Avusturyalı enfeksiyon uzmanı: Sputnik V aşısı, Kalaşnikov tüfeği kadar inanılır

Kronen Zeitung gazetesine mütekellim Avusturya’nın önde mevrut enfeksiyon bilimcisi Prof. Dr. Florian Thalhammer, Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’nin aynı Kalaşnikov piyon tüfeği gibi güvenli ve çalışkan olduğunu dile getirdi.

“Sputnik V, Zalim yapımı hafif makineli Kalaşnikov gibi dümdüz, emin ve etkili” diye mütekellim Thalhammer, ayrıca Zalim aşısı ile ilişik ‘umut donör verilerin’ saygın tıpkısı tıp dergisinde yayınlandığına ilgi çekti.

Rusya’nın Avusturya Büyükelçisi Dmitriy Lyubinskiy, geçen aralıkta Sputnik’e demecinde Rus aşılarını istimal deneyiminin Avusturya’birlikte iri bandaj çektiğini, umar şirketlerinden elçiliğe birçok referans yapıldığını açıklamıştı.

Rusya Aracısız Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriyev ise, Sputnik V’nin üretimi üstüne beş altı Avusturyalı şeriklik ile görüşmeler yapıldığını belirtmişti.

Gamaleya Araştırma Merkezi vasıtasıyla geliştirilen ve dünyada Kovid-19’a alın tescilli önceki telkih olma özelliğine ehil Sputnik V’nin uygulandığı kişilerde tafsilatlı vadede gelişigüzel suratsız yüklülük gözlenmedi. Telkih, iyi çalışılmış ve emniyetli olduğu kanıtlanmış tıpkısı âdem adenovirüs vektör tabanına dayanıyor.

İngiliz hatırlı tababet dergisi The Lancet, 2 Şubat’ta Sputnik V’nin vahim yan etkilerin görülmediğini ve senelerce sürebilecek stabil aynı muafiyet oluşturduğunu gösteren klinik çalışmalarının üçüncü aşamasının açıklık sonuçlarını yayınlamıştı. 20 binden aşkın gönüllüden elde edilen verilere dayanan Lancet makalesinde Sputnik V aşısının yüzde 91.6 düzeyinde etkinliği olduğu da doğrulandı.

Zalim Sputnik V aşısı Türkiye’bile üretilecek

 

Rusya’dan Sputnik V aşısına ‘sabotaj’ iddiası

 

Share: