Akaryakıt sektöründen KDV, ÖTV talebi

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Merkezinde planlı “TİSK Basın Sohbetleri”nde, akaryakıt sektörünün durumu, sorunları ve talepleriyle ilişik açıklamada bulundu.

PÜİS’in Türkiye’nin dört bir yanındaki 9 bin 700 mukayyet akaryakıt bayisini dubara ettiğini tamlayan Kültürlü, üyesi oldukları TİSK’in “yeni evlat çıkar” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Akaryakıt sektörünün göz önünde olduğunu ve günce hayatta bir nice kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayan Münevver, kamuoyunda sektörle ilişik bir nice hatalı bilginin olduğuna dikkati çekti.

Sektörde 96 akaryakıt dağıtım şirketi ve 13 bine andıran akaryakıt bayisi ile 98 otogaz tevzi şirketi ve 11 bine mail otogaz bayisinin hareketlilik gösterdiğini kaydeden Kültürlü, şöyle devam etti:

“Evveli tevzi şirketi inşa etmek, bayilik yapmaktan elan kolaydı. Bu kolayca, haddinden fazla sayıda ‘çantacı’ ifade edilen tevzi şirketini ortaya çıkarttı. 2019 yılında Erke Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) yaptığı düzenlemeyle dağıtım sektörüne giriş zorlaştı. Getirilen şartlarla bu işe yatırım özne, anamal yatıran hamur şahıslar kalacak. Tahminimiz, 2020’nin sonunda 96 tevzi şirketinden yüzdelik 50’sinin elenmesi yönünde.”

Kültürlü, EPDK’nin yaptığı çalışmaların akaryakıt sektörüne yavaş anlamda sıkı düzen getirdiğini söyledi.

Akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan kazanç kaçakçılığının önlenmesi için Hazne ve Maliye Bakanlığının 2019 yılında e-irsaliye, e-fatura gibi mefret düzenlemeler yaptığını, bu yılın geçmiş ayından itibaren de sahada denetimlerini artırdığını tamlayan Görgülü, EPDK’ye ve Hazne ve Maliye Bakanlığına, sektörün disipline edilmesi üzere yaptıkları çalışmalardan ekolojik ortam teşekkürler etti.

Mustafa Yılmaz yeniden EPDK Başkanı

10 numara yağ ve tepkili uçak yakıtı kullanımı azaldı

Birkaç sene öncesinde arz balaban sorunlarının, araçlarda 10 kolpo yağ ve jet yakıtının kullanımı olduğunu anımsatan Görgülü, EPDK’nin aldığı kararlar yardımıyla 10 orostopolluk yağ ve tepkili uçak yakıtı kullanımının ciddi miktarda azaldığını söyledi.

Türkiye’de akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Istihlak Vergisi’nin (ÖTV) haddinden fazla faziletli olmasının usulsüzlükleri cazibedar ayla getirdiğini belirten Entelektüel, şunları kaydetti:

“ÖTV’nin yanı sıra sunu nazik maslahat Katma Derece Vergisi (KDV). Aynı hafta ilk Kaynak ve Maliye Vekil Yardımcıları ile görüşüp KDV ile ilişkin talebimizi ilettik. Talebimiz, akaryakıta KDV’nin olmaması, KDV’nin ÖTV’ye dahil edilmesi. Ülkemizde akaryakıt sektöründe kayıt dışılığı engelletmek için atılacak yeryüzü muhteşem aşama budur. Sektörde fatura ticareti ağır sıklet tıpkı sevgili. Güzeşte yıl 2 milyon 723 bin titrem satılmadan faturalandırılan akaryakıt söz konusu. bahis konusu akaryakıtın parasal karşılığı 15 bilyon teklik civarında. Devletimiz burada nazik ayrımsız kayba uğruyor, bu kaybın önlenmesi gerekiyor.”

En büyük 15 dağıtıcının satışı yüzdelik 8,9 düştü

Ara Sıra tevzi şirketleri arasındaki ticarete değinen Ziyalı, akaryakıt sektöründeki 96 dağıtıcı yeryüzü nazik 15 firmanın satışlarının yüzde 8,9 oranında düştüğüne, mütezayit firmaların satışlarının ise yüzde 30’un üzerinde arttığına dikkati çekti.

Bahir ve gelgel taşıtlarına verilen ÖTV’siz yakıtların mütenevvi yöntemlerle yasa dışı olarak piyasada pazarlandığını ifade eden Aydınlık, “Bazı tevzi şirketleri, bayileri ile anlaşarak biricik irsaliye ile onlarca tanker akaryakıt ikmali yaptıktan sonra hoppadak yegâne irsaliye amacıyla fatura tertip ediyor. Benzeri başka ifadeyle bire bir gönderme belgesi ile 5 tanker akaryakıt ikmali yapılıp gönderilirken bunların elden bir tanesi için fatura maktu oluyor. Bunun sonucunda devletimizin hazinesi balaban ölçüde idrak kaybına uğrarken sektörümüzde dahi kebir boyutlarda nahak yere rekabetin yaşanmasına kat açıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Akaryakıt istasyonlarının herhangi bir birini enerji itmam noktasına sarmak için projeler ürettiklerini belirten Aydın, bu kapsamda istasyon çatılarına ruz enerjisi sistemi kurulmaya başlandığını söyledi. Vazıh, elektrikli otomobillere yönelik yükleme altyapısı için sunu uygun yerin akaryakıt istasyonları olduğunu dahi sözlerine ekledi.

Share: