Avrupa’da ücret riski algın

Türkiye’üstelik bugüne kadar yapılmış genişlik serbest kapsamlı araştırı olan Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Bilgisiz Raporu’nun sonuçları, toyluk haftasında 81 ilden mevrut yüzlerce gencin uğrunda açıklandı. Araştırma, Türkiye’nin önde mevrut sivil toplum kuruluşlarından Oturma Derneği eliyle yürütüldü. Gençlerin ongun olma halinden yola çıkan raporda, hisse senedi hayatından sağlığa, yaşanılan şehirden güvenliğe kadar 62 başlıkta veriler toplandı. Geliştirilecek yıpranmamış deneyimsizlik politikalarına ve gençlere müteveccih projelere posta göstermesi amacıyla hazırlanan araştırmayı, Yerleşme Derneği Başkanı Sezai Amade ve Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emre Erdoğan açıkladı.

ÇOLUK ÇOCUK GELECEĞE NAISIL BAKIYOR?

Türkiye’deki gençlerin ongun olma halini adese altına alan araştırma hakkında bilgiler veren Yurt Derneği Başkanı Sezai Hazır; “20 yıldır Türkiye’deki gençlerle dünyanın farklı ülkelerindeki gençler arasında iletişim kurmayı esas düz Habitat Derneği, bugün gelinen noktada gençlerin kapasitelerini ihya hedefinde birçok proje yürütmektedir. Hayata geçirilen çalışmaların yaratmış olduğu etkiyi denetlemek ve geleceğe çerağ sancımak amacıyla yapılan Habitat Toyluk Araştırması: Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Abur Cubur Raporu ile gençlerin siyasi hayat ve fahri çalışmalara katılımı konusunda matlup seviyede olmadığı, bu konuda yapılması müstelzim bir nice düzenleme ve faaliyete ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkardı.

Bu araştırmamızla Türkiye gençliğinin tıpkısı fotoğrafını çekmeyi hedefledik. karşı karşıya anketler marifetiyle 16 ilde 1209 gencin katılımını sağlayarak Türkiye’da Gençliğin İyi Olma Evinsiz Raporu araştırmasını gerçekleştirdik. Toyluk araştırmamızı maddi buut, yetişek, afiyet, münasebat, ortaklık, riziko ve asayiş başlıkları altında şekillendirdik” açıklamasında bulundu.

GENÇLER SİYASETE KATILIMI YALNIZCA GÖRÜŞ KULLANMAKTAN İBARET GÖRÜYOR

Sezai Hazır, rapora ait çarpıcı açıklamalarına şöyle bitmeme etti, “Araştırmamız gençlerin siyasete katılımı, yalnızca görüş kullanmaktan ibaret gördüklerini ortaya çıkardı. Genel ve yerel seçimlerde fikir kullanan gençlerin oranı %78,2 iken gençlerin aktif siyasette saha ahiz oranının vakit kaybetmeden %3,9 olduğu görüldü.

GENÇLERİN FAHRI SİVİL CEMIYET FAALİYETLERİNE KATILIMI HADDINDEN FAZLA DÜŞÜK

“Rapor aynı zamanda gençlerin gönüllülük oranlarının dahi düşük seviyede olduğuna dair veriler ortaya koymaktadır. Rapora göre gençlerin gönüllü faaliyetlere katılma oranı %5 seviyesindedir”

GENÇLER İNTERNETİ KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN KULLANMIYOR

“Raporda internetle daim bağırsak içe olan gençlerin, interneti şahsi iş yahut eğitimleri için kullanmadıkları görüldü”

GENÇLERİN GELİRLERİ 600 LİRADAN BIR IKI

“Araştırma sonuçlarımızda gençlerin %30’unun maaş gelirlerinin 600 TL’den bir iki olduğu ortaya imdi”

ZIHAYAT KADINLAR ELAN MUTLU

“Cemi bunlara karşın gençlerin yaşamdan sevinme dereceleri efdal ve gençler geleceğe umutla bakıyorlar. Genç erkeklerin %69’u yaşamlarından memnunken genç kadınların sevinme oranı %72 ve gelecekten ümitli olduğunu belirten tüvana kadınların oranı %68 iken dinç erkeklerin oranı %65 olduğu görülmüştür.

Gerçekleştirdiğimiz bu araştırı ile ilişkin verileri kıyaslamak ve gençliğin durumunu ahenktar olarak nüfuz etmek için Oturma Cahillik Araştırmamızı iki yılda tıpkısı tekrarlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Raporun Hep İçin;

http://habitatdernegi.org/turkiyede-genclerin-ongun-olma-açık/

Share: