Anadolu Sigorta, “Meram Içtimai Cinsiyet Eşitliği Programı”nda

Anadolu Sigorta, kadınların hareket ve içtimai yaşamlarında desteklenip, güçlenmesine yönelik çalışmalarına ayrımsız yenisini daha ekledi. İş dünyasında kadınların temsilini ve liderliğini tezyit etmek amacıyla UN Toptan Compact’ın hayata geçirdiği Target Gender Equality (Amaç Toplumsal Cinslik Eşitliği) programına katıldı. Konfedere Milletler Global İlkeler Sözleşmesi ve UN Women ortaklığındaki Women’s Empowerment Principles (Kadının Güçlenmesi Prensipleri)’nin bile imzacısı olan Küçük Asya Sigorta, bu alandaki çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Türkiye ile gelişigüzel 44 ülkede düzenlenecek olan Garaz Içtimai Eşey Eşitliği programında, dip yönetimde eş liderliğini artırmaya yönelik elçi şirketlerin hedefler belirlemesine ve bunlara ulaşmasına müteveccih icraat yürütülecek. Program, şirketlere hususi başarım analizi, sığa geliştirme atölyeleri, birbirinden öğrenme ve çok paylı diyalog ortamları birlikte sunuyor.

2021-2022 döneminde Türkiye’den 24 şirketin katıldığı program kapsamında, karı işletme sahiplerinin ortaklık harcamalarından aldığı paydan, peş yönetim kademelerindeki eş önder sayısına büyüklüğünde, şirketlerin eşitliğe müteveccih hedefler belirlenmesine ve bunlara ulaşılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

“Içtimai cinslik eşitliğinin sağlanması ülkelerin soylu erki zenginlik seviyesi açısından üstelik büyük ehemmiyet taşıyor”

Toplumsal seks eşitliğinin öncelikle benzeri âdem hakkı olduğunun altını çizen Küçük Asya Sigorta 1. Genel Müdür Yardımcısı Filiz Tiryakioğlu, “Rum Sigorta olarak içtimai seks eşitliği ve kadınların güçlenmesinde mefret aynı payımız ve sorumluluğumuz olduğunu akseptans ederek Konfedere Uluslar ve UN Women ortaklığındaki Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalamıştık. Içtimai eşey eşitliğinin, kalkınma, sürdürülebilirlik ve insan hakları alanlarındaki uluslararası hedeflere idrak yolunda en makro kilometre taşları beyninde bulunduğunu görüyoruz. İş yaşamında eşitsizlik, kadınların işgücüne bağan katılım oranı ve hele hile kurulları ve eğin idare kabil mühim rollerde tutkun temsili kendisine kendini gösteriyor. Eşitliğin sağlanması ülkelerin soylu erki bol bolamat seviyesi açısından de büyük ehemmiyet taşıyor. Kasıt Sosyal Cinslik Eşitliği programı ile bu alandaki hedeflerimize yankılanmak amacıyla toptan ölçekli bire bir öğrenim programında çalışmaya başladık. Bu doğrultuda şirketimizin sosyal eşey eşitliği ilkesine bağlılığını ve bu unsur temelinde harekete mürur kararlılığını çalışanlarımıza, yatırımcılarınıza ve kül paydaşlarımıza anlatmış olacağız” açıklamalarında bulundu. 

Anadolu Sigorta bire bir zamanda UN Global Compact delege şirketleri beyninde bulunuyor ve UN Global Compact’in toptan çapta başlattığı Young SDG Innovators (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Güre Yenilikçileri) programında üstelik çalışmalarını sürdürüyor.

Share: