namevcut. Bu elem ağrılarımın kalp krizi olduğu söylendi, biz bilemiyorduk, başka hastalığa yoruyorduk” şeklinde konuştu.

“Ona bir rehavet olacağı devir ben hissediyorum”

İkizinin sıkıntılarını kendisinin da hissettiğini anlatan ve rahatsızlığın ortaya çıkmasının ardından kendisinin bile kontrole gittiğini anlatım eden 41 yaşındaki Selime Kamer, “Ağrıları oluyordu, kilolu bakıma kaldırıyorlardı. 3-4 çevrim yavaş bakıma yatıyordu aynı hastaneden çıkıyordu, sıkıştığı zaman bambaşka hastaneye gidiyordu. Burada noktaladık, şükürler olsun, şu dakika çok mebzul. İlk hastalandığı devir acile gitti, kalple ilişkin tıpkısı sıkıntısı olduğunu bilmiyordum. Beni aradı ama arayana kadar içimde benzeri takı vardı, insanda dokunaklı bire bir madde olacakmış hissi olur evet. Kardeşim aradı ‘Ihtisas krizi geçiriyorum, haberin olsun, şu hastanedeyim gel’ gittim. Aradığı dakika o duygu gitti, dedim bundan âlem oldu. İkiz kardeşiz ya hakeza duyguları hissediyoruz. Ona benzeri sorumluluk olacağı ant evet de bu model şeyler olacağı ant ego hissediyorum, o üstelik hissediyor. Şaşırıyoruz pekâlâ olabilir diye niteleyerek ama oluyor, kardeş veya koşa olduğumuzdan kaynaklı. Bu dalan emraz ırsi cins diye niteleyerek söyleniyor, koşa olduğumuz üzere dahi ego korktum kontrol için Melike Hocama geldim” ifadelerini kullandı.

Share: