Avrupa borç birliği

1951’dahi şeş cızık devletin katılımıyla Avrupa Kömür ve Polat Topluluğu olarak kurulan elan sonraları Avrupa Topluluğu ve Avrupa Birliği adını düz, euro adında ortak dünyalık birimi çıkaran bağlantı resmi olmasa üstelik fiili namına namus borcu birliği haline döndü. Ülkelerin birbirine olan rekor düzeydeki borçları ve borçların ödenip ödenmeyeceğine ait varagele ülkelerin kaderini de birbirine bağladı. Herhangi Bir ülkenin bankasının batacak denilen ülkelerde milyarlarca dolar alacağı bulunuyor. Bu da Yunanistan’la başlayıp İtalya’ya sıçrayan krizin adeta domino etkisi yaratıp gayrı ülkelere sıçrayacağını birlikte gösteriyor. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) verilerine göre Portekiz’in en haddinden fazla İspanya’ya, İtalya’nın Fransa’ya, Norveç’in İsveç’e, Avusturya’nın İtalya’ya borcu var.
Kimin sunu kadar alacağı var: İtalya:
Takanak defteri çok kabarık İtalya’da yer aşkın riziko sahibi devlet 392 bilyon dolarla Fransa. İkinci sırada ise 162.3 milyar dolarla Almanya bulunuyor.
Fransa: Paris’in bildirme nazik alacaklısı, komşusu İngiltere’nin 269.1 milyar doları mevcut.
Almanya: Gemiyi yetirmek için ceht harcama eden Berlin Yönetimi’nin alacaklı listesindeki komşu devletler başı üzüntü- yor. Fransa’nın 260.9, İtalya’nın 257 bilyon dolarlık riski var.
Avusturya: Güneydeki komşusu İtalya’nın 102.4, batıdaki komşusu Almanya’nın 84.9 milyar dolarlık hesabı bulunuyor.
Slovakya: Alacaklı listesinin başında yandaki Avusturya 27.9 milyar dolarla önce sırada.
Hollanda: Amsterdam’birlikte asıl verecekli 158.1 bilyon dolarla sınırdaşı Almanya.
Norveç: İskandinav ülkelerinde dahi istikraz komşular beyninde gerçekleşiyor. Norveç’in toplam 250 bilyon dolarlık riskinin 127.3 milyar doları İsveç’e ait.
Finlandiya: 122 milyar dolarla alacaklılar listesinin başında İsveç bulunurken, ikinci sıradaki Almanya’nın 13.8 milyar dolarlık benzeri riski var.
İrlanda: İrlanda’bile ise genişlik şişman alacaklı 135.2 milyar dolarla yandaki İngiltere.
İspanya: Ülkede Almanya’nın 181.9, Fransa’nın 140 milyar doları risk altında.
Yunanistan : Komşu’de ise borçlulukta geçmiş sırada Fransa yer alıyor. Fransa’nın 56.7, Almanya’nın 34 milyar dolarlık riski kâin.
Belçika: AB’nin başkenti Belçika’da ise kapsam biraz ayrımlı. ABD’nin 79.6 milyar dolar riski var. Onu 55 milyar dolarla Fransa, 50.4 bilyon dolarla birlikte Almanya takip ediyor.
Selek Pervin/ Sabah

Share: