Apple, kusurlu klavye tasarımı amacıyla 50 milyon dolar ödeyecek

ARADA SIRADA geliştirdiği yanlış cihazlar ve tasarımlarla şişman davalara bahis olan Apple, bu öğün dahi klavye sorunuyla gündemde. Teknoloji devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden sonraları hatasını akseptans ediyor ve dizüstü bilgisayarlarında yaşattığı sorunlar için ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Apple, aynı süredir kelebek klavye tasarımı dolayısıyla kullanıcıların tepkisini toplamış ve şirkete şişko benzeri sevgili açılmıştı. Kullanıcılar evvel zamanlar cihazlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden kıvançlı kalsalar birlikte güdük müddet ortamında ara sıra harflerin çalışmaması sorunuyla karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu dolgun benzeri davaya illet oldu.

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini kapsıyor

Reuters’ın haberine bakarak Apple ile bu sav amacıyla ayrımsız anlaşmaya varıldı. Uyuşma, 2015’cilt 2019’a kadar makul MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın kayran müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın şartlarına bakarak, birden fazla klavye tahavvül etmek zorunda kalan kullanıcılar 395 dolara kadar, tıpkı klavye tagayyür etmek zorunda mütezayit kullanıcılar 125 dolara büyüklüğünde ve yalnızca yegâne tıpkı anahtarı fark etmek zorunda kalan kullanıcılar 50 dolara büyüklüğünde ifa alabilir. Ayrıca, sorundan etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört sene süresince ücretsiz klavye onarımlarından yararlanabilecek.

Cihazı kısa sürede restorasyon ihtiyacı ahali iddiası

Yanlış dizayn nedeniyle kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sıkça melfuf masarif ve cihazı bodur sürede yenileme ihtiyacı yaratarak algı sağlamaya çalıştığı belirtilse bile şeriklik bu iddiaları reddetti.

Tasarımın ortaya hayat nedeni ise dizüstü bilgisayar bilgisayarları oldukça etraflı tutmaya çalışırken kelebek klavye tasarımının bu amaca elan akla yatkın olması. Apple, eskimemiş klavye tasarımının geleneksel bire bir klavyeden yüzde 40 elan ayrıntılı olmasıyla övünüyordu. Ayrıca tasarımın tuşlara basarken daha kırılan olması bile az çok cazipti. Ta ki kullanıcılardan şikâyetler gelene kadar…

Yanlış tasarımın öncülüğünü ise geçtiğimiz yıl kişi şirketini kuran fakat biraz hafta öncesine büyüklüğünde Apple’a müşavirlik yapmaya bitmeme eden, Steve Jobs’ın zamanında “Apple’ın kalbi” olarak tanımladığı Jony Ive var.

Şirket esasta kavisli tasarım amacıyla daha önce kusur dilemişti. Bire Bir Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “beş on kullanıcının üçüncü soy sop kelebek klavyeleriyle dava yaşadığının farkındayız ve bunun amacıyla üzgünüz” demişti. Ancak şeriklik, sorunu çözmek ya üstelik nedenini izah etmek amacıyla gelişigüzel etap atmıyordu. Sonuçlanan dava ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu binnetice çözmüş olacak.

Apple istihdamda frene basacak

 

Rusya’dan Apple’a para cezası

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a sorun açıldı

 

Apple müzik ve oyunları 8 bilyon doların üzerinde sağlık getirecek

 

Share: