Almanlar Türkiye’ye doyamıyor

Alman Seyahat Pazarı Araştırı Enstitüsü’nce 1971 yılından bu yana yolculuk fail vatandaşlarına müteveccih 41 yıldır tınlamalı namına yürütülen almanak kıymetlendirme çalışmasında, bu yıl ’Herşey Dahil Sistem ve Türkiye’ konusu ele alındı. Antalya Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) ile Antalya Tecim ve Uran Odası’nın (ATSO) işbirliğinde gerçekleştirilen araştırmaya, 8 bin Alman katıldı.
Araştırmanın sonuçları, Alman Yolculuk Pazarı Araştırma Enstitüsü Başkanı Armin Vielhaber yoluyla Antalya’da açıklandı. Concorde Hotel’birlikte yapılan toplantıya Antalya Ilbay Yardımcısı Recep Yüksel, ATSO Başkanı Aheste Osman Budak, AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, Side TUDER Başkanı Cengiz Haydar Barut, ICF Airports Antalya Hava Meydanı Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.
SİHİRLİ FORMÜL MÜ YOKSA ALDATMACA MI?
Dünyada 1988’lerde başlayan ’herşey dahil’ sisteme ilgilendiren ’Büyülü bire bir yöntem mü yoksa dubara mı? Ilişik değeri katleden aynı sistem mi?’ kabilinden soruların sık sık gündemde olduğunu belirten Armin Vielhaber, yapılan araştırmanın 14 yaş üzeri 8 bin Alman vatandaşı üzerinde gerçekleştiğini anlattı.
Türkiye’de dinlence yapan Alman vatandaş sayısının 1991’de 900 bin iken 2010’dahi bu rakamın 4.2 milyon kişiye çıktığını tamlayan Armin Vielhaber, yolculuk eden Alman vatandaşların yüzdelik 52’sinin (27.7 milyon dirilik) Avrupa ülkeleri, yüzde 28’inin (15.1 milyon güç) Almanya’üstelik, yüzdelik 8’inin dahi (4.2 milyon hayat) Türkiye ve diğerleri şeklinde sıralandığını açıkladı.
Alman turistlerin yüzdelik 24’ünün değme şey karışma sistemi yeğleme ettiğini dile getiren Armin Vielhaber, genel anlamda ise genişlik şişman payı yüzdelik 26 ile İspanya’nın aldığını ve yüzde 21 ile dahi Türkiye’nin strateji ettiğini kaydetti. Vielhaber, Almanya’dahi hareketli Türk göçmenlerin ise dinlence tercihlerini Türkiye’den yana kullandıkları dönemlerde seçme öz dahil sistemi çokça yeğleme etmediklerinin görüldüğünü rapor etti.
Alman seyyah profilinde 2002’den bu yana Türkiye’yi seçenlerin oranlarına ilgilendiren sâdır sonuçlarda ise ağırlıklı kendisine ilköğretim ve ortaöğretim mezunu Almanların Türkiye’de dinlence yaptığı belirlendi.
ALMAN TURİST ESNAFI DÜŞÜNÜYOR
Almanlar’ın temas öz karışma sistemin müspet ve zıt gördüğü yanlarını sıralayan Vielhaber, şunları söyledi;
” Herhangi Bir şey dahil sistemde maliyet biliniyor ve bütçenin daha geçmiş tespiti yapılabiliyor. Değme şeyin önceden birleştirme edilmesi haddinden fazla olumlu. Özge tatilcilerle temasa geçilmesi, çokça fazla teklif ve imkan sunulması, şayet isterseniz ve parasını da öderseniz yüzeysel tatillerle ülkenin başka kısımlarının görülmesi, paranın karşılığının alınması ve kendisini güvende hissetme açılarından olumlu namına değerlendiriliyor. Menfi yönleri ise yerel restoran, amerikan bar, mağaza tek şey kazanmıyor, belki da hiç kullanılmayacak hizmetlere dahi dünyalık ödeniyor. Çok aşkın ferdî hürriyet ve zatî ihtiyaçların engellenmesi ve daraltılması sözkonusu. Ayrıca oteller çok şişman ve antipatik bulunuyor. Hakeza tıpkı ortamdaki tatilde aut dünyayla bağlantı olmuyor.”
İLKÖĞRETİM VE LİSE MEZUNU ALMANLAR IMDI GELİYOR
Araştırmanın gâh sosyo- demografik gruplardaki sonuçlarına göre ise seçkin molekül karışma sisteme yönelik turistlerin eğitim bilimi düzeyi arttıkça ters bakış açıları birlikte yükseliyor. Gözyaşı gruplarına göre birlikte çikti 70 ve beden yaştakiler rastgele özdek dahil sistemi eleştiriyor. Bu gezici profili dışarıdaki esnafın hiçbir özdek kazanamadığını en haddinden fazla savunan grubu oluşturuyor. Sağlık seviyesi 3 bin Euro ve gövde olanlar dahi değme özdek karışma herkes taraftarı, ancak aksi eleştirileri fail grupların yeryüzü başında geliyorlar.
Araştırmada gezi fail Alman turistlerin yüzdelik 28’e denk gelen 7.69 milyonu, Türkiye’deki seçme şey karışma sistem uygulamasına tırsmak duyan ve hayran olan ayrımsız kitleyi oluşturuyor. Yüzde 29’luk 8.12 milyonu ise henüz sağlamcı ve güveni yöre planda tutuyor. Yüzdelik 18 oranındaki 5.11 milyonluk geçim ise gelişigüzel madde dahil sistemin güçlü taraftarı değil ve olumsuz göz açılarına sahip. Ayrıca bu ekip Türkiye’üstelik olup biten her şeyden uyanık gelmek istiyor. Idraksiz artan yüzde 25’lik bölümü oluşturan 7.09 milyon Almanın ise seçme husus dahil herkes ve Türkiye demet alanına giriyor. Ancak bu uyuşma kararsızlar olarak nitelendiriliyor.
Türkiye’de dinlence özne Alman vatandaşlarının yüzde 90’ının yeniden dinlence yapmayı çokça istediklerini de vurgulayan Vielhaber, özellikle kararsızlar ve yandaş sıfır gruplara müteveccih lansman çalışmalarına vakar verilmesinin önemine değindi. Yapılan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren ATSO Başkanı Dokunaklı Osman Budak ve AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, yapılan araştırmanın Türk turizmi ve Antalya’nın önümüzdeki yıllardaki önemli planlamaları açısından haddinden fazla iri öneme eş olduğunu söyledi.

Mehmet ÇINAR/ Kökten

Share: