Almanya, ‘Türk iştirakçi alımı’ kararını verdi!

Federal gelişim ve iştirakçi bulma kurumu Federal Mücahede Ajansı (BA) Almanya’de havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısının giderilmesi için Türkiye’den işçi getirilmesine yeşil çerağ yaktı. The Pioneer’e mütekellim Himmet Ajansı’ndan aynı sözcü, ajansın Türkiye’den hava meydanı personeli getirilmesine özel müsaade verdiğini doğruladı. Arızi olacak bu özel düzenleme sunu geç 6 Kasım’üstelik sona erecek.

Bu onayla bu arada Türkiye’deki Alman diplomatik temsilcilikleri Almanya‘daki havalimanlarında çalışmak amacıyla yapılan herhangi bir müracaat için Federal Say Ajansı’ndan diploma kabul etmek zorunda kalmayacak.

Deutsche Welle Türkçe’deki habere göre; Federal Emek Ajansı Sözcüsü’nün verdiği bilgiye bakarak bahis konusu hususi izin geçici ya de bavul transfer hizmeti yapanlar, sürücüler ve check-mağara görevlilerini kapsayacak. Sözcü özel iznin takkadak Türkiye’den gelecek hava meydanı görevlilerineuygulanacağını, ayrıksı ülkelerden başvuruların kabul edilmeyeceğini belirtti. Vize işlemlerinin iki-üç hafta süresince tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

SAAT ÜCRETLERİ SUNMA BEŞ ALTI 14 EURO 25 CENT OLACAK

Federal Emek Ajansı’na bakarak Türkiye‘den Almanya’evet gelecek personelin saatlik ücreti sunu az 14 Euro 25 Cent olacak. Çalışanlara resmi tatiller, Veriş günleri ya da geceleri çalıştıklarında iş evet de dinlence haset munzam ödemesi yapılacak. İşveren ayrıca çalışanlara barınma hizmeti sunmakla birlikte memur.

Alman hükümeti güzeşte hafta havalimanlarında personel sıkıntısının çözülmesi üzere az dışından eleman getirilmesinin kolaylaştırılacağını açıklamıştı. Alman Iktisat Enstitüsü’nün (Ifo) yaptığı bir araştırmaya bakarak havalimanlarında halihazırda 7 bin 200 uzman personel sakim.

Havalimanlarındaki personel sıkıntısı dolayısıyla sonuç haftalarda birçok uçuş bozma edilmiş ve dinlence sezonunun başlamasıyla havalimanlarında kaos yaşanmıştı. Özellikle düzenlilik personelinin mikro olması cihetiyle yolcuların kontrolden geçirilmesi 4,5 saati bulmuştu. Havacılık sektöründen birlikler bunun üzerine Türkiye’den iştirakçi getirilmesi üzere hükümete bir teklif sunmuş ve kanuni engellerin kaldırılması çağrısı yapmıştı.

Almanya 61 yıl sonra Türkiye’den iştirakçi alacak

 

Print durumdaki saklı yazı şirketi 150 iştirakçi çıkarıyor

 

Scholz’dan işçi ve patronlara: Sorunları ahali ele verip çözelim

 

Share: