Avrupa’birlikte doğal gaz krizi duraklık beklentilerini artırıyor

Euro Bölgesi’nde ikinci çeyrekte hafif benzeri büyüme beklense birlikte ekonomistler sükûnet (iki çeyrek altın sıkışık konuşu küçülme) riskleri arttıkça Avrupa Birliği (SUTAŞ) ekonomisinin gelecek yıl stabil biçimde bozulacağını düşünüyor.

Reuters’ın anketine bakarak, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) ferda yayımlayacağı ikinci çeyrekte konuşu nema avangart verisinin aynı esbak çeyreğe bakarak yüzdelik 0,1’lik tıpkısı artış göstermesi bekleniyor.

Bu geçmiş çeyrekte kaydedilen yüzdelik 0,6’lık büyümenin ardından biberli ayrımsız engebe yaşanacağına bel ediyor ve güneş tacı virüsü vakalarıyla alay malay kısıtlamaların artması zımnında SUTAŞ’nin 2021’in başında kısa ayrımsız durgunluk yaşamasından bu yana kaydettiği en zayıf başarım olacak.

Financial Times’ın haberine göre, Rusya-Ukrayna savaşı erke ve azık fiyatlarının artmasını tetikledi, tüketicilerin masraf gücünü aşındırdı ve önümüzdeki kış sürecinde hem üreticileri hem bile hane halkını vurabilecek bir enerji krizi ihtimalinin doğmasına illet oldu.

Eylülde gerçekleştirilecek intihabat öncesinde İtalya’daki politik muvazenesizlik de DENIZ’nin ekonomik görünümüne ilişik endişeleri artırıyor.

Alman sigorta şirketi Allianz’ın kıdemli Avrupa ekonomisti Katharina Utermöhl, kâin durumu fazla kazasını vahim çekimde izlemeye benzetti. Utermöhl ati yılda çıplak benzeri toparlanmanın beklenen olmadığını dile getirdi.

Öte yandan halihazırda yalnızca turizm ve konaklama endüstrisinin olumlu sinyaller verdiği belirtiliyor. Euro bölgesi ekonomisinin, pandemi sürecinde biriktirdikleri meblağları tatile müracaat etmek ve restoranlarda aşındırmak kemirmek için harcayan elan çok sayıda kişiden bindi alabileceği belirtiliyor.

Ancak söz konusu artışın, hayat maliyetlerinin yükseleceğine yönelik derece halkının endişeleriyle boğulması muhtemel görünüyor. Euro bölgesindeki dayanabilen çokça mütemmim, maaşının yüzde 8,6’lık rekor enflasyona kıç uyduramaması dolayısıyla donuk hissediyor.

İsviçre merkezli vezneci Credit Suisse’in ümranlı Avrupa ekonomisi başkanı Veronika Roharova, “Sadık gelirdeki daralmanın cevvaliyet kazanması ve tüketicilerin isteğe sadık harcamalarını azaltması zımnında bu yaz turizm, gezi ve konaklama alanlarındaki büyümede yalnızca amiyane tıpkı artım öngörüyoruz” dedi.

GAZ FİYATLARI İKİ GÜNDE YÜZDELIK 30 ARTTI

Öte yandan, Acımasız enerji devi Gazprom bu hafta yaptığı açıklamada Kuzey Akıntı-1 borazan hattından Almanya’ya akan doğalgazın hizmet nedeniyle çarşamba gününden itibaren alışılagelen seviyelerinin tahminî beşte birine düştüğünü söyledi. Bu da Rusya’nın enerji tedarikini Avrupa’ya alın tıpkısı zırh olarak kullandığına yönelik korkuları pekiştirdi.

Avrupa’daki doğal gaz fiyatları bu haftanın ilk iki gününde yüzde 30 arttı. Fiyatlar güzeşte yılın dokuz katına geldi.

Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışının azaltması kış üzere yeterli düzeyde depolama yapılamayacağı anlamına geliyor. söz konusu genişlik alçak sanayi üzere doğalgazın karneye bağlanmasına illet benzer.

Almanya’nın gelecek yıl amacıyla nema tahminini yüzde 1,9’dan yüzdelik 0,8’e calip Uluslararası Servet Fonu (IMF) akışların tamamen durmasının karne uygulamasına zorlayabileceği, nazik sınai sektörlerin çarpış alabileceği ve Euro Bölgesi’ndeki büyümeyi ızdırap tıpkı şekilde azaltabileceği konusunda uyardı.

SU çoğu ülke üzere doğalgaz kullanımını yüzde 15 oranında tenzil hedefi belirledi. Alman hükümeti bu hafta merhale halkını ve şirketleri elan fazla artırım etmeye çağırdı ve Berlin, enerji şirketlerinin yüksek maliyetlerinin yüzde 90’ını müşterilere yansıtmasına izin vermeyi planlıyor.

Almanya’da hükümetin akaryakıt, ruh ve şişko nakil fiyatlarını düşürmeye yönelik önlemlerinin enflasyonu sınırlamış olması muhtemel. Fakat mütemmim fiyatlarının temmuzda yüzde 8,7’yle yıpranmamış aynı zirveye çıkması bekleniyor.

FAİZ ARTIŞININ DURABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

AMMA VELAKIN Avrupa Komisyonu’nun maaş anketine göre bitiren güveni rekor düzeyde düşük tıpkısı seviyede. Bankalar da itimat arzını sıkıyor ve Avrupa Kalıp Bankası’nın (ECB) geçen hafta repo artırmasından sonraları bu eğilimin hızlanması beklenen.

Kötüleşen konuşu görünüm nedeniyle yatırımcılar, ECB’nin ürem artırımlarını beklenenden çok henüz evvel durdurabileceğini düşünmeye başladı.

Mavera yandan hem ECB hem da hükümetler olasılı bire bir stagflasyonla kabus senaryosu yaşayabilir. Moskof doğalgaz arzındaki göz Euro bölgesini resesyona makul itmeye bitmeme ederken erke krizi ve vurgun Euro fiyatların yükselmesine neden oluyor.

MEMLUK merkezli yatırım bankası Goldman Sachs çarşamba günü toprak üzere büyüme tahminini düşürdü ve Rusya erke arzını ağız ağıza kesmemiş olsa üstelik, bu sene üst üste iki çeyrek altın olumsuz büyümeyle teknik resesyonun gerçekleşme olasılığının haddinden fazla elan yüksek olduğunu söyledi.

Credit Suisse’den Roharova de Acımasız gazının kesilmesi durumunda gelecek yıl Euro bölgesi GSYİH’sının yüzde 1 ila 2 arasında düşeceğini ve enflasyonun yeryüzü bir iki ayrımsız yıl daha ECB’nin yüzdelik 2 hedefinin az çok üzerinde kalacağını hesap pusulası etti.

doğal gaz ambarlama tesisleri kışa amade

 

Avrupa’üstelik gaz fiyatları sert yükselişin ardından geriliyor

 

Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz akışı azalıyor

 

Share: