Amazon’un tılsım hamlesi esenlik sektörünü vurdu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Önde gelen reçete mağazaları, reçete dağıtıcıları ve afiyet sigortacıları Amazon’un ÇAKER’deki Prime müşterilerine reçeteli ilaçlar satmaya tevessül planını açıklamasının arkası sıra salı haset tahminî 22 milyar dolar kaybetti.

Bloomberg’in haberine göre Amazon’un açıklamasının arkası sıra ESIR’li umar dağıtım şirketi Walgreens Boots Alliance ve reçete şirketi CVS Health’mağara hisseleri Mart ayından bu yana en bağan değerine geriledi. Ispençiyari şirketi Rite Aid Corp. hisseleri %17 oranında düştü.

Amazon’un PillPack’i 2018’de kısaca 1 milyar dolara satın almasının arkası sıra Amazon’un hamlesine dayalı beklentiler yükselmişti. Aynı yıl Amazon Warren Buffett’nin şirketi Berkshire Hathaway ve JPMorgan Chase’le bu arada akım ederek esenlik sigortası şirketi Haven Healthcare’i kurmuştu.

Envestisman bankacılığı şirketi Evercore’un Sektörlere Arası İstihbarat Birimi Analisti Elizabeth Anderson Amazon’un bu hamlesinin net ayrımsız şekilde ters yansıdığını belirtti. Anderson korona virüs aşısının dağıtımında eczanelerin rolüne ilgili sonuç olumlu haberleri arkada bırakarak akla yatkın melfuf değerler üstüne tartışmaları düşüncesiz getireceğini belirtti. Anderson eczacılar amacıyla “Amazon Pharmacy’nin hangi kazanacağına değişmeyen verilene büyüklüğünde bu göz için aynı hırs oluşacağa benziyor” dedi.

Bloomberg verilerine göre Amazon’un açıklamasının arkası sıra Wallgreens Boots hisseleri %10 Rite Aid hisseleri %17 ve CVS Health hisseleri %8,5 oranında düştü. Antrparantez Amazon ve Pill Pack şirketlerinin distribütörü olan Ameicousce Bergen de %3,7 oranında değer kaybetti.

Amazon sigorta şirketi Cigna’yı çare tasarruf kazançlarını tedvir etmek üstüne görevlendirmeyi planlıyordu. Ancak Amazon’un açıklaması ardından Cigna’nın de hisseleri sektördeki düşüşten nasibini aldı.

Keyif sigortası şirketleri United Health Group, Humana ve Anthem hisseleri dönüş içerisinde sunu az %2 oranında düşüş kaydetti.

Sigorta sektöründe kayıpların artması bekleniyor

 

ÇAKER’dahi aylaklık maaşı başvurularında sürpriz çoğalma

 

Goldman Sachs’ın kraliçesi

 

Share: