Alerjisi olanlar, aşı öncesi bu uyarılara dikkat

Alerjik aksülamel şüphesi mevcut kişilere ilkah öncesinde uygulanacak aşıya sınırlanmış alerjik tepki oluşmasını çelmek veya beklenen gelişebilecek reaksiyonların henüz belli belirsiz geçmesi üzere antialerjik umar tedavisi uyguladıklarını anlatan Alerjik Emraz ve Döş Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, “Bundan 2 saat bilahare aşılama yapılmasını öneriyoruz. Aşıdan sonraları 1-2 saat süreyle üstelik hastaneyi metrukiyet etmemek gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Salgın döneminde özellikle erkeklerde alerjik reaksiyonların görülme oranında bir çoğalma yaşandığını belirten VM Medical Park Pendik Hastanesi Alerjik Hastalıklar ve Bağır Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, “Erkekler genelde aile temizliğiyle ilgilenmedikleri ve genelde ocak dışında kaldıklarından etraf eş tozu alerjileri olmuyordu. Amma bu süreçte eve tabiiyet arttığından sülale tozu akarlarına merbut astım yakınmaları aşikar oldu. Bundan periferi erkeklerde vakalar artmış durumda. Kadınlarda dahi arttı ancak çalışmayan kadınların evde bulundukları dönemde bu yakınmaları doğrusu devam ediyordu. Fakat dışarıya çıkışları kısıtlandığından yüzde 50 oranında şikayetlerde ayrımsız çoğalma bahis konusu. Bu kişilere anti alerjik ilaçlar öneriyoruz” dedi.

“Aşı olan alerjisi olan vatandaşlar, 1-2 saat hastaneden ayrılmamalı”

Koronavirüs aşısına kapalı alerjik reaksiyonların haddinden fazla fazla görünmediğini hatırlatan Prof. Dr. Sami Öztürk, alerjisi olan kişilere koronavirüs aşısı olmadan önceki bunlara dikkat etmeleri uyarısında bulundu:

“Koronavirüs aşısına sınırlanmış dernekevi reaksiyonlar yüzdelik 5 pestil grubunda görülüyor. Aşılama yapmaya tutkun kilolu alerjik reaksiyonlar ise 100 binde ayrımsız görülüyor. Ancak bizlerin reçete kullandığımız dönemde ilaçlara aksülamel teşhir ihtimalimiz 100 binde 49. Yani normal antibiyotik ilaç kullanmaktan henüz bir iki riskli. Gönül elan önceleri telkih oldu ve içindeki maddelere alın okkalı reaksiyonu varsa bunlara aşılama tedavisi önermiyoruz. Bayağı alerjisi, hafif astımı olan herkesin aşılama olmasını öneriyoruz. Fakat henüz önceki dönemde apansızın fazla ilaca alın alerji varsa, deva alerjik reaksiyonları, yepyeni üzere tablolar oluşturduysa her dönemde aşılara cebin ayrımsız tepki geliştiyse bu şahıslar alerji doktoruna danışmadan telkih olmamalılar.

Hele merhem alerjisi reaksiyonu öyküsü olup alerji belirtisi haiz kişilere telkih yapmadan önce antialerjik reçete tedavisi uyguluyoruz. Bunun amacı alerjik tepki olmaması, olsa üstelik hafif geçirilmesi. Bundan 2 saat sonra telkih yapılmasını öneriyoruz. Aşıdan bilahare 1-2 saat hastaneyi terk etmemek gerekiyor. Aşı olduktan sonra 2-3 dolaşma büyüklüğünde günde birer pasaj alerji ilacı kullandıklarında bile yakınmaları genelde olmuyor.”

“Alerji ile koronavirüs benzer âraz gösterir”

Alerjik hastalıkların belirtileri ile koronavirüs belirtilerinin benzer özellik gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Sami Öztürk, “Alerjik hastalıklarda kibir akıntısı, tıkanması, aksırma, koku alma organı tıkanıklığına kapalı sarrafiye ağrıları, soluk darlığı, öksürük, hırıltılı solunum kabilinden âraz olmaktadır. Koronavirüs hastalığında ise 24 saatten ayrıntılı süren incitici, arık öksürük, nefes darlığı, temel ağrıları, burunda karine kaybı, ağızda lalüebkem kaybı olmaktadır. Alerjik hastalıklar ile koronavirüsün ortak belirtileriyse öksürük, soluk darlığı, çıban ağrısıdır. Eşhas, Acep ego koronavirüs hastası mıyım diye niteleyerek kendilerini sorgulayacaktır. Alelhusus 2 günden mufassal süren yüksek acı varsa şiddetli sarrafiye ağrıları, gücenme, arık öksürük ve nefes darlığı şikƒyetleri oluyorsa, bunlar özellikle koronavirüsün belirtisi olanaklı. Böyle yakınması olan ve cıvıl cıvıl ortamlara girmiş huruç kişilerin kesinkes hekime başvurarak koronavirüs testi yaptırması gerekir. Alerjik hastalıklarda faziletli incitici çok eşsiz görülür. Öksürük seçme hangi büyüklüğünde mebde ağrısına kat açsa üstelik erdemli dağ, belirti kayıpları, ahraz kayıpları bizim koronavirüsle ile alerjik hastalıkları birbirinden ayırdığımız kocaman kriterlerdendir. Hastalarda buna göre ayırıcı tanıya gidebiliyoruz” uyarısında bulundu.

Alerjik hastalıkların 2 grupta incelendiğini anlatan Prof. Dr. Öztürk, “Birincisi karı tozu akarları, ikincisi ise çiçek tozu, sarıkız gruplarının öğün açtığı alerjiler. Familya tozu akarları yaz, kış, geceleyin, gündüz daima görülebilir. Fakat arz haddinden fazla ilkgüz-mayıs ayında sürekli kibir akıntısı, tıkanması, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunumla seyredebilir. Polen alerjisi ise sadece çiçek tozu mevsiminde olan tıpkı alerjendir. Genelde ilkbaharda birkaç ay, sonbaharda birkaç ay şeklinde sürer. Buna ekleyerek ev hayvanı alerjisi olup evinde bu hayvanı besleyenler yaz-kış daima alerjik astım belirtilerine topluluk tıpkısı hastalanmış grubunu içermektedir” dedi.

5 tekmil henüz güç geçirme olasılığı

Alışılagelen popülasyona bakarak astımlı hastalarda batar oranının 2 bitirme daha aşkın olduğunu anlatan Prof. Dr. Öztürk, “Vakayiname öksürük, balgam, soluk darlığı yakınmasıyla seyreden KOAH hastalarında ise alışılagelen popülasyona göre koronavirüs hastalığını 5 bitirme elan vahim geçirme riski var. Yani ağır sıklet astımlı hastalar ile KOAH hastaları risk grubundadır. Bunların pekâlâ alerji ya birlikte döş hastalıkları uzmanının kontrolünde olup ne tılsım kullanmaları gerekiyorsa bu dönemde kullanmaları tavsiye edilir. Kibir akıntısı, tıkanıklığı, aksırma, ser ağrıları, gözlerde sulanma, soluk darlığı, hırıltılı solunumu olan seçkin hastaya hayatında sunu bir iki bir defa birlikte olsa alerji testi yaptırmasını öneriyoruz. Zira sülale tozu alerjileri bilcümle yıl boyunca kişinin hem konforunu bozmakta hem da munzam enfeksiyonlarla sık merhem kullanmaya sebep olmaktadır. Bu kişilere tıpkı öğün dahi olsa alerji testi öneriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

MEMLUK’li alerji kurumundan Pfizer-Biontech aşısı üzerine açıklama

 

İstanbul koronavirüs haritası güncellendi

 

Bill Gates, mutasyonlarla savaşım için ‘üç doz aşı’ çağrısı yaptı

 

Share: