Avşar’ın 700 bin teklik bakir oyuncağı

Iktisat ve siyasette sağlanan balans ile 2002-2018 yılları beyninde 154.6 bilyon dolarlık uluslararası direkt yabancı yatırım çeken Türkiye, 4 yıllık seçimsiz dönemle demet odağı olmayı sürdürüyor. Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu, 1.3 milyar euroluk dev yatırım için sonuncu kararını verdi. Yıpranmamış istihsal tesisi üzere Türkiye’ye seçti. Böylecene Türk otomotiv sektöründe sonuç 22 ylın en büyük yatırımın önü küşade oldu.

ERDOĞAN’LA KONUŞMA ETKİLİ OLDU

Yatırım için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçme yapmakta zorlanan Volkswagen yönetimi, geçen hafta Ankara’da yapılan toplantılardan sonra son kararını verdi. Bu kararda Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin faal olduğu söyleniyor. Diess’in Almanya’ya dönüşünden derakap sonraları toplanan VW Umumi Heyet Türkiye’üstelik yatırımı onayladı. Ancak resmi açıklamanın beş altı zaman süresince yapılması bekleniyor.

5 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Türkiye’üstelik 4-5 bin şahsiyet istihdam yaratacak fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Manisa’da mensur edilmesi muhtemel fabrikada Volkswagen Grubu’nun Skoda ve Seat markaları için istihsal yapılacak. Akıbet yıllarda talebi karşılamakta zorlanan Skoda’ya Volkswagen Grubu eskimemiş üretimevi amacıyla izin vermişti.

ILLET TÜRKİYE?

Türkiye’nin tahminî 50 almanak aynı otomotiv geçmişi var. Dünyanın eke otomotiv ülkelerinden biri olan Türkiye’birlikte bir nice markanın yatırımları bulunuyor. Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Rum Isuzu, Honda, Hyundai, Toyota ile Temsa Türkiye’da otomobilden hafif ticari araca, kamyondan otobüse büyüklüğünde istihsal yapıyor. Ayrıca Türkiye’birlikte otomotiv taraf sanayisinin madun yapısı akva. Aynı zamanda otomotivde görmüş geçirmiş nitelikli aynı işgücü var. Volkswagen bu yüzden Türkiye’ye tercih etti.

MALİYETLER DÜŞÜK

Alman? Handelsblatt gazetesinin haberine göre, Volkswagen yönetimi Türkiye’ye yatırıma önceki baştan beri hamam bakıyordu. Haberde, Türkiye’nin üretimevi yatırımı amacıyla vereceği teşvikler ile Türkiye’birlikte işçilik maliyetlerinin Şark Avrupa ülkelerine nazaran bağan olmasının VW’nin seçimini etkilediği ifade edildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung’da hafta sonunda saha düzlük haberde bile, Türkiye’nin VW’nin yıpranmamış üretim tesisler açısından kurumlu bire bir üretim yeri olduğu belirtilmişti. Gazeteye izah fail VW sözcüsü, Türkiye’bile “konkre müzakereler” yürütüldüğünü ve “en son düzeyde görüşmeler” yapıldığını söylemişti.

14 YIL NAZLANDI

Türkiye’bile arz çok satan markalar ortada bulunan Volkswagen’in yatırım yapması üzere 14 yıldır mücadele ediliyor. VW’nin Türkiye Distribütörü Doğuş Holding’in Başkanı Ferit Şahenk, geçmiş namına 2005’te Cenevre Makine Fuarı’nda VW’yi yatırıma davet etmişti. Daha sonraki yıllarda bu davet gerek Doğuş, gerekse Ankara eliyle bir nice misil tekrarlandı. Fakat, Volkswagen Grubu bugüne kadar yatırıma baylan davrandı. (Mezhep Sandık/Sabahleyin)

Share: