Afiyet sigortasında bindirim kapıda

Türk Tabipleri Birliği (TTB), almanak enflasyon oranındaki yükseliş üstüne TTB-HUV özel tabiplik katsayı oranını ve işyeri hekimliği minimal uyuşma ücretlerini yılın ikinci yarısı üzere baştan belirledi. Karara bakarak; 1 Orak Ayı – 31 Antrakt 2022 tarihleri beyninde koyulmak için TTB-HUV özel tabiplik katsayı ve işyeri hekimliği asgari inikat ücretleri çoğalma oranı yüzdelik 37,50 kendisine revize edildi. Yılbaşında gerçekleştirilen yüzde 36’lık artış dikkate alındığında, 1 Orak Ayı itibariyle kümütalif yüzdelik 87’lik bire bir artma yaşanmış olacak.

Acun Gazetesi’nden Selçuk Altun’un haberine göre; TTB’nin yeniden belirlediği bu prospektüs, sigorta şirketlerine sakil tıpkı yük getirecek. Devir, yıpranmamış artışı mevcut poliçelere yansıtamayacağı üzere esbak yükler sorunu ile karşı karşıya kalacak. Yurttaş açısından ise bu zam anlamına geliyor.

Bilindiği üzere; TTB’nin katsayısı haddizatında başvuru tarifedeki hizmet kalemlerini gelecek kıymet artışını belirten bire bir aplikasyon. Sigorta şirketleri, hususi hastanelerle hizmet alım sözleşmesi yaparken bir tane yegâne hizmet kalemi bazında geçim hesabına bir referans tarifeye dayanarak işlemi gerçekleştiriyor. Anlaşmayı yaparken evet TTB’nin müracaat tarifesini evet üstelik kamunun kullandığı Sağlık Aplikasyon Tebliği olan SUT değer tarifesini baz alıyor. Alelumum makbul tarife TTB’nin minimum ücret tarifesi olduğu için üstelik buradaki katsayı değişikliği anlaşmaların satın alma fiyatlarında yükseliş anlamına geliyor.

Poliçe fiyatlarına yansıyacak
Diğer taraftan, 1 Temmuz’dan itibaren keyif sigortası poliçelerinde sunma birkaç bu oranda bindirim yaşanacak. Ancak, medikal pahalılık yemeden içmeden Türk Tabipler Birliği’nin açıkladığı bu tarifeden oluşmuyor. Medikal gereç fiyatları ve çıkar yol fiyatları da medikal enflasyonu oluşturuyor. Bunlar de döviz bazlı yerine fiyatlandığı için değer artışlarının haddinden fazla henüz efdal boyutlara çıkabileceği konuşuluyor.

Turkcell’den ‘Sayısal Sigorta’ şirketi

 

Sigorta sektöründe maliyet krizi artıyor

 

Fitch: Türk sigorta şirketlerinin finansal gücü baskı altında

 

Mahkemeden yaşam sigortası üzere heybetli karar!

 

Share: