Avrupalı “babayiğitlerin” print dönemi Türk üreticilerin şansı

Dünyanın lider takanak sigortası şirketi Euler Hermes, Avrupa Birliği’nin (AKARSU) otomotiv sektöründe karbondioksit (CO2) yayılımını azaltmaya müteveccih düzenleme çerçevesinin sonuçlarına dayalı öngörülerini açıkladı. Avrupalı araç üreticileri üzere önümüzdeki iki sene içerisinde yüzde 20, 2030 yılında ise yüzdelik 37,5 oranında CO2 yayılımının azaltılmasını hedefleyen aranjman sınai, mali ve ticari açıdan yarattığı zorluklarla otomotiv üreticileri üzerinde sorumluluk yaratıyor.

Avrupalı “babayiğitlerin” edisyon dönemi Türk üreticilerin şansı

Avrupa otomotiv endüstrisinin karşısındaki yeryüzü balaban gözdağı, Avrupa Birliği’nin karbondioksit (CO2) yayılımını 2 yıl içerisinde yüzde 20 oranında kısıtlamayı zorunlu kılan düzenlemeleri oldu.

Endüstriyel, mali ve ticari açıdan zorluklara kere anahtar düzenlemeler sonucunda 2020 yılında otomobil satışlarında yüzdelik 9, 2025’te ise yüzdelik 18 düşüş öngörülüyor.

60 bin civarında işgücü kaybı yaratabilecek tensikat miftah satışlarında 2.9 bilyon Euroluk kayba kez anahtar.

Avrupalı üreticileri bekleyen bu yumruk dönemden, ilişik zer otomotiv teknolojileri üreten Türk şirketleri yarar sağlayabilir.

Maliyetlerde çoğalma, satışlarda düşüş yaratacak

Almaşık motorlu vesait ve özellikle elektrikli araçların kullanımını heveslendirme eden SUTAŞ’nin serencam düzenlemesinin, Avrupa’de imalat üretiminin yüzdelik 13’ünü oluşturan ve 13.3 milyon kişiye hareket imkanı sunan otomotiv sektörü üstünde yıkmacı benzeri yük yaratması bekleniyor.

Sınai açıdan üretici şirketlerin üretimlerini cümbüş özellikle gelmek amacıyla almaşık motorlu vesait yönünde değiştirmeye zorlayan aranjman, mali ve ticari açıdan nazik kayıpların yaşanmasına illet olacak. Buna bakarak, üretim maliyetlerinde 2020 sene böylelikle yüzde 7,  2025’te  ise yüzde 15 artma öngörülürken, açacak satışlarında yüzdelik 9, 2025’te ise yüzde 18’lik bir düşüş bekleniyor.  Tam bunların yanı sıra elektrikli araç üreticilerinin rekabeti artırması, ciro ve kar üzerinde hor cepheli baskıya sebep oluyor.

Otomotiv üreticileri lacerem kurtulur? 

Makine üreticilerinin mali önlemler, maliyet yönetimi, krediler ve farklı ortaklıklar ile düzenlemelerin sonuçlarını ancak yüzde 30 oranında karşılayabilecekleri öngörülüyor.  Akıbet olarak 2020 yılında averaj açacak fiyatlarının yüzdelik 2,6, trafiğe kayıtlı bakir araçların yüzdelik 3,1 oranında azalması böylelikle çevirici satışlarında 9 milyar Euro’luk kaybın söz konusu olması bekleniyor. Tehi hazırda otomotiv sektörün kemiksiz karının az daha yarısına vasıl cezaların, düzenlemelere harmoni sürecinde artarak bitmeme edeceği dahi göz önüne alınırsa, otomotiv üreticilerinin CO2 dans hedeflerini yakalaması ağırlık görünüyor.

Mülhak altın üretim krizi şansa çevirebilir

Euler Hermes Türkiye CEO’su Korkunç Özüner, önümüzdeki dönemde AB’nin bakir düzenlemeleri sonucu otomotiv üreticilerini dayanıklı benzeri dönemin beklediğini söylerken,  müstahsil Türk şirketlerinin bu krizden faydalanabileceğini söyledi. Özüner sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Akıbet düzenlemelerle birlikte almaşık motorlu araçlar konusunda çalışan bakir markalar göreceğiz. Öte yandan dev otomotiv markaları yarıştan nasip kabul etmek hesabına tam süreçlerini baştan gözden geçirecek ve yer bir iki zararla kendilerini geleceğe hazırlamaya çalışacak. Mecmu bunlar, gerçekte otomotiv teknolojileri üreten şirketlerimiz  amacıyla iri bir okazyon anlamına geliyor. Üretim yapan ve ihracata yardım sağlayıcı mecmu sektörlerdeki şirketlerimizin güvenle ticaret yapmalarına destek veren Euler Hermes  otomotiv teknolojileri geliştiren şirketlerimizin akla yatkın riski almaları adına kendileri ile işbirliğini sürdürecektir.

Share: