Aviva envestisman alanında adam olmak için küçülüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Aviva’nın farklı birimlerinden henüz bağan başarım gösteren hayat yönetimi birimi Aviva Investors konusunda ne yapacağını sigorta devinin geçtiğimiz ay gerçekleşen yıllık toplantısında masaya yatırıldı. Özel sermaye yatırımcısı Philip Meadowcroft, toplantıda birimin âdeta ölçeği ve takım karlarına yaptığı karların azlığı nedeniyle birimin satılması gerektiğini söyledi.

Financial News’in haberine bakarak, toplantının ardından Aviva’dan yapılan açıklamada, hayat yönetimi biriminde maliyet kısıntı için gidildiği söylendi. Birimin lideri ünlü envestisman uzmanı David Cumming, işten çıkarılan önceki esame arasında saha aldı. Yaklaşık sekiz ila on fonun kapanması bekleniyor. Ancak Aviva aynı zamanda birime yönelik önemli bağlılığını de dile getirdi ve bu alanda nema gösterilebileceğine dayalı “çekinmezlik duyulduğunu” söyledi. Meadowcroft ise inandırma olmuş görünmüyor ve bu görüşünde boydak değil. Arka düzey seksiyon oyuncuları haddinden fazla elan kökten tıpkı hamlenin zaruri olduğu üzerine hemfikir.

Bazıları Aviva’nın Hollanda’nın sigorta grubu NN Group’u örnek alması gerektiğini düşünüyor. NN 300 bilyon euroluk hayat yönetimi birimi amacıyla “stratejik seçenekleri değerlendiriyor” ve UBS, Allianz, Generali ve DWS’den teklifler aldığı söyleniyor. Şirketin birime yönelik hamlesi ise, NN’nin geçtiğimiz yıl hisse sahibi olan aktivist yatırımcı Elliott Management’tan aksiyoner değerini arttırma üstüne ağırbaşlılık altında olduğu bir dönemde geldi.

Aviva ise bire bir değişik aktivist yatırımcı Cevian’ın baskısı altında. Yatırımcının %5 payı bulunuyor ve devasa maliyet kısıntıları konusunda sıklet yapıyor. Ancak Aviva Investors’bile gerçekleşecek her değişikliğin Cevian’ın baskılarından kaynaklanma ihtimali düşük.

Bunun nedeni ise şirketin, grubun oldukça hasis ayrımsız parçasını oluşturması. Aviva Investors geçtiğimiz yıl Aviva’nın toplan karlarına sadece %3 katkıda bulundu. Demincek satılma süreci içinde olan Fransa operasyonu bile dahil edildiğinde, rakam %2’nin altına düşüyor. Bu nedenle Aviva Investors’de gerçekleşecek cezrî değişimler de, grubun geneli üstünde nazik etkiler oluşturmayacak.

Bazı gözlemciler birimin boyutunun Aviva Investors’ın performansının görüntü kırıklığı yaratmasını açıkladığını düşünüyor. Birimin karşılaştığı yer ana sarp, Aviva şirketleri üzere yaptığı işlerin dışında, değişik dış kaynaklardan birlikte yaşayış çekebilmekti. Sigorta şirketlerinin topluluk olduğu bir nice yaşayış yönetimi şirketi bu güçlükle yüz yüze kalıyor.

Bunun nedeni ise sigorta şirketlerinin yatırımda güvenliğe öncelik vermesinin, üçüncü parti envestisman yönetimi dünyasında düzlük bulamaması. Casey Quirk’mağara Avrupa Dirlik Yönetimi Danışmanı Jonathan Doolan, “DNA az çok farklı” dedi. Aut kaynaklı varlıkların toplanması, yatırım yöneticisinin Allianz kabilinden grupların elan balaban bir parçası olduğunda daha kalburüstü olabiliyor.

Envestisman yönetimi birimlerinin, parçası olduğu grubun beribenzer ayrımsız bölümünü oluşturduğu durumlarda ise, çeşitlendirme çabaları alelumum kadro yönetimi kaynaklı engellerle karşılaşıyor. Bunun nedeni ise birimlerin esas canlılık alanına yönelen dikkatleri dağıtmasından korkulması.

Bu sebeplerin Aviva üzere geçerli olup olmadığı bilinmese birlikte şirketin sakat lideri Euan Munro’nun idare kuruluyla kâh mücadeleler yaşadığı biliniyor. Munro birimin artma kaydetmesine koruyucu olduğu yedi yılın peşi sıra karı ayında görevini bıraktı. Haricen bakıldığında Aviva Investors’ın kalburüstü olma potansiyelinin az çok efdal olduğu düşünülüyor.

Şirketin aranan alanlarda, gani benzeri ürün seçkisi var ve İngiltere’nin 1984 yılında kurulan önce töre bilimi fonlarını birlikte kurmakla birlikte, ESG alanında lider namına görülüyor. Birimin tıpkı zamanda devasa sigorta müşterileri tabanına ürünlerini satabilecek potansiyeli da bulunuyor. Bu takip ise şirketin rakipleri ortada düz düz M&G/Prudential tarafından efektif bire bir şekilde uygulanıyor.

Gene üstelik Munro aut kaynaklı müşterilerden oluşan %30’luk hedefe tek devir yaklaşamadı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, geçtiğimiz yılın böylece, ululuk %20’nin az buçuk üzerinde, 366 milyar paunt seviyesindeydi. Bu seviyelerden 85 milyon paunt faaliyetler eş elde edildi. Bunların algı sonrası 33 milyon sterlini ise Fransa biriminden geldi.

Varlıkların kısaca 105 milyar sterlinlik kısmı Fransa biriminin satışıyla gidecek ve Aviva Investors’ın yönetimi altındaki mevcudat kestirmece 260 bilyon dolar seviyesine gerileyecek. Meadowcroft Aviva Investors’ın karlarının az çok algın olmasının nedenlerinden bire bir tanesinin, birimin iç müşterilere kemiksiz piyasada karşılaşılan ücretlerin neredeyse yarısı üstünde hizmet veriyor olması.

Fakat tereddüt götürmeyen unsurlardan benzeri tanesi Aviva’nın üçüncü partiden hayat yönetimi hizmeti satın aldığı takdirde çokça elan yüksek ücretler ödemek zorunda kalacak olması. Bu nedenle Aviva Investors’ı kapatmak Cevian’ın maliyet kısma taleplerine denk isnat etmek üzere apotr olmayacak.

Rastgele durumda Aviva’nın CEO’su Amanda Blanc Aviva Investors’ın esas birimlerden benzeri tanesi olduğunu çıplak belirtti. Şimdilerde sağlık yönetiminde oldukça şanlı tanıdık şişman eğri hedefine ulaşabilmesi ise benzer ve Aviva bu hedefe tıpkı ayrıksı sigorta şirketi ile kuma biri girişimde bulunarak ulaşabilir.

Ancak faziletli ihtimalle Aviva Investors’ın yıpranmamış lideri Markka Versey’mağara Munro’nun rate olduğu alanlarda muvaffakiyet göstermesi beklenecek ve bunu haddinden fazla elan adi ölçekli bire bir birimle yapması beklenecek. Bu murat kıytırık olmayacağı kabil, yatırımcıların müdahaleleriyle birlikte meşakkat büyüyecek.

BBVA bankacılıktaki gücünü kripto alanına taşıyor

 

Goldman, İngiltere’birlikte kurumsal bankacılığa giriyor

 

Çevre kötülük gördükçe yoksulluk birlikte artıyor

 

Share: