Acun miyop salgını ile karşı karşıya

Beyaz ekranda koridor nakil süresi artıyor, çevresel ve genetik faktörler ekleniyor ve çocuklarda miyop oranı iki katına çıkıyor. İngiltere’de yaplanan verileri değerlendiren araştırmacılara bakarak, ortaya çıkan miyopi salgını uluslararası alanda evgin tıpkısı umum sağlığı sorunu haline geldi.

1939 ile 1944 beyninde nüfusun yüzde 12,6’sı çocuklukta miyopi geliştirdi . 1965 ve 1970 yılları arasında doğan yeryüzü zihayat ekip için bu rakamlar sırasıyla yüzdelik 15,6 ‘ya yükseldi. Bildirme efdal yüzde, 1955 ile 1959 arasında doğanlar amacıyla yüzdelik 30,9, kaydedildi.

Dijital ekranlar en nazik sorumlu

Verileri henüz uzun boylu inceleyici araştırmacılar, bu sıçrama için çocuklukta beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikleri, dijital ekranların kullanımındaki artışları ve öğretim yöntemlerindeki değişimleri(örneğin, daha fazla eş ödevi ve dışarıda daha az devir harcanması) bozukluk yerine gösteriyor. Araştırmaya göre, 18 yaşından sonradan eğitimde mütezayit can sayısındaki artma üstelik aynı etmen cins.

Dünya çapındaki sair çalışmaların gösterdiği gibi, miyopi, yaşamın erken dönemlerinde elan aşkın herif amacıyla bir sevgili haline gelirken araştırmacılar, “Dirim boyunca değiştirilebilir riziko faktörleri ve bunlarla elbette başa çıkılacağı konusundaki anlayışımızı geliştirmek üzere muhtelit bir araştırı ekonomisine ihtiyaç var” diyor.

2050’ye kadar toplumun yüzdelik 60’ı ‘miyopi’ gibi

 

Akıllı ekranlar rastgele 2 kişiden birini miyop yapacak

 

Share: