Aşamalı gevşemede 35 sınırı

Kovid-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart’tan itibaren başlıyor. Kriterlere bakarak 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise ölçülü riskli sayılacak.

Beniz binde 36-100 arası vakası kâin iller efdal, 100’ün üstünde vakası olan iller ise çok faziletkâr riskli kategorisinde bulunacak.

İllerdeki kısıtlamalar, düşük, ılımlı, faziletkâr ve haddinden fazla faziletkâr adına belirlenen dört riziko kademesine bakarak esnetilecek ya dahi genişletilecek.

İlk normalleşme da bağan ve orta riskli illerde başlayacak.

Hürriyet’mağara haberine göre; Kademeli relaks ile ait Olgun Kurulu Üyesi Prof. Dr. Duyma Kultufan Turan açıklamalarda bulundu:

“Normalleşmenin kıç seslerini duymaya başladık” diyen Turan, “Beniz binde 10’un altında fenomen sayısı olan illerde şahıslar, özlük tedbirlerini uygulamaya bitmeme ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e büyüklüğünde olan illerde kontrollü çatlama olacak. Örneğin önceki basit işletmeler açılacak. Fakat bunun üstünde olan illerde açılma şimdilik edisyon görünüyor” dedi.

Ankara, İstanbul ve İzmir’den daha rüçhan olacak

Yasaklamaların kalkmasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den elan rüçhan olacak. Zira önceki aktarılma yayınlanan serencam haritaya bakarak Ankara’dahi hikâye görülme oranı 100 bin kişide 35.39. Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir’mağara ise biraz elan mücahede göstermesi gerekiyor. Prof. Dr. Turan bu illerle ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Ankara’birlikte hadise sayısı beniz binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 hikâye emreylemek. Bu durumda Ankara, bağan riskle-riskli ortada bire bir çizgide duruyor. Sokağa hayat kısıtlamasının periyot ve saatleri ile restoranların açılması noktasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den geçmiş kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller beyninde yer alıyor. Maatteessüf İstanbul, İzmir’de vaka sayıları geçmişe nazaran azalmakla gelişigüzel, kriterlere uyum elan maksut seviyede değil.”

Normalleşmeye sunma andıran iller Hakkari ve Şırnak

Olay sayısı yüz binde 10’un altında olan iller 1 Mart itibarıyla bir anda normalleşmeye başlayacak. Bu illerin başında ise Hakkâri (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, “Hakkâri ve Şırnak üzere olay sayısı beniz binde 10’un altında olan iller maske, açıklık ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Ancak gümüşgöz strateji edilecekler. 14 günlük strateji sonrasında hikâye sayılarında çoğalma olursa bu illerde yeniden kapanma olacak” dedi.

Normalleşme 1 Mart’ta başlayacak amma bu illerde neredeyse imkansız!

 

Aşamalı açılmada 2 bin olay hedefi

 

Share: