AvivaSA, hayatta başarabileceklerimizin “Yaşı Namevcut” diyor

Sabancı Ana Ortaklık ve 300 yıllık dünya sigorta devi Aviva iştiraki olan AvivaSA, 2019 yılında Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına kılavuzlamak ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda olmak hedefiyle başlattığı “Temas Yaşta” kurumsal toplumsal bastırık projesinin eskimemiş adımı “Yaşı Namevcut” farkındalık kampanyasını zaman düzenlediği tıpkısı toplantıyla tanıttı.

Nilay Kat Sayı moderatörlüğünde, AvivaSA Umumi Müdürü Fırat Kuruca ve AvivaSA Pazarlama ve Tahavvül Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Taşlıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, toplumda güçlü çoğumuzun gözyaşı ayrımcılığına maruz kaldığını evet de kimi vakit farkına bile varmadan gözyaşı ayrımcılığı yaptığına ilgi çekildi. Toplantıda “Yaşı Yok” kampanyası için hazırlanan farkındalık filminin geçmiş gösterimi dahi gerçekleştirildi.

“Ayrımcılığı geçmiş zihnimizde, sonra dilimizde bitirelim”

Bu yılın başından beri gözyaşı ayrımcılığı üzerine farkındalık görüntülemek amacıyla hem çekicilik ortamında hem de içtimai mecralarda konuyu ele aldıklarını belirten AvivaSA Genel Müdürü Fırat Kuruca, “ “Yaşı Yok farkındalık kampanyamız ile zinde, buğulanmış, çocuk fark etmeden hoşgörülü benzeri şekilde yapılan yaş ayrımcılığıyla ilişkin tabuları tağyir etmek istiyoruz. Esasen dilimize müesses deyimlerde, atasözlerinde de yaş ayrımcılığı yapıyoruz. “Yavru Aklı İşte” derken esasta çocuklarımızın düşüncelerini görmezden geliyor, onların yaratıcılıklarına ve nedeniyle fikirlerinin önüne engel koyuyoruz. “Ununu Elemiş, Eleğini Asmış” diye büyüklerimizin kendilerini işlevsiz, kepaze hissetmelerine illet olabiliyor, onları adeta toplumdan soyutluyoruz. “Tıpkı Ayağı Çukurda” deyip güya yaş düz herkesin aynı köşede oturup hiçbir şey yapmadan beklemesi gerektiğini düşündürüyoruz. Oysa hayatta yapabileceklerimizin sınırı yok. Çünkü eğer istersek, hayatta başarabileceklerimizin bire bir “yaşı yok” diyoruz. Sizi de bu harekete katılmaya ve ayrımcılığı evvel zihnimizde sonraları üstelik dilimizde bitirmeye davet ediyoruz” dedi.

“Kalıplara direnim yapabileceklerimizin sınırı namevcut”

Dünyada ayrımcılık konusuna bakıldığında yaş ayrımcılığının ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığının peşi sıra üçüncü sırada kayran aldığının altını çizen AvivaSA Pazarlama ve Transformasyondan Sorumlu Umum Müdür Yardımcısı Yeşim Taşlıoğlu ise şunları söyledi: “Toplumda ihtiyarlık akıbet merhale menfi namına algılanıyor. Tığ de “Gelişigüzel Yaşta Meşbu Kırcı Yaşa” mottosuyla söylemlerimizle ve davranışlarımızla arada bir farkında olmadan yaptığımız ve maruz kaldığımız gözyaşı ayrımcılığı konusunu gündeme taşıyarak toplumda bu farkındalığın oluşması için icraat yürütüyoruz. Sabık yıl hayata geçirdiğimiz “Değme Yaşta” kurumsal sosyal ağırbaşlılık projesi kapsamında, Türkiye temsili “Türkiye’da Zayıflık Tahayyülleri ve Pratikleri” araştırmasında yaşlılığa dair negatif tıpkısı bakış açısı olduğunu belirleme ettik. Yaşlılara cemiyet aracılığıyla çizilen rollerin tutkun olduğuna dikkat calip araştırı, geleceğin yaşlılarının bugünden yaşlılıkla ilgilendiren yaptıklarını, ihtiyarlık algılarını ve planlarını karşılaştırmalı namına resmetme imkânı sundu. Demin ise dilimize ve zihnimize yerleşen kalıplara taannüt, yapabileceklerimizin sınırı olmadığını, yaşımızın hayallerimizde, işlerimizde, hayatımızda tıpkı kısıtlamaya sebep olmaması gerektiğini savunuyoruz.”

Kampanya filmini izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=GmixIfJ8MNc

Antibiyotik düz dallar çıktı hastalanıyor

BoE’den sigorta şirketlerine Kovid uyarısı

Hususi resülmal şirketleri pandemiden cepleri meşgul çıkacak

Share: