Ada ülkelerinden kaçış amacıyla serencam 10 sene

İklim çalışmalarıyla maruf adlı bilimci Michael Mann, Yıldız Buz Denizi’ndeki buzulların beklenenden elan acul eridiğini belirterek, Maldivler kadar adalarda akarsu seviyesinin 10 ila 20 sene arasında artacağını söyledi…
MEMLUK’nin Pennsylvania Üniversitesi’nde abuhava araştırmalarının başındaki ünlü bilim adamı Michael Mann, küresel ısınmanın etkilerinin beklenenden çokça elan er ortaya çıkacağını açıkladı. Mann, Tuvalu üzere ada ülkelerinde deniz seviyelerinin ati 10 ila 20 yıl içinde yükseleceğini, buralarda yaşayanların tahliye olmaktan ayrıksı çaresi kalmayacağını söyledi. Mann’ın açıklamaları, Colorado’daki Ulusal Kar ve Cümudiye Bilgelik Merkezi’nin “Kuzey Kutup Denizi’nin bu sene yüzde 18 küçüldüğünü” açıklanmasının müstacelen peşi sıra geldi. Bu göre, 3.41 milyon kilometrekarelik benzeri yüzeye gerileyen Yıldız Buz Denizi 2007’den bu yana rekor ayrımsız küçülme kaydetmiş oldu.
‘Hesapları öne yolmak lazım’
Teksas’ta verdiği kongrede Mann, “Yıldız Buz Denizi’ndeki buzulların öngörülen modellerden çokça elan çabuk eridiğini biliyoruz” dedi. Mann’a göre, şimdiye büyüklüğünde yapılan hesapların çoğu öne kaydırılmak zorunda kalınacak. Çünkü, deniz buzullarındaki hızlı erime, kutuplardaki cümudiye kütlelerinin de bir lahzada eridiğine işaret ediyor. Akarsu seviyelerinin yükselmesinde birlikte yer haddinden fazla bu kütlelerdeki eksilme etkisini gösterdiği için okyanuslardaki su oranları Kiribati, Maldivler gibi adalarda yaşayanlar üzere vahim boyutlara erişecek. Mann, ada sakinleri üzere suların yükselmesinin tıpkısı zamanda, tuzlu bahir suyunun dahi karışmasıyla içilebilir akman sulara ulaşmakta tartı yaşanacağı anlamına geldiğine özen çekiyor. Millî Kar ve Cümudiye Vukuf Merkezi’nin araştırmasında 1979 ve 2012 yılları ortada Şimal Polar Denizi buzul kütlesinin her 10 yılda benzeri yüzde 13 gerilediği belirlenmişti.

Share: