Atila Sertel: “52.8 Milyon Euroya Yapılan Galibiyet Hava Meydanı İçin Vatandaşın Vergilerinden 206.6 Milyon Euro Ödenecek”

CHP İzmir Saylav Atila Sertel, Kütahya’üstelik kâin ve Türkiye’nin amme-özel iş birliği finansman modeliyle yapılan önce bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Galibiyet Havalimanı üzere IC İçtaş firmasına güvence edilen bulaşıcı sayısının yüzde 1’ine bile ulaşılamadığını söyledi. Sertel, “52,8 milyon euroya yapılan Galibiyet Hava Meydanı amacıyla vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro dünyalık ödenecek. Halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor” dedi.

CHP İzmir Mebus ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, DHMİ’nin dengelem ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında Galebe Hava Meydanı amacıyla palyatif garantisi dolayısıyla bugüne büyüklüğünde ödenen toplanmış tutarı ve uyuşma bitimine kadar ödenmesi öngörülen meblağı sordu. DHMİ vasıtasıyla sunulan yazılmış yanıtı nâkil Sertel, firmanın 1 koyup 4 aldığını söyledi.

“HALKIMIZ SOYULUYOR”

“Yap-İşlet-Devret” projelerinin “Yap–İç vücut-Devret” projeleri haline dönüştüğünü savunan Sertel, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye dahi zihayat halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor. Yani vatandaşın cebinden sâdır milyonlarca, milyarca euro taraftar şirketlerin cebine akıtılmaya devam ediyor. IC İçtaş şirketi bir koydu dört kazandı. 52 milyon 818 bin euroya yapılan Galebe Havalimanı’nda garanti edilen eğreti sayısının yüzde 1’ine bile ulaşılamadı. Yani sapma yüzdelik 98-99. Utku Havalimanı için inikat süresi 29 sene 11 kamer. Bu şirket yatırdığı parayı 52 milyon 818 bin euroyu 9 yıl içerisinde tahsil etti. Deminden bilcümle 20 yıl boyunca Galebe Havalimanı’nı yapan ve işleten müşareket oradan sâri uçsa bile uçmasa da tayyare inse üstelik inmese dahi parasını takanak. Hazine’den milyon eurolar akıtılacak. 52,8 milyon euroya yapılan Utku Hava Meydanı için vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro mal ödenecek. Bu havalimanını şevket öz imkanlarıyla yapsaydı 9 yılda kendini amorti edecekti. ve öyle birlikte oldu. Havalimanına yatırılan dünyalık 9 yılda çıktı. Şimdi bu müşareket 20 yıl henüz halkımızdan dünyalık almaya devam edecek.”

“YANDAŞA ARTAĞAN KEPÇE İLE DAĞITILIYOR”

Güvenceli projelerde kazananın kerem değil yüklenici olduğunu söyleyen Sertel, şöyle bitmeme etti:

“Bu hava meydanı kerem imkanları ile mamul olsaydı çokça henüz ucuza yapılacaktı. İşletici firma envestisman parasını 9 yılda çıkardı. Fehamet yapsaydı 9 yıl bilahare hiçbir yükümlülüğü kalmayacak 20 sene daha bulaşıcı garanti parası ödemeye devam etmeyecekti. Fakat güvence bulaşan sayısı verilerek ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapıldığı için çap kasasından uçmayan gelgeç amacıyla halkımızdan kesilen vergilerden bu havalimanına mecburi adına işletme parası veriliyor. 29 yıl 11 kamer işletilecek bu hava meydanı. Bu süre süresince milyonlarca euro ödenecek. Bu büyüklüğünde öngörüsüz ayrımsız şekilde verilen garanti hiçbir yerde bulunmayan. İşçiye, memura, asgari ücretliye zam yaparken eli titrerken, lehtar müteahhitlere bu kadar bereketli kepçe servet dağıtan apayrı kuvvet bulunmayan. Ayrımsız üstelik ‘Halkın cebinden para çıkmıyor, devletin cebinden servet çıkmıyor’ deniliyor. Bu milyon eurolar kimin cebinden çıkıyor? Özlük ceplerinden mi ödüyorlar? Yazıktır, günahtır. Biraz özeleştiri yapın, ‘Hata yaptık’ deyin. Ama o dahi namevcut. Rakamlar beyninde olmasına karşın körü körüne savunmaya devam ediyorlar.”

“YOLSUZLUKLARIN, USULSÜZLÜKLERİN HESAPÇI SORULACAK”

CHP iktidarında haksız kazançların hepsine son vereceklerini tamlayan Sertel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Yalova’da özen çektiği kabil bu haksız kazançlara nüfuz olduğumuzda mutlaka akıbet vereceğiz. KİT Komisyonu’nda yaptığımız konuşmalar ve uymazlık şerhleri adeta birer iddianame niteliğinde. Yolsuzlukların, usulsüzlüklerin konusunda gitmeyi sürdüreceğiz. ve iktidara geldiğimizde KİT Komisyonu’ndaki tutanaklardan çıkarılacak iddianamelerle zorlu çokça bürokratın şiddet önüne çıkarılacağına inancım sonsuzdur. Bir Iki kaldı, geliyor gelmekte olan. Nahak ve hukuksuz kazanca sonuç vereceğiz. İsrafı önleyeceğiz. ve halkımızın soyulmasını engelleyeceğiz.”Share: