AvivaSA’nın BES kaynak büyüklüğü 19 milyar liraya ulaştı

Türkiye’nin, kenelerin yaşamaları amacıyla coğrafi açıdan berenarı akıllıca aynı yapıya topluluk olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Elkin, “Kenelerden hayvanlara bulaşıcı hastalık seçkin belirti göstermez. Kurban Bayramı zımnında kurban pazarlarında sakırga tehlikesine alın tetik almak gerekiyor” uyarısında bulundu.

Havaların ısınmasıyla gelişigüzel yeşil alanlarda mevcut keneler tehlike yaratıyor. Kene ısırması sonucunda gelişebilen Katliam Kongo Kanamalı Zehir Hastalığı (KKKA) ile karşılaşılma olasılığı yükseliyor. Hastalığın belirtilerinin sonra ortaya çıktığını kaydeden İstanbul Aksiyon Üniversitesi Ahali Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, “Çor hayvanlarda ise araz göstermez. Hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiği için, hastalığın kesif olarak görüldüğü bölgelerde mevcut hayvanlar zinde görünebilir fakat hastalığı bulaştırabilirler. Efsanevi sahipleri hayvanlarını kenelere cebin akilane ilaçlamalı. Hayvan barınakları ise kenelerin yaşamasına olanak vermeyecek şekilde olmalı” dedi.

KURBAN PAZARLARINA DİKKAT

Hastalığın risk grupları karşı hikmet veren Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, “Hastalığın görüldüğü bölgelerde ruhlu tarım ve hayvancılık ile uğraşan rençper ve çobanlar, kasaplar ve kasaphane çalışanları, veteriner hekimler, KKKA hastaları ile bağlanak fail sağlık personeli, korunmasız yerine dinlenme kampı ve piknik yapanlar, laboratuvar çalışanları, pestil yakınları risk altında olan kişilerdir. Andıran Kurban Bayramı dolayısıyla, kurban pazarlarında sakırga tehlikesine alın dikkatli oluşmak gerekiyor” uyarısında bulundu.

BELİRTLERİ SONRADAN GÖRÜLMEYE BAŞLANIYOR

Hastalığın insanda virüsün alınma şekline sınırlı adına 1-14 devir sürebilen kuluçka döneminden sonradan belirtiler gösterdiğini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Elkin, “Ateş, halsizlik,  üşüme, titreme, oylumlu adale ağrıları, mebde ağrısı, bulantı-kusma, edim, yüzdelik ve gözlerde kızarıklık, cilt döküntüsü kabil şikâyetlerle çor kendini gösterir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kap kanaması, diş eti kanaması, koku alma organı kanaması, göden-barsak kanaması, akciğer ve bellek kanamaları görülebilir” dedi.

“KENEYİ YAKMAYA ÇALIŞMAYIN”

Dr. Öğr. Üyesi Elkin, vücuduna kene tutunan kişinin yapması gerekenler karşı şu bilgileri verdi:

“Hiç elden vazıh el ile dokunmamak amacıyla, keneyi vücuda tutunduğu arz mail yerden makul benzeri gereç (ellik, bez ya de poşet vs.) ile yilbik çıkarmalıdır. Kene çıkarıldıktan sonra kenenin tutunma adına antiseptik tıpkı mahlul sürülmelidir. Fakat birey, keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda sunu mümasil esenlik kurumuna başvurmalıdır. Kene ne kadar er çıkarılırsa hastalığın bulaşma riski bile o büyüklüğünde azalacaktır. Kenelerin üzerine kimyasal dökülmesi, çalma ile yakılması kabilinden işler kenelerin hastalık etkenlerini alıntı riskini artırabilir. Bu suret uygulamalardan kaçınmalıdırlar.”

Kenenin çıkarılmasının arkası sıra kişinin vücudundaki belirtileri strateji etmesi gerektiğini tabir fail Dr. Öğr. Üyesi Elkin, “Hayat kendini 10 devir süreyle halsizlik, iştahsızlık, izdırap, kas ağrısı, kafa ağrısı, bulantı, kusma veya edim kabil âraz yönünden izlemeli. Bu belirtilerden aynı veya benzeri kaçının ortaya çıkması halinde ahit kaybetmeden bildirme yakın keyif kurumuna başvurmalıdır” dedi.

UZUN GİYSİLER TERCİH EDİLMELİ

Hastalığa yakalanan kişilerin bile bu hastalığı bulaştırabildiğini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Elkin, “Zaman ve eğin sıvıları ile hastalık bulaşabilir. Bu nedenle sökel ile kontak fail kişiler muktezi korunma önlemlerini (ellik, önlük, maske vb.) almalıdır. Zaman ve üst sıvıları ile korunmasız temastan kaçınılmalıdır. Bed bağlantı öyküsü olan kişilerin 14 çevrim süresince hastalığa ilişkin bulgular ve incitici yönünden takip edilmeleri önemlidir” diyerek konuştu.  

Türkiye’nin, kenelerin yaşamaları amacıyla coğrafi açıdan oldukça uygun tıpkı yapıya erbap olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Elkin, “Tarla, bağlam, bahçe ve piknik alanları, otlaklar, çalılıklar, hayvan barınakları, hayvan pazarları kadar sakırga yönünden riskli alanlara gidilirken tedbir alınmalı. Kenelerin vücuda girmesini engelleyecek şekilde vücudu örten üst baş giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı, mümkünse çizme giyilmelidir” dedi.

Share: