Akaryakıta bir bindirim daha

Ticari araçlarda şita lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başladı ve 1 April 2022’ye büyüklüğünde bitmeme edecek. Kurala yolsuz araçların sürücülerine ise 846 teklik ceza kesilecek. Bu sürücüleri muntazır başka aynı ceza henüz olabilir.

TRT Haber’e konuşan TÜRKAD Umumi Heyet Üyesi Avukat Bilal Ağır, mecburi kış lastiği takmayan, trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücülerin kaymakamlık yapması durumunda, gidiş geliş sigortası ve kasko kabilinden oto sigortaları vasıtasıyla, ödence ödenememesi durumunun oluşabileceğini söylüyor:

“Şita aylarında, mecburi olmasına karşın aracına şita lastiği taktırmamış ihmalci tıpkısı çoban, fren mesafesini ayarlayamayarak yahut sefer tutuşunu yahut aracın kontrolünü kaybedip ayrıksı benzeri araca çarpması halinde sigorta eksperi vasıtasıyla bu araç sahibi kusurlu bulunacaktır. Bu yönde verilecek ehlihibre raporu sonucunda de sürücü ‘güç ihmal’ cihetiyle ödence alamayacak, cebin tarafta yol açtığı hasarı birlikte kendisi bitmek yerinde kalacaktır. Tıpkısı şekilde kasko sigortasında üstelik tamlanan sıra aralığında şita lastiği takılmaması ve bu ihmalden kaynaklanan bir ilçe yaşanması halinde (kasko sigortasının içeriğine tutkun olsa da) genellikle kasko marifetiyle meydana mevrut zarar karşılanmamaktadır.”

Trafik güvenliğini tehlikeye sokanlara 2 yıla kadar dam cezası

Avukat Bilal Zor, bu sürücülerin faktör olduğu kazaların şaibe ve boşlama durumuna göre trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun dahi ortaya çıkabileceğine değiniyor:

“gelişigüzel nedenle emniyetli benzeri şekilde anahtar sevk ve idare edemeyecek halde olmasına karşın; başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı itibarıyla aynı tehlikeye neden olacak şekilde trafikte açkı sürülmesi veya trafik kazasına misil açılması halinde bu yanlışlık meydana gelir. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu dinamik sürücülere 2 yıla kadar mahbes cezası verilebilmektedir.”

Şita lastiğinin farklı lastiklerden farkı nedir?

Dirimlik öneme erbap kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yaş, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine nazaran elan bereketli misil tutuşu ve erdemli düzenlilik sağlıyor.

Sair lastiklerden farkı ise korse yüzeyindeki oluklar. O olukların üzerindeki kılcal kanallar, lastiğin hele karlı ve yumuşak zemine henüz ongun tutunmasını, zeminde bağlantı ettiği suyun bile daha bereketli tahliye edilmesini sağlıyor.

‘Şita lastiği yönetmeliği tekrar gözden geçirilmeli’

Şita lastiğinin hanay kurtaran aynı sargaç olduğunun altını çizen İleri Sürüş Uzmanı Ethem Genim, yağmurlar bitene büyüklüğünde kullanılması gerektiğine dikkati çekiyor:

“Ticari araçlarda şita lastiği zorunlu ancak özel araçlarda değil. Ama meseleye şöyle andırmak geçişsiz. Ego ayrımsız markanın tıpkı nazir aracını kullanıyorum, karşımdaki üstelik aynı bellik ve modelle ticari işlemler yapıyor. Kış lastiği bile ona zorunlu, bana değil. İşte ikilem dahi burada başlıyor. Şita lastiği yönetmeliğinin gene gözden geçirilmesi geçişsiz. Örneğin, ben bile kış lastiği var yolda gidiyorum. Şapadanak benzeri buut oldu frene bastım ancak arkamdan gelende birlikte yaz lastiği var ve gelip bana çarptı. Dolayısıyla hep gidiş geliş ve hava raporu sistem amacıyla geçerlidir. Buna düzenlilik kültürüyle bakmak akıllıcasına olacaktır. Kış lastiği kış geldiğinde, yağmurlar başladığında takılmalı. Ta kim yağmurlar bitene kadar.”

‘4 tekerlekte dahi olmalı’

Kar lastiğinin şita lastiğiyle karıştırıldığına da değinen Ethem Genim, şöyle bitmeme ediyor:

“Kış lastiği, çekicilik ısısının 7 derecenin altına inmesiyle dayanaklık etmek soğuyor ve bu lastiklere geçiliyor. Zira bu lastikler kan dolaşımı esnasında yaz lastiklerine bakarak henüz tez ısınıyor. Isı kebir zira ısınan lastik tutunuyor. Zaten şita lastiklerinin er ısınmasının nedeni birlikte imalatı esnasında geçer kauçukun hafif olması. Lastiğiniz hangi kadar ferah ısınırsa kim bu yaz lastiği üzere birlikte uygulanan, zeminde tutunacağı yerlere daha şen tutunur ve size elan tehlikesiz ayrımsız sürüş sağlar. Bunun yanı sıra 4 mevsim lastik dahi şita lastiği hesabına geçmez. Bu tıpkısı pazarlama taktiğidir. Sargaç ya yaz lastiğidir ya şita lastiği.”

Aracın 4 tekerleğinde da şita lastiğinin olması gerektiğine dikkati çeken Genim, huysuz durumda dönüşlerde ya üstelik fren esnasında olumsuzluklar yaşanabileceğini vurguluyor.

‘Şita lastiği gün ve frenlerde yüzde 10 kazanım sağlıyor’

Kış lastiğinin dönüşlerde ve frenajda yüzde 10’luk tıpkı avantaj sağladığını söyleyen Genim, “Burada şu birlikte koca ki sürücülerimiz, mütenevvi zeminlerde 100 kilometreyle giderken, acil fren yaptıklarında kaç metrede durabileceklerini bilmiyorlar. 100 kilometreyle kestirmece 85 metrede duruyoruz. O da frene haddinden fazla geç kalmadan bastığımız ant. Bu çokça alçak ayrımsız nicelik. Zemin ıslandıkça, henüz üstelik ağırlaştıkça bu katlayarak bitmeme ediyor.”

Vakit Kaybetmeden karda değil yağışlı zamanlarda de efdal dulda sağlıyor

Baran mevsimi başladığı andan itibaren şita lastiklerinin takılmasının çok kebir olduğuna aksan fail Genim, şita lastiğinin anne görevinin, suyun üzerinde yüzmeyi engellemesi olduğunu anlatarak, sürücüleri uyarıyor:

“Örneğin, sargaç dönüyor ve siz suya giriyorsunuz. Sargaç suyu itiyor ve önde benzeri zümre oluşturuyor. Dayanım kabil düşünülebilir. Akarsu lastikle öğün arasına giriyor ve aracın havalanmasına bozukluk oluyor. O esnada frene vurmak, direksiyonu isnat etmek ölümsek neticelere ulaştırabiliyor sürücüyü. Zira suyun üzerinde frende yapsanız elhak lastikler dönmüyor kim o zaman, havza kadar kayıyor suyun üzerinde. Siz o esnada frene bastınız o sudan çıktıktan sonraları frenler kilitleyeceği için savrulmalar kabil.
Ya dahi suyun üzerinde galeyan yaptınız direksiyonu çevirdiniz sağa sola. Cılız zemine çıktığınız ant anahtar birdenbire kez alacaktır.

Hakeza bir durumda kaldığımızda yapacağımız molekül, direksiyonla aşkın oynamayacağız, saha vites ise debriyaja basacağız. Zira ark zemine çıktığımızda motosiklet kompresyonu devreye gireceği için aracı tekrar sağa sola çekebilir. Kendiliğinden vites ise yemeden içmeden ayağımızı gazdan çekmemiz ehliyetli. Frene dahi katiyen basmayacağız.”

Şita lastiğinde kiralama dönemi

 

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

 

Zorunlu şita lastiği uygulamasında 625 liralık ceza

 

Share: