Aliyev: Türk ordusu serbest değil

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki CEZIRE Üniversitesi’nde planlı ‘Orta Koridor Süresince: jeopolitik, düzenlilik ve ekonomi’ başlıklı uluslararası konferansta soruları yanıtlayan Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, “Azerbaycan’a yahut Türkiye’ye cebin sinsi planları olanlar Türk ordusu boydak değil, orada tıpkısı zamanda bizim ordumuzun de olduğunu bilmesi lazım. Ordumuz yalnız değil, orada Türk ordusu üstelik var” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işbirliği konusunda mevrut istifham üstüne Cumhur Reisi Aliyev “Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinden bahsetmeye başlarsam, birkaç çağ henüz burada olmamız gerekir. Biz kardeşiz, arkadaşız ve müttefikiz. Geçtiğimiz yıl Şuşa’da henüz ilk elde edilen sonuçları resmileştirdik. Müttefiklik beyannamesini imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun gerçekliğin resmileştirilmesi olduğunu bire bir kez daha belirtiyorum” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye’nin tafsilatlı yıllar boyunca müttefik namına adımlar attığını vurgulayan Aliyev “İşbirliğimizin seçkin alanda güçleneceğinden kesinlikle eminim ve bu bölgesel istikrarın büyük benzeri kriteridir. Çünkü Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği ve eş faaliyetleri bölgede istikrarı güçlendirmeye yöneliktir. Bu ölçüt sistem eliyle dikkate alınmalıdır. Zira iki mutluluk adına potansiyelimizi birleştiriyoruz ve alay malay ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye’nin üstelik Azerbaycan’ın dahi potansiyeli artıyor. Yemeden Içmeden soylu erki ve endüstri değil, bire bir zamanda askeri gücü üstelik artıyor” ifadelerini kullandı.’BİZİ ÜRKÜTMEK İSTEYENLER BU PLANLARINI UNUTMALARI GEREKİR’Reisicumhur Aliyev “Türkiye ile yıl zarfında mevkut olarak 10’dan çok ortak askeri manevra gerçekleştirildi. Tatbikatlar hem Türkiye’üstelik hem birlikte Azerbaycan’dahi yapıldı. Bu, lehçe balans ve güvenliğimizin mefret bire bir ölçüsüdür. Azerbaycan’a veya Türkiye’ye alın sinsi planları olanlar Türk ordusu bekâr değil, orada bir zamanda bizim ordumuzun da olduğunu bilmesi lazım. Ordumuz yalnız değil, orada Türk ordusu bile var. Sınırlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi oynatmak isteyenler bu planlarını unutmaları gerekir” dedi.

Share: