Almanya’da listeria skandalı büyüyor

Alman savcılar, firmaya ilgili birlik sosisli ürünlerin müstevli nedeniyle gerçekleşen 25 ahiret yolculuğu ve 12 çor vakası ile doğrudan ilişkisi olup olmadığını araştırıyor.

2 Ekim tarihinde firmanın kapatılması kararını veren Veterinerlik İnceleme Ofisi’ne bakarak ilk listeria vakalarının izleri Waldecker’in pizza salamları ve kaynatılmış sosislerine büyüklüğünde sürülmüştü.

İlk incelemeyi yapan Robert Koch Enstitüsü firmanın ürünleri ile Hesse bölgesinde cıvıl cıvıl iki buğulu Alman vatandaşının ölümlerini birbirine bağlayan kanıtları sunmuştu. Şimdiye büyüklüğünde 25 kişinin hayatını kaybettiği salgın dolayısıyla Waldecker’in tam iz yelpazesi inceleniyor ve değişik ölümlerin birlikte bu firmanın ürünlerine sadık olup olmadığı araştırılıyor.

Savcılık ofisi Waldecker’e cebin ihmalden cinayet suçlaması ile sav açabilir.

Vakalar gelmeye devam ediyor

Yaş ortalamaları 74 olan toplamda 37 kişinin listeria bakterisinden etkilendiği ve ‘Sigma 1’ denilen yani ürünlerle amut ilişki sebebiyle etkilenmenin yaşandığı belirtiliyor. Listeria bakterisi genelde muafiyet sistemi havadan el altında zayıflamış olan kişilerde öldürücü oluyor. Yaşlıları etkilemiş olmasının nedeni üstelik bu yerine gösteriliyor.

Almanya ile kapalı kalmadı

Almanya’da aktarılma yüzüne çıkan vücut skandalı bu devlet ile sınırlı değil. Toptan seviyede satma işleyen firma yekpare ürünlerini anlayışsız çağırdı. Waldecker efsanevi etlerinin 26 ülkede satıldığı kaydediliyor. Bunların beyninde Japonya, ÇAKER, Rusya ve SUTAŞ ülkeleri dahi bulunuyor.

İflas başvurusu reddedildi

Firma pazartesi günü hüsran üzere resmi başvurusunu yaptı. Istihsal tesislerinin kapanmaması amacıyla alınan bu müstacel ilaç işe yaramadı ve batkı başvurusu reddedildi. (Euronews)

Share: