‘Akıl sağlığı’ 3. tam

Ipsos Araştırı Şirketi’nin bildirme haddinden fazla endişelenilen esenlik sorunları ve afiyet hizmetlerine müteveccih tutumları analiz ettiği ‘Esenlik Monitörü’ araştırmasının sonucu paylaştı. Araştırmaya göre, Kovid-19 dünyanın karşı karşıya olduğu genişlik büyük esenlik sıkıntı olarak görülüyor.

2020’ye kıyasla 2 puanlık düşüş görülse birlikte yüzdelik 70’lik nazaran korona virüs, günümüzde küresel kamuoyu üzere en balaban sağlık problemi yerine görülüyor. Geçtiğimiz yıla nazaran algılanan keyif problemleri içerisinde sunu balaban değişim +5 puanlık artışla ‘düşünce sağlığı’ üstüne görülüyor. Karın sağlığı, en çokça endişelenilen esenlik sorunları süresince kanserin çabucak 3 benek gerisinde.

Korona virüs, endişesi arz çokça Malezya (yüzde 93) ve Peru’üstelik (yüzdelik 90) görülüyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin yüzde 78’i dahi Koronavirüsü yeryüzü cesim keyif sorunu adına belirtiyor. Bu konudaki algılarda esbak yıla göre nazik değiş gösteren ülkeler da var: Yeryüzü iri artışlar Cenup Afrika (+19), Japonya (+11) ve Avustralya (+10)’dahi görülürken yer büyük düşüşler birlikte Şili (-18), Polonya (-16) ve Macaristan(-14)’dahi görülüyor.

Kanser ikinci sırada

Araştırmaya katılanların üçte biri kanserin en kebir afiyet sorunlarından biri olduğunu belirtiyor. Bu ihtişam 2021’üstelik yüzde 34, 2020’üstelik ise yüzdelik 37. Pandemi öncesinde ise yüzdelik 52’lik sözleşme kanseri ‘yeryüzü koca’ sağlık sorunlarından biri yerine görüyordu. Salgınla birlikte amansız hastalık, yüzdelik 18’lik aynı benek düşüşüyle ikinci sıraya yerleşti.

Daha yaşlı kesimin kanserin neden olacağı afiyet risklerinden henüz ensişeli olduğu görüldü. 50-74 yaş aralığının bu konudaki endişesi yüzdelik 39 iken 35 yaş altında bu şevket yüzdelik 28’e geriliyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin bile yüzde 37’si kanseri endişe verici afiyet sorunları arasında gösteriyor.

Akıl sağlığından bulut duyanlar artıyor

Keyif problemleri içerisinde yeryüzü şişman değiş 5 puanlık artışla ‘karın sağlığı’ konusunda yaşandı. Geçtiğimiz yıla göre; acun halkları genişlik haddinden fazla ‘kanı sağlığından’ keder ediyor. Araştırmaya katılan herhangi bir 10 kişiden 3’ü (yüzdelik 31), ülkelerindeki insanların yüz yüze olduğu arz koskocaman esenlik sorunları ortada karın sağlığını gösteriyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin yüzde 19’u dahi beyin sağlığının genişlik majör afiyet sorunlarından biri olduğunu belirtiyor.

Karın sağlığı, Şili ve İsveç’te de en mefret afiyet sorunu yerine dile getiriliyor. Bu konudaki endişede 2020’ye nazaran yer çokça artış gösteren ülkeler ise İspanya (+19), Belçika (+13) ve Brezilya (+13) karın sağlığı konusunda kadınlar erkeklere göre çıktı endişeliler. (+36 vs %26)

Araştırma , 20 Agustos – 3 Eylül 2021 tarihleri beyninde ESIR, Kanada, İsrail, Malezya, Güney Afrika, Singapur, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, İspanya, Arjantin, Kolombiya, Macaristan, Hindistan, Meksika, Hollanda, Peru, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Cenup Kore, İsveç, İsviçre ve Türkiye’da 21 bin 353 kişiyle online yerine yapıldı.

Pandemi us sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor!

 

İkinci orostopolluk kısıtlamalar akıl sağlığını bozdu

 

Share: