Adıyaman’da selde kaybolan gebe ana ve kızına ilgilendiren bazı eşyalar bulundu

Adıyaman’dahi etkin olan boğanak yağmur sonrası baskın felaketi meydana geldi. Kentte 2 hayat hayatını kaybederken; Tut kaza merkezinden geçen derenin bora sonrası taşması sonucu konteynerleri sele kapılarak kaybolan gebe Fatma Tekdal ile 1,5 yaşındaki kızı Zeynep Zümra’ya ulaşılması üzere Ömerova Deresi’nde çalışmalara bitmeme ediliyor.

EKİPLER SEFERBER OLDU

Yağız Kuvvetleri Komutanlığı 10. Komando Er Tugayı, polis güçleri dalgıçları, deniz boyu düzenlilik, kurnaz taharri kurtarma, jandarma özel güvenlik, cingöz sualtı kontrol istirdat, AFAD, UMKE, Orman İşletme, DSİ ve itfaiye personelinin bulunduğu çokça sayıda kol, esas ve kızını seçmek için tehlikeli himmet yürütüyor. Elazığ, Konya, Adıyaman ve Adana güvenlik müdürlüklerinde görevli dalgıçların da bindi verdiği kontrol çalışmalarında, gelişim makineleriyle bile derenin geçtiği alanlarda balçık ve çamurlar temizleniyor.

“ONLARA AİT HATIRLARA ULAŞTIK”

Bölgede eş güdümcü olarak fariza yapan Tunceli Valisi Mehmet Uca Özkan, “İlk aktarılma arkadaşlarımızın gayretiyle, maatteessüf 2 vatandaşımıza son etmiş şekilde ulaştık. Kavrayışsız artan 2 vatandaşımızı arama çalışmamız bitmeme ediyor. Şu esas kadar, suya sürüklenen taşımalık içerisindeki vatandaşlarımıza ilişkin eşyalara ulaştık. Onlara ait hatıralara ulaştık ama maatteessüf halihazırda 2 vatandaşımıza ulaşamadık. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Aristokrat Bey’in talimatları doğrultusunda çalışmalarımız, mütemadi demeden muttasıl tıpkı şekilde devam ediyor.”

Özkan, ilçede sel sonrası 16 evi boşaltma ettiklerini ve bu vatandaşların bir kısmının özlük istekleriyle yakınlarının yanında kaldığını ve tıpkı kısmının dahi yurtlara yerleştirildiğini rapor etti.

Share: