49 şirkette haftalık istihbarat ve tavsiyeler

‘Avrupa, Orta Şark ve Kuzey Afrika’birlikte İklim Yatırımlarına Yönelik Fırsatlar’ Raporu Açıklandı: IFC Türkiye’da 2020’ye büyüklüğünde 89 milyar dolar abuhava dostu envestisman fırsatı öngörüyor.
Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, bugün yayınladığı raporda Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesinde yenilenebilir erke, mahiyet verimliliği ve abuhava değişikliğine adaptasyon alanlarında 1 trilyon dolara yakın envestisman fırsatı olduğunu belirtti.
IFC’nin uluslararası danışmanlık firması A.T. Kearney ve sürdürülebilir erke sektöründe bilirkişi Eco Ltd ile işbirliği ile hazırladığı “EMENA’üstelik İklim Yatırımlarına Yönelik Fırsatlar” raporu bugün İstanbul’dahi gerçekleşen Financial Times/IFC İklim Yatırım Forumu’nda açıklandı.
Raporda EMENA’dahi düz kayran 49 ülkeye ilişik bulgular saha alıyor. Bölgedeki enerji talebi, can artışı ve şehirleşme oranında henüz ilk yepyeni aynı artma olduğu ve buna paralel namına uran, erişim ve enfrastrüktür yatırımlarına ihtiyaç olduğu belirtildi.
Önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ekonomilerin taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla iri yatırımlar yapılması gerektiğini ve bu yatırımların çoğunun hususi sektörden geleceğini tamlayan IFC Avrupa, Orta Doğu ve Yıldız Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitsiragos şunları söyledi: “Anlatım tıpkı yandan EMENA bölgesinde abuhava yatırımları açısından fırsatların büyüklüğüne özen çekerken tıpkısı zamanda de bu bölgede hususi sektörün halihazırda bu alana müteveccih vahim yatırımlar yapmakta olduğunu ortaya koyuyor. IFC yerine mühim önceliğimiz olan bu alandaki yatırımları desteklemekten sevinme duyuyoruz.”
Raporda öne çıkan bulgular ise şöyle:
-EMENA bölgesinde ihtiyatkâr ayrımsız tahminle 2020 yılına kadar 640 bilyon dolar tutarında iklim dostu envestisman fırsatı bulunuyor. Bu tahminin sektörlere göre dağılımı ise şöyle: Yenilenebilir erke üretimi, erke altyapı iyileştirme, iletim ve dağıtım alanlarında 270 milyar dolar; ısı yalıtımı, enerji tasarruflu familya aletleri, ışıklandırma, akarsu ve mekan teshin sistemleri kabilinden ticari sektörde ve bitiren sektöründe 240 bilyon dolar; çimento, maden ve üretim gibi ümranlı sanayi süreçli ve erke verimli makineler kullanabilecek olan sektörlerde 60 milyar dolar; su kaynaklarının erke üretimi dahil gelmek amacıyla verimli kullanılması alanında 70 bilyon dolar.
-Erke sübvansiyonları ve insicamlı oran teşvikleriyle küsurat fonlar, algı muafiyetleri, feed-mağara-tariff (fit)uygulamaları ve getirilen mecburi artma standartları yardımıyla bu rakamın hep 1 trilyon dolara ulaşabileceği öngörülüyor.
-Bölge içerisinde sunma şişman envestisman fırsatı Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Pakistan’bile bulunuyor.
-Türkiye’bile 2020 yılına kadar hep 89 milyar dolar abuhava dostu envestisman fırsatı bulunuyor. Bu tutarın 42 bilyon dolarının erke üretimi alanında, 22 milyar dolarının yenilenebilir enerji sektöründe; 4.5 bilyon dolarının ticari sektördeki erke verimliliği projelerinde, ve 30 bilyon dolarının ise bitiren sektöründeki erke verimliliği projelerinde bulunduğu belirtiliyor.
IFC, Acun Bankası Grubu küresel stratejisi ile akıllıca uygun kendisine 2015yılına kadar özel sektöre abuhava yatırımları üzere yılda 3 milyar dolar envestisman yapmayı ve bu yatırımın arz bir iki yüzdelik 20’sini direkt abuhava değişikliği projeleri için tafsilatlı vadeli itimat namına vermeyi planlamaktadır. IFC, serencam 4senedir EMENA bölgesindeki iklim yatırımlarına 2.5 bilyon dolar cesaret sağlamıştır.
IFC Üzerine
Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, hususi sektörün gelişimini desteklemeye odaklanan, dünyanın sunu iri kuruluşudur. 100’den fazla ülkede özel şirketlerle etkin IFC, yoksulluğu budamak ve zenginliğin paylaşılmasını keşfetmek için, anamal, eksperlik ve nüfuzunu kullanıyor. 2013 mali yılında özel sektörü ve değişimi doldurmak amacıyla yaptığı yatırımlar yaklaşık 25milyar USD’ye yükselerek, tekmil zamanların sunu erdemli değerine ulaştı.
 

Share: