Avrupa’nın sunu büyük hastanesi Başakşehir’de açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katılımıyla İstanbul Başakşehir Kent Hastanesi hizmete çekicilik ve yerel alçak bakım solunum cihazı konfirmasyon töreni düzenlendi.

Vekil Kayırıcı: Hastane tümden 15 Mayıs’ta faaliyete geçecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş, törende yaptığı konuşmada, Başakşehir Kent Hastanesi’nin bütünüyle 15 Mayıs’ta faaliyete geçeceğini bildirdi.

Vekil Herif, şöyle devam etti:

“Başakşehir’in peşi sıra Sancaktepe Kent Hastanesi’ni birlikte devreye aldığımızda, İstanbul’un iki yakasında iki iri esenlik üssümüz olacak.”

Başakşehir Site Hastanesi’nin kâffesi hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en çok ağır sıklet bakım kapasitesine ehil hastanesi olacağını belirten Adam, “İstanbulumuz, iki yakadaki şehir hastanelerimizle gelişigüzel esenlik altyapısı bakımından üstelik dünyanın bildirme başta gelen şehri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Şimdilik pandemi hastanesi olarak kullanılacak”

Eş mevlit ve bala hastanelerinin yataklı vagon servislerinin hizmete alındığını bildiren Insan, bu bölümlerin şimdilik pandemi hastanesi yerine kullanılacağını söyledi.

Nazır Koca, “Başakşehir Site Hastanemizin bilcümle yatakları, kısık bakım altyapısına topluluk olup gerektiğinde kâffesi bunaltıcı bakım olarak kullanılabilir.” diye konuştu.

“Domestik ve milli ventilatörümüz kullanıma amade ağıl getirilmiştir”

Domestik ve milli ventilatörün bugün itibarıyla üretildiğini ve kullanıma hazır hale getirildiğini bildiren, Esenlik Bakanı Adam, şunları kaydetti:

“Şu dakika 100 nüsha. Tığ toplamda mayıs kocaoğlan itibarıyla 5 bine büyüklüğünde üretilmesini planladık.”

“Bu mücadeleyi başarıyla tamamlayacağımıza inanıyorum”

Bakan Eş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi ile mücadelemizin kahramanı olan keyif çalışanlarımızla bu mücadeleyi başarıyla tamamlayacağımıza inanıyorum.”

Varank: Mayıs sonuna büyüklüğünde beş bin maşa üretilmiş olacak

İstanbul Başakşehir Site Hastanesi hizmete alım ve yerel sakil bakım teneffüs cihazı teyit törenine video konferansla katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu salgında bildirme ciddi ihtiyaçlardan birinin ciddi hizmet teneffüs cihazları olduğunu biliyorduk. Afiyet Bakanlığımızın envanteri solunum cihazı noktasında birlikte aktif. Ama biz, proses ortamında aynı sıkıntıyla karşılaşmamak hesabına, bu işin hangi kadar ciddi olduğunun bilinciyle hareket ettik. Malumunuz, bugün bu cihazları ya da parçalarını parasını verseniz üstelik satın alamıyorsunuz. İşte bu yüzden kişi imkanlarımızla bu cihazları yapmak üzere Keyif Bakanlığımızla eşgüdüm içerisinde sürecin henüz başında harekete geçtik” dedi.

Bakanlığın destekleriyle kurulan Biosys firmasının bu alanda yaptığı çalışmaların, geliştirdiği benzeri ürünün olduğuna özen çeken Icra Vekili Varank, çalışmaları saf üretime dönüştürmek için seferberlik başlattıklarını ve onlarca mühendisin gece gündüz çalıştığını kaydetti. Bakan Varank, şunları kaydetti:
“Zaman testleri doğru ürünlerin ayrımsız kısmını Afiyet Bakanlığımıza doğrulama ediyoruz.
İnşallah mayıs sonuna büyüklüğünde beş bin alet üretilmiş olacak. Bilcümle çabamız, esenlik çalışanlarımızın insanüstü emeklerine tıpkı nebze dahi olsa ulama tedarik etmek. Tığ bu cihazları sadece ülkemiz için değil şu dakika bu salgınla boğuşan eksiksiz insanlık üzere ürettik. Ülkemizin ihtiyacının olmadığı durumlarda başka ülkelere dahi bu cihazlar çokça rahat bir şekilde gönderebilir. Hakeza bir global müstevli döneminde müzaheret isteyen değil müzaheret eden ayrımsız devlet kalkışmak bizleri gururlandırıyor.”

Share: