Akaryakıt sektöründen vergi kaçağı uyarısı geldi

Aktaş’ın verdiği bilgiye göre vergi kaçakçılığı için müesses bazen epey tevzi şirketleri istasyon bayilerine akaryakıt verirken faturayı, fatura arayan şirketlere satıyor.

Rüşvet kaçakçılığı üzere kurulan tevzi firmaları, benzeri süre bilahare kurumlar vergisi, KDV kabilinden yükümlülüklerini namına getirmeyerek batıyor.

Hangi katkı sağladı?

Bu şirketler alelumum düşük dirimsel profilli şahıslar üstüne kurduruluyor. O nedenle ihtişam, ortaklık sahibini bulsa dahi kaybını karşılayamıyor. Dirimlik İdaresi Başkanlığı’nın 2017’deki Alacak Yüzsüzleri listesinde bu sistemi kullanarak devleti dolandıran tevzi şirketlerinin Maliye’ye borcunun 4.7 milyar TL, 2018 listesinde ise 17.5 bilyon TL olduğu görülüyor.

Lüle Taşı, vergi kaynaklı akaryakıt kaçakçılığı ile çabalamak için EPGİS’in önerilerini şöyle açıkladı:

“E-İrsaliyeye geçişin öne çekilmesi, ifa imleç cihaz verilerinin yargılama Maliye’ye aktarılması, finansal suça finansal ukubet, KDV’nin yüzdelik 18’den yüzdelik 1’e indirilerek aradaki 17 puanlık farkın, önceden öğrenim edilen ÖTV’ye eklenmesi.”

Akaryakıta mevrut zamların tıpkısı kısmının eşel hareketli sistemi kapsamında ÖTV’den karşılandığını ve vatandaşa yansıtılmadığına da dikkat çeken Magnezit, 21 Mayıs 2018’üstelik yürürlüğe giren sistemin 4 Ara 2018’birlikte sonlandığını, 13 Mart’ta ise yeniden devreye alındığını kaydetti.

Magnezit, devletin eşel cıvıl cıvıl ile vatandaşı zamdan yüklenmek amacıyla 2018’üstelik 8.5 bilyon TL ÖTV gelirinden feragat ettiğini söyledi.

Magnezit, bu yıl 13 Mart’ta yeniden devreye giren uygulamayla bugüne büyüklüğünde devletin 323 milyon TL’lik ÖTV gelirinden feragat ettiğini belirlediklerini kaydetti.

8 bin istihdam sözü

Magnezit, 2005 yılı öncesinde kurulmuş olan ve bünyesinde LPG ünitesi yoksuz akaryakıt istasyonlarına kilometre tahdidinden yağlık verilmeyen LPG lisanslarının ve LPG bayisi olup akaryakıt lisansı alamayanların dahi kalın yaşadığını dile getirdi. Magnezit bu adımın atılması durumunda istihdam seferberliğine 8 bin bakir istihdamla yardım sağlayacaklarını vurguladı.

Bilgili komisyonunda iskonto talebi var

Aktaş, akaryakıtta fayda marjlarının düşüşüne koşut yerine istasyonların zorluk içine düştüğünü belirtti. Türkiye’dahi akaryakıt istasyonlarının sayı farkı günlük satışının 5 bin 372 litre olduğuna özen calip Patal, 10 personel işveren averaj benzeri istasyonun günlük 7 bin 706 litrelik mir hacmine ulaşmadıkça, fayda edemediğini belirtti. Magnezit, şunları söyledi:

“Bayi, bu satışın yüzdelik 50’sini cesaret kartı ile yaptığında kısaca mahiye 16 bin teklik kurnaz komisyonu ödeyecektir. Site içi istasyon bedellerinin 20 milyon liradan başladığını düşünecek olursak, istasyonunu satıp bankaya faize koyan aynı işletmeci, sayı farkı yüzde 20 getiri ile ayda 83 bin teklik kazanacaktır. Rakamlar ortadadır, istasyon işletmeciliği bu şartlarda sürdürülemez bire bir iş haline gelmiştir.”

Eskişehir Taşı, emniyet kartlı satışlarda encümen oranının yüzdelik 1’mağara altına, taşıt aşinalık sistemli satışlarda ise kuruş bazına indirilmesini murat ettiklerini belirtti.(Mithat Yurdakul/Tabiiyet)

Share: