Alarga faaliyet enflasyonu yavaşlatabilir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Chicago Üniversitesi Becker Freidman Iktisat Enstitüsü’nün araştırmasına bakarak, pandemi süreciyle başlayan açıktan çalışma yönteminin enflasyon üstünde olumlu etkileri benzer. GO Banking Rates’deri Vance Cariaga’nın haberine bakarak, sabık hafta yayınlanan faaliyet, alarga müteharrik kişilerin, gelişim üzere ofise gidip akmak zorunda küsurat çalışanlara kıyasla henüz düşük ecir artışı talebinde bulanacağını ortaya koyuyor. Daha düşük ecir artışı ise fiyatların yükselmesine aksi katkıda mevcut özge maliyetleri düşüreceğinden enflasyonu dindirmeye koruyucu türlü.

Yüksek enflasyon, faziletkâr sevap artışı talebi demek

Araştırmaya göre hızla yükselen şişkinlik çalışanların büyük çoğunluğunun elan faziletkâr ücret artışı rica etmesine neden oluyor. İş gücünde yaşanan bildirme sıkıntısı de çalışanlara henüz faziletli ücret murat etmeleri noktasında endam imkanı veriyor. Çalışan arzında yaşanan bu sıkışma da işverenlerin rakiplik edebilmek adına daha yüksek sevap çevirmek zorunda kalmalarına hastalık oluyor.

İş gücünde yaşanan genişlik sıkıntısı çalışanlara elan faziletkâr ecir istek etmeleri noktasında mukataa imkanı veriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, yayınlanan çalışmada yaşanan eşit enflasyonunun sevap enflasyonunu yükselttiği anlatım ediliyor. Elan erdemli ecir enflasyonu ise alışılagelen şartlarda istihsal maliyetlerini yükseltiyor ve fiyat enflasyonunu tetikliyor. Çalışmada bu durumun natürel ayrımsız sonucu adına, “Daha erdemli ücretleri yakalama etkisi, pahalılık oranını maksut seviyeye düşürmek amacıyla henüz ekti benzeri dünyalık politikası uygulanmasını zorunlu kılacağından durgunluk olasılığını bile artırıyor” deniliyor.

Uzaktan say, sevap artışı baskısını yumuşatıyor

Ankete katılan şirketlerin yüzdelik 38’i sevap artışı baskısını elan itidalli ayrımsız ağıl aktarmak amacıyla 2021 yılında uzaktan mücahede olanaklarını genişlettiğini tabir ediyor. Şirketlerin yüzdelik 41’i ise uzaktan emek olanaklarını 2022 yılı ortamında genişletmeyi planladıklarını belirtiyor.

Açıktan çalışma insanların hizmet ve eve dair masraflarında de azalmaya bozukluk oluyor.

Olur engin say ücret artışı baskısını elbet yumuşatıyor? Bu ebat temel olarak alarga düzentileme şartlarının çalışanlara sağladığı avantajlardan kaynaklanıyor. Çalışanların işe gidip süzülmek üzere daha birkaç zaman ve mülk harcamaları bunun bildirme degaje nedeni olarak öne çıkıyor. Alarga düzentileme insanların hizmet ve eve dayalı masraflarında bile azalmaya neden oluyor. Antrparantez çalışanlar engin say imkanı yardımıyla zamanlarını elbet kullanacakları noktasında henüz çok esnekliğe ve özerkliğe sahip oluyor. Akıbet yerine çalışanlar engin düzentileme sayesinde posta masrafları ve gidiş geliş stresinden da ırak artmış oluyor.

Yüzdelik 1,1 oranında yardım sağlaması bekleniyor

Bu avantajlar dolayısıyla engin çalışanlar ecir artım talebinde bulunurken işverenlerine daha akilane oranlar sunabiliyor. Engin say yardımıyla oluşan bu ayırt çok iri olmasa de araştırma sonuçları 2021 yılı April ayından 2022 yılı Mayıs ayına kadar geçen 12 mahiye sürede, sevap artışı talebinde yaşanan yumuşamanın genel sevap talebi baskısı üstünde yüzdelik 0,9’luk benzeri rahatlama yarattığını ortaya koyuyor. Beklentileri ise bu oranın ati 12 mahiye dönemde yüzdelik 1,1’e çıkması yönünde.

Uzaktan çalışmada yaşanan çoğalma, ankete katılan şirketlerin kestirmece yüzdelik 25’inde yarı zamanlı çalışanların henüz aşkın kullanıldığı, yüzde 20’sinde birlikte mutlak yüklenicilerin daha fazla kullanıldığını gösteriyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 10’unda ise dönemlik işçi kullanımında çoğalma gözleniyor. Nısıf zamanlı, dönemlik ve sözleşmeli çalışanların cemi zamanlı çalışanlara kıyasla elan bağan ömre bedel olması, umumi anlamda işçilik maliyetlerinin dahi düşmesi anlamına geliyor.

Z Kuşağı uzaktan çalışmayı tercih ediyor

 

İngiltere’da şişkinlik beklentisi yılın genişlik düşük seviyesinde

 

Esas kâbus enflasyon mu nekahet mu?

 

 

Share: