Asya’da ‘kadın teknolojisi’ bidayet-up’ları yükselişte

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Uluslararası Kadınlar Günü, 2022’nin başlangıcından bu yana 67 günün geçtiğini gösteriyor. 67 çağ, Laos’ta dinamik aynı öğrencinin değme sene temiz pede erişimi olmadığı üzere kaybettiği dönme sayısından 7 periyot henüz çok. Birleşmiş Milletler’e bakarak menustrasyon döneminde sağlıklı ped üzere ürünlere erişimi olmayan erat, menustrasyon çağındaki rastgele 10 kadından birini oluşturuyor. Bu bahis özellikle birlikte ataerkil toplumlarda öne çıkıyor. Kadınların menustrasyon dönemleri bire bir tekinsiz adına görülüyor.

Kadınların tenasül sistemiyle ilişkili temas madde, fısıltıyla konuşuluyor ve bu konuyla ilgilendiren bilgiler toplumdaki ileri yaştaki kadınlardan öğrenilenlerle sınırlı.

2016 yılında Lotus Educational Fund eliyle yapılan bir anket çalışmasında Laos’un kırsal Champhone bölgesinde öğrenci olan kız çocuklarının %70’inin değme kamer menustrasyon dönemi yaşadığını da bilmediği ortaya imdi. Bir Nice kız çocuğu ve eş bu dönemlerde temiz ürünlere erişemediği üzere okula evet da işe gidemediğini, bazıları bile bu dönemlerde hangi yapmaları gerektiğini bilmediğini belirtti. Lotus Müessis Ortağı Dianne Gamage Financial Times’a yaptığı açıklamada, “kızlar okuma gitmeye utandığını zira hıfzıssıhha ürünlerine erişemediklerini söyledi” dedi.

Bu durumun balaban bire bir sorun olmasına ve kız çocuklarının terbiye hayatı üzerinde iri benzeri etkisi olmasına karşın, menustral sağlığı yükseltmek hükümetlerin öncelikleri arasında değil.

Danimarka merkezli RealRelief Direktörü Angeline Sig, “dip dozaj yetkililerle ve bakanlarla sıkça görüştüm” dedi. Devamında, “bulaşan hastalıklarla uğraş konusunda oldukça ilgililer ancak sağlıklı ped üzere ürünler söz konusu olduğunda vakitleri olmuyor. Menustrasyon bir nice ülkede ayrımsız tekinsiz ve erkekler bununla ilgilenmek istemiyor” ifadelerini kullandı. Esas akıntı esenlik hizmetlerinde kendilerine yer bulamayan kadınlara müteveccih, Asya’nın bir nice bölgesinde girişimciler yıpranmamış bir gücü harekete geçiriyor: Eş teknolojisi.

2016 yılında KUL’birlikte ortaya çıkan ‘femtech’ kavramı, kadın sağlığını yetiştirmek amacıyla beğenilen temas yazılım, im evet de hizmete verilen kişi.

Er aktarılma femtech şirketleri sürdürülebilir sağlıklı ürünler üreterek başladı. Söz Gelişi finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Lotus 2016 yılında Laos’ta 3,200 hıfzıssıhha kiti üreterek dağıtımını gerçekleşti. Kitlerde yeniden kullanılabilir pedler, bağırsak çamaşırı ve arıtıcı bulundu. Teknoloji gelişirken, femtech birlikte gelişti. 2018 yılında RealRelief Danimarka’birlikte ‘safepad’ isimli ürünü için dizayn ödülü kazandı. Yeniden kullanılabilir temiz ayrımsız havlu olan bu im, bakterileri 30 saniye zarfında öldüren eşsiz tıpkı kumaş ile üretiliyor.

RealRelief’ten Sig, antimikrobiyal teknolojinin Asya’nın yer yoksul bölgelerineki birçok kadının bozulmamış suya erişiminin olmaması nedeniyle büyük olduğunu söyledi. Sig, “safepad yapışkan aynı suyla bile yıkansa, güpür dokuncalı bakterileri öldürüyor. Bu nedenle da enfeksiyon endişesi duymanıza ister kalmıyor” dedi. Safepad demincek Afrika ve Asya genelinde Laos ve Bangladeş bile dahil tevessül etmek üzere 10 ülkede bulunabiliyor. Şirket yakın zamanda geçtiğimiz yıl MEMLUK askerlerinin çekilmesiyle gelişigüzel tıpkı insanlık kriziyle yüz yüze kalan Afganistan’de da ürünün dağıtımını yapıyordu.

Taliban Afganistan yönetimini ele geçirdiğinde, safepad’mağara Kabul’bile kâin istihsal merkezinin kapatılması üzerine kalın yaptı. Ancak Taliban’la aylar süren görüşmelerin arkası sıra, üretime bitmeme edilmesi yönünde müsaade daha çok. Pedlerin üretimini işleyen 12 Afgan karı, erkek gardiyanların kontrolü altında çalışıyor.

Serencam yıllarda dünyanın eksiksiz bölgelerinde femtech yatırımlarında üstelik yükseliş görüldü. FemTech Analytics verilerine göre, tekmil dünyada 1,323 femtech şirketi bulunuyor.

Bunların 41’i Asya’nın güneydoğusunda vadi alırken, 1,292 yatırımcısı var. FemTech Analytics Direktörü Kate Batz, “afiyet alanındaki dijitalleşme dalgası, alelhusus üstelik korona virüs pandemisinin etkisiyle, femtech sektörüne birlikte ihtiyaç mahsus canlılığı getirdi” dedi. Açıklamasının devamında, “kadınların sağlığa erişimini geliştirmeyi hedefleyen giderek daha aşkın teknoloji geliştiriliyor” ifadesini kullandı. Dünyanın femtech şirketlerinin sadece %14’ü Asya’dahi bulunuyor ancak Asya bu yükseliş dalgasının balaban bire bir bölümünden sorumlu olacak.

FemTech Analytics, 2026 yılında Asya-Pasifik bölgesinde devingen avrat sağlığı uygulamalarında dünyanın yer çabuk büyümesinin görüleceğini tahmin ediyor. Batz, bu büyümenin, “karı sağlığı konularında sarih görüşlülüğün ve farkındalığın artması ve eş sağlığı üzerine algıların değişmesinden” fayda göreceğini söyledi. Benzeri zamanda bölgedeki tevessül-up şirketi kurucularının bile sermayeye erişiminin kolaylaşacağını ifade etti.

TEB’den kadın hareket gücüne bindi

 

Savaştan kaçış: Katar istasyonlarında iri deniz!

 

Bina Yüreklilik karı müteharrik oranında devir liderliğini bu sene de sürdürdü

 

Share: