AIDS skandalının peşi sıra mülga hastanenin sahibinden izah

Etiler’de hususi bir hastanenin işler ika yeterliliği, Keyif Bakanlığı izinlerine topluluk olmadan metabolik cerrahi ameliyatları gerçekleştirdiği, bu ameliyatlardan sonradan kaknem ölümlerin olduğu, rahatsız yakınlarının şikayetlerinin konusunda ise üzerine İl Esenlik Müdürlüğü, Afiyet Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın harekete geçtiği argüman edildi. Antrparantez tıpkısı ameliyatta ise HIV virüsü taşıyan hastada mergup tıbbi malzemenin değiştirilmesi gerekirken bu malzemeyle üç günde 15 hastanın işler edildiği encam sürüldü.

“On Paralık benzeri HIV hastası operasyon edilmedi”

Bahis hakkında açıklamalarda kâin sayrılarevi sahibi Prof. Dr. Alper Çelik, şunları söyledi:

“Ben bu ülkenin yetiştirdiği benzeri profesörüm ve bu ülkenin kıt imkanlarıyla yurtdışında okuttuğu aynı insanım. Ayrımsız sene Japonya’bile eğitim aldım, Brezilya’üstelik, İtalya’de, Almanya’birlikte eğitimler aldım. İspanya’da ve Frankfurt’ta ameliyatlar yaptım. Dünyanın ciharıyek ülkesinde operasyon yaptım ve 12 yılda ülkemizde 6 binden fazla şeker hastalığı hastasını işler ettim, bunu binde ilişki bire bir komplikasyon oranıyla gerçekleştirdim. Şu dakika üzerimize atfedilen bu suçlama hakikat değildir. Bizler hiçbir devir hastalarımıza bile bile ve bile bile zarar vermeyiz. Bu kanıt gerçeği yansıtmamaktadır. Bu kanıt işine serencam bırakılmış tıpkısı sağlık çalışanının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma beis ödeme için yapılmıştır ve bizim hastanemizde hiçbir HIV hastası faaliyetler edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir. Türel süreçte devam etmektedir. Bu iddiaların arkasında kimlerin olduğunun araştırılması gerekiyor.”

“İnşaat sebebiyle faaliyetlerimizi durdurduk”

Prof. Dr. Çelik, “Ülkemizde arsıulusal sağlık turizminde heybetli bir meydan alabilecek böylesine tıpkısı hastanenin açılması sebep engelliyor? Şeker hastalarının daim çıkar yol kullanmasını kimler istiyor, asıl bunlar araştırılmalı. Yalan haberlerle bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Bu şifahane 12 yataklı vagon tıpkısı hastaneydi ve şu anda 75 yatağa çıkartıyoruz. İnşaat ve tebeddülat varken içeriye sökel almıyoruz. Mümasil zamanda açılışı yapacağız. İnşaat sebebiyle faaliyetlerimizi durduk. Bizim hastalarımız bizi tanıyorlar, kuşkusuz çalıştığımızı dahi biliyorlar. On Paralık kimesne keder etmesin tümce gönlünü mebzul tutsun” şeklinde konuştu. 

Hastanenin projesinden sorumlu olan mimar Hüseyin Çipo ise, “Hastanenin merbut oluşunun sebebi ağız ağıza hastanenin büyümesiyle ilgilidir. Ben kendim yüksek mimarım ve projelerin tamamını ego yapıyorum, evrakların tamamını strateji ediyorum, hastaneyi daha adamakıllı ve daha faal ayrımsız şekle ifade etmek için himmet yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Keyif Müdürlüğü’nden açıklama

İstanbul Keyif Müdürlüğünden, bugün medyada “HIV’li tıbbi malzemeyi 15 hastada kullandılar” antetli haberlere ilgilendiren yapılan açıklamada, bahsi sabık şifahane üzerine parasız şikayetleri zımnında ayrımsız yıl önceki inceleme başlatıldığı, tespit edilen nekais ve uygunsuzluklar dolayısıyla önceki kendisine güzeşte yıl son teşrin ayında bazen birimlerinde geçici kendisine hizmete akıbet verildiği, arkası sıra de merkezin tamamen kapatıldığı bildirildi.

AA muhabirinin İl Keyif Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye bakarak, devam eden tetkikat sonucunda hastanede ruhsatsız olarak cerrahi müdahaleler yapıldığının belirlenmesi üstüne, merkezde evvel ameliyathaneler mühürlendi, peşi sıra dahi Afiyet Bakanlığı kararıyla merkezin tamamında işler durduruldu.     

İl Keyif Müdürlüğü ayrıca Özel Hastaneler Yönetmeliğinin “Tıbbi Vasıta” antetli maddesine ve hastanedeki ayrıksı eksiklilere güvenerek hastaneye ukubet keserek, savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Başlatılan adli sürecin devam ettiği öğrenildi.     

Öte yandan, 27 Eylül’den itibaren faaliyetlerinin tamamı durdurulan hastaneyle ilgilendiren medyada kayran düzlük “HIV’li tıbbi malzemeyi 15 hastada kullandılar” iddialarına müteveccih denetmen ve bilirkişi incelemelerin devam ettiği kaydedildi.     

Share: