Ahali parmağının ucu kopan hastaya, kıç parmağından doku nakledildi

Keserle yaralanma sonucu ahali parmağının ucu kopan marazlı, “süpermikrocerrahi” yöntemi ile kıç parmağından alınan rahat dokunun ahali parmağına nakli sonrasında sağlığına kavuştu.

Aplikasyon, Ankara Kent Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahisi Anabilim Dalı Terbiye ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü başkanlığındaki Dr. Öğretim Üyesi Hasan Garaz Ergani, Dr. Akademisyen Burak Yaşar ve Dr. Melih Çakaroğlu’nun yer aldığı grup vasıtasıyla gerçekleştirildi.

Ünlü, AA muhabirine, “süpermikrocerrahi” yöntemiyle gerçekleştirdikleri nesiç nakli uygulamasına ilgili bilgi verdi.

Kritik olan ve çok kırılan aplikasyon mucip nesiç nakillerinde literatürde “süpermikrocerrahi” namına yer kayran yöntemin kullanıldığını belirten Ünlü, bunun çokça ehil ellerde yapılabilen ve dünyada merbut örnekleri olan tıpkı cerrahi muamele olduğunu vurguladı.

Adlı, süpermikrocerrahiyi, “genellikle, mikroskop altında, çokça spesifik ekipmanlarla görülebilen, bire bir milimetreden alelade olan damarların birbirine bağlanarak bütünlüğünün sağlanabilmesine olanak sağlayan cerrahi işlem” şeklinde anlattı.

Hem ev dışında hem Türkiye’de oldukça nadir yapılan uygulamada liyakatli sonuçlar elde edilebilmesi üzere alanda deneyimli bire bir ekibin gerekliliğini vurgulayan Ünlü, “Türkiye’deki sunu yüce mikrocerrahi merkezlerinden biri Ankara Site Hastanesidir. Sayı Farkı yılda 300’ün üstünde özellikli mikrocerrahi ve süpermikrocerrahi işlemi yapılmaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Adlı, gerçekleştirilen uygulamaya ait şu bilgileri verdi:

“Hastamız bize başvurduğunda, keserle yaralanma sonucunda halk parmağından birinin uç kısmını kaybetmişti. Bu kayıp sonrasında acil ameliyata alındı. Kopan parçanın hasar görmesi dolayısıyla istenilen son elde edilemedi. Aynı kişinin vücudundan tamamı ile bağlantısı kesilmiş olan pus, umum, branş kadar benzeri parçasının baştan adına cerrahi olarak dikilmesi kendisine isimlendirilen el işi replantasyon denilmektedir. Sonuçtan mutlu olmayınca, hastanın üstelik rızasını alarak yumruk tıpkısı ameliyatı planladık.

Hastamızın ayağının ikinci parmağının arkasından çok oldukça tıpkısı dokuyu, mikroskop altında alarak, elindeki kopan pus ucunu yeniden oluşturabilmek için süpermikrocerrahi yöntemle naklettik. Nazik bir grup kendisine çalıştık, kalburüstü bir şekilde tamamladık. Aplikasyon, umumi anestezi altında gerçekleştirildi.”

Bacak parmağından alınan dokunun hastaya hiçbir şekilde engel vermediğini, ayağını kullanmasına engel olmadığını dile getiren Adlı, “Kadem parmağındaki doku, hastanın yürümesi, koşması ya da alışılagelen işlevlerini yerine getirmesine bariyer mümteni şekilde alınıyor.” dedi.

Adlı, işlemin kısaca 4 saat sürdüğünü söyledi.

“El parmak ucunu hissedebilecek”

Ekipte vadi kayran hekimlerden Melih Çakaroğlu de hastanın cerrahi sonrası genel keyif durumu karşı hikmet verdi.

Çakaroğlu, hastanın parmak ucunun kopması sonucu kemiği açıkta bırakan okkalı yarası olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Kopan inç ucu normalde yerine dikilebiliyor fakat bu vakada kopan bölük keserle ezildiğinden, çokça deforme olmuştu ve bunun mecmu namına tutması bahis konusu değildi. O nedenle, parmağını gelecekte ferah ferah kullanabilmesi üzere bu yöntemi uyguladık. Işler çokça güzel geçti. Hastamızın şu anda durumu oldukça gür. Şu an dahi parmağını kullanabiliyor. Gine üstelik tığ yaklaşık 2 kamer yavaş işlerde çalışmasını istemiyoruz. Hastamızın, kıç parmağından aldığımız dokunun sinirleri birlikte olduğundan, ahali pus ucunu hissedebilecek. Fut parmağında de ayrımsız ülkü mümteni, önsezi kaybı dahi bulunmayacak.”

“Parmağımı akım ettirebiliyorum”

Süpermikrocerrahi ile yine dosdoğru bir umum parmağına mülaki yapım işçisi 22 yaşındaki Doğukan Demir ise korluk acıtmak için odun kırarken, keserin kazayla halk parmağından birine balya geldiğini ve parmağının ucunu kopardığını anlattı.

Çipo, parmağını kaybetme korkusuyla tezce hastaneye başvurduğunu belirterek, “Bir daha işimi yapamayacağım endişesiyle hastaneye geldim. Hocalarım beni rahatlattı ve herhangi bir şeyin ferah olacağını söyledi. Çokça mutlu oldum, zira parmağım kopsa, aynı daha özlük işimde çalışamazdım, bu benim aldatmak param. Işler haddinden fazla kudretli önceki, beni iyileştirdiler. Deminden, parmağımı akıntı ettirebiliyorum. Kıç parmağım üstelik ahali parmağım bile bereketli, hiçbir bariyer namevcut.” diye niteleyerek konuştu.

Share: