80 sonrasında doğanlar cimri imdi

ESIR’de tıpkısı genel ağ sitesi vasıtasıyla yayınlanan ayrımsız araştırmaya bakarak, Z ve Y kuşağının tam yaş demografileri arasında en beş altı kahve parası veren batın olduğu belirtildi.

Çalışma, Z ve Y kuşaklarının, bozuk nesillere kıyasla hizmetler üzere bahşiş verme olasılığının diğer nesillere göre henüz bağan olduğu kaydedildi.

Z VE Y KUŞAĞI BIR IKI BAHŞİŞ BIRAKIYOR

Araştırmaya katılan Z kuşağı mensuplarının yüzdelik 56’sı, Y kuşağı mensuplarının yüzde 58’i, X kuşağı mensuplarının yüzde 80’i ve baby boomer kuşağı mensuplarının yüzde 88’i, oturdukları restoranlarda garsonlara değme antlaşma bahşiş bıraktıklarını söyledi.

Buna ekleme kendisine, Z kuşağının yüzdelik 40’ı ve Y kuşağının yüzdelik 44’ü kemirmek dağıtan kuryelere seçme zaman kahve parası verdiklerini söyledi.

TÜM SEKTÖRLERDE ANALOG EĞİLİM  VAR

Ayrıksı bire bir çalışmada da, KUL’birlikte 2 bin 573 yetişkinin katıldığı ankette kuaförler, taksi ve makine şoförleri, otel temizlikçileri, kafe baristaları ve paket servis çalışanlarına verilen bahşişler amacıyla üstelik torunlar arasında benzer tıpkısı temayül gözlendi.

Araştırmada Z kuşağı 18-25 yaş arasını, Y kuşağı ise 25-40 gözyaşı arasını kapsıyor.

GELİR DÜZEYİ ARTTIKÇA BAHŞİŞ ARTIYOR

Ankette antrparantez, restoranlara giden almanak aşama geliri 80 bin doların üstünde olan yüksek gelirli insanların yüzde 84’ünün, almanak evre geliri 40 bin dolar ile 80 bin dolar ortada olan ölçülü gelirli kişilerin yüzde 77’sinin ve 40 bin doların altında basamak geliri olan bağan gelirli kişilerin yüzdelik 65’inin garsonlara her ahit bahşiş verdiğini belirtildi.

PANDEMİDE BAHŞİŞ AZALDI

Pandemi sürecinde hizmet sektörü çalışanlarının ağırlık duruma düşmesine karşın müşterilerin bahşiş verme oranı da düştü.

2021 kahve parası anketinde her zaman bahşiş verdiğini söyleyen aşındırmak servisi kullanıcılarının sayısı, pandemi öncesi kahve parası kıyasla düşüş gösterdi.

Temas ant kahve parası verdiğini söyleyen aşçı müşterilerinin yüzdesi, 2019’daki yüzde 77’yken 2021’üstelik yüzdelik 75 oldu. Yemek siparişini getiren kuryeye kahve parası veren müşterilerinin yüzdesi ise 2019’a bakarak dört fakül azalarak yüzdelik 59 oldu.

Sosyal kuşaklarda 1946-1963 yılları beyninde doğanlar Baby Boomers, 1963-1980 ortada doğanlar X Kuşağı, 1981-1999 beyninde doğanlar Y Kuşağı, 2000 yılı ve sonrasında doğanlar de Z Kuşağı namına adlandırılıyor.

 

Pandemi ekonomide verimliliği artırdı

Bill Gates’tan boşanma itirafı!

DSÖ 25 yaşındaki kadının peşine düştü!

Öğrenmenin yaşı bulunmayan

 

Share: