Ağızsız önsezi krizine ilgi!

Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Kardiyoloji Esas Marifet Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, aralarında şeker hastalığı hastalarının birlikte bulunduğu ara sıra tutkun gruplarının dert hissetmeden ‘sessiz kalp krizi’ geçirebildiklerini söyledi.
Prof. Dr. Oğuzhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ruh krizinin ahşa bölgesinde mahsus acı bir ağrı ile kendisini gösterdiğini tabir etti. Bu ağrının düşünce, para cüzdanı ve dal bölgelerine de yayılabileceğine işaret fail Prof. Dr. Oğuzhan, şu bilgileri verdi:
‘Ağrının birlikte sevimsiz terleme dahi vardır amma balkı o büyüklüğünde şiddetlidir ki tutkun mutlak kendisini doktora başvurmak zorunda hisseder. Ancak, bunun istisnaları de var. Ağızsız kalp krizi dediğimiz durumlarda bahis konusu. Bazı Bazı şikayetleri çok belgisiz türlü, balkı çokça belli belirsiz türlü. Özellikle şeker hastalığı bulunanların bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Eğer diyabet varsa kalp krizi ağrısız geçirilebiliyor. Bu hastaların akse geçirdikleri ihtisas grafileri çekildiğinde anlaşılabiliyor.’
Ağrı eşiği faziletli tutkun grupları arasında yaşlılar ile his nakli yapılan hastaların da bulunduğuna dikkati calip Prof. Dr. Oğuzhan, şu uyarıda bulundu:
‘Çoğu devir bu şahıslar ağrıyı soğuk algınlığı, adale ağrısı kabil yorumlayabilirler. Bu konuda tetik oluşmak gerekiyor. Ağrı olmadan kalp aksesi dahi tür olabiliyor. Kimi Vakit nefes darlığı şeklinde kendisini gösteriyor, zaman zaman yorgunluk isteksizlik de önsezi krizinin belirtisi olabiliyor ama tabi tipik tablo göğsün özellikle ölçülü kısmında mahsus, sevimsiz terlemenin haremlik ettiği, zaman zaman bulantının eşlik ettiği ciğer ağrısıdır.’

Share: