Avrupa sanayisi uçurumun kenarında

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Avrupa’bile Danimarka’dan Almanya’evet bir nice büyüklük kısıtlamaları yavaştan kaldırırken onları İtalya, Fransa ve İspanya izledi. İşe çevrim ise çabuk aynı şekilde olamaz. Şirketler çalışanlarının güvenliği üzere sosyal vuzuh ve hijyen önlemlerini uygulamak zorunda kalacaklar.

Üretimin yeniden başlaması Avrupa için hayati öneme cemaat. Karantina sürecinde Avrupa’dahi hususi sektörün neşelilik verileri çakılırken aylakçılık rakamları rekor kırdı. Korona virüs salgınının el açtığı krizin etkisi ile ekonomiye yürek tarihin arz canlı düşüşünü yaşadı. Sanayisi etkili olan Almanya’bile dahi Münih merkezli soylu erki karın kuruluşu Ifo vasıtasıyla hazırlanan indeks, aksiyon dünyasının ekonomiye olan güveni April ayında tarihinin düşük seviyesine indiğini ortaya koydu. Ifo yaptığı açıklamada, “Güneş Tacı virüs krizi Alman ekonomisine tekmil hiddeti ile saldırıyor” değerlendirmesine kayran verdi. April ayında Ifo hisse senedi ortamı endeksi Mart ayındaki 85,9 puandan 74,3 puana indi. Beklentiler ise Endeks’in 80 puana gerileyeceği yönündeydi. Akan uzanım endeksi 92,9 puandan 79,5 puana geriledi. Ifo Başkanı Fuest Clemens yaptığı değerlendirmede, “Şirketler hiçbir devir önümüzdeki aylar amacıyla bu kadar kötümser olmamışlardı” diye konuştu.

Alman stratejist Michael Groemling’e göre şirketler baştan açılsalar bile bozulan tedbir zincirini onarmak gözüktüğü büyüklüğünde yalın kat olamaz. Elan de yetişkin olan ise pandemi sonrası dünyada bildirme talebi hangi ölçüde şekilleneceği.

Peugeot, Citroen ve Opel’in sahibi olan PSA Group, Avrupa’daki fabrikalarını ne antlaşma açacağı üstüne bire bir bilgi vermedi. Şirketin CFO’su Philippe dahi Rovira’a bakarak üretime başlamayı bayilerin as rakamları belirleyecek.

Avrupa’bile otomotiv sektöründe etkin 14 milyon birey belirsizlikler beyninde işine ansız dönmek istiyor. Fiat Chrysler belli belirsiz ticari açacak üretime pazartesi haset tekrardan başlamayı planlarken Ferrari’nin üretimine 4 Mayıs’ta başlayacak. Dünyanın bildirme balaban otomobil üreticisi Volkswagen, geçtiğimiz perşembe haset elektrikli otomobilin üretimine başladı. Renault ise motor ve rezerv kıvılcım fabrikalarını yeniden açarak ¼ oranında çalışanının iş başı yapmasını sağladı. Ortaklık İspanya, Portekiz, Fas ve Rusya’daki fabrikaları ise üretime bitmeme ediyor.

Avrupa ekonomisinin bel kemiğini oluşturan otomotiv sektörü üretime yeniden başlamaya hazırlanırken talebin hangi yönde şekilleneceği ise düşkünlük konusu.

Avrupa böylece 1 trilyonluk bütçede anlaştı

Avrupa sosyetesi cümbüş üzere İsveç’e gidiyor

 

Share: