42 ekip ve sektörde Kovid-19 etkileri

“Global Kovid-19 Salgını’nın Türkiye’bile Farklı Kategorilere Etkileri Raporu”, 42 zir kategoride sektörlerin salgından duygulanma oranlarını ve tahmini toparlanma hızlarını ortaya koydu.

Alarga eğitim ve çalışma 15 ikmal, ulusal marketler 2 intaç çok etkileşim gösterdi

Virüsün yayılımını yırtmak amacıyla alınan önlemler sonrasında eğitim bilimi ve iş hayatının eve kaymasıyla bu arada Skype, Zoom ve EBA kabilinden video konuşma ve engin yetişek sistemleri 15 katlık bir büyüme ile diğer kategorilerden ayrıldı. Bu kategorideki en aceleci gelişimi ise MEB’in engin eğitim sistemi olan EBA gösterdi.

Evde yaşamanın tıpkısı diğer gereksinimi olan online ahzüita sonrasında, açıktan besin alışverişleri acul bire bir şekilde artma gösterdi. Bu kategoride ulusal marketler, tenzilat marketlerine nazaran dijitalleşme yatırımları, kuvvetli lojistik ve eve tevzi altyapıları ve e-tecim deneyimleri ile 2 kata yakın etkileşim artışı gösterdi.

Mıhlı tagaddi ve bağışıklığı hayatiyetli tutmanın henüz de koskocaman olduğu bu dönemde, tüketiciler, vitamin, bal ve aktar ürünlerine yönelmesi sonucunda mıhlı ürünler kategorisi de yükselişte olan kategoriler arasında düzlük aldı.

Belik ve işleme üzere uğraşı siteleri evde elan çok mesafelik nâkil tüketicilerden yüksek rabıt gördü.

İnternet TV aceleci yükselirken, giysi-ayakkabı kategorisi agresif tenzilat kampanyaları ile büyüdü

Salgın sonrasında genişlik hızlı yükselen bu kategorileri, genel ağ- TV, medya, domestik efsanevi, oyun ile ruba ve ayakkabı kategorileri takip ediyor. Salgının gündem olmaya başladığı ikinci hafta düşüş hareketli çıkarmak-pabuç kategorisi, agresif tenzilat kampanyaları ile serencam iki haftada yükselen bir trend göstermesine rağmen, sosyal etkileşimin sınırlandığı bu dönemde bu artışın eğreti olma riski üstelik bulunuyor.

E-ticarete erken harmoni sağlamış firmalarsa, yaşanan süreçten henüz bir iki etkileniyor.

Bala ve çağa ürünleri kategorisiyse, çaput, çaça, yıvışık baş bezi kadar çabuk tüketim ürünleri alelhusus nazik uzunluk paketlerle rabıt görürken çağa arabası gibi dayanıklı ürünlerin tercihinde düşüş yaşanıyor.

İndirim marketleri tedariksiz yakalandı

Artı nema gösteren sonuç bölümdeyse şahsi bakım, bağırsak çul, kozmetik, kitap, akaryakıt ve iskonto marketleri kayran aldı. Serencam yıllarda millî zincirlere alın agresif mağazalaşma atağıyla çabuk büyüme sürecine giren iskonto marketleri, salgın döneminde talebin hızlıca sayısal kanala kaymasına hazırlıksız yakalandı.

Mart ayının önceki haftalarında petrol fiyatlarındaki küresel düşüşün de etkisiyle akaryakıt firmalarının etkileşimleri hızlı tıpkısı şekilde artarken, ayın ikinci yarısında girdiği düşüş trendinin ticari ve içtimai hayatın durgunlaşmasıyla devam etmesi bekleniyor.

Içtimai medyanın penetrasyonu mecbur kaldı

Anadan Görme iletişim araçları kanallarından 3 kattan daha çok etkileşime topluluk içtimai medyanın, müstevli dönemindeki performans artışı merbut oldu. Zinde nüfusu ile sosyal medya penetrasyonu zaten yüksek olan Türkiye’de, salgın döneminde etkileşiminde iri benzeri artım olmazken, Twitter arz zait ayrışan düzlem olarak öne bundan sonra. Karı gereçleri, bina malzemeleri ve elektronik yük kategorilerinde ilişkin aynı zait yansıma gözlendi.

Liglerin başlamasıyla laf ve spor medyasında henüz çabuk bir toparlanma öngörülüyor

Salgının yayılmasına paralel yerine kamu termin taleplerinde ve hususi hastane etkileşimlerinde kararlı tıpkısı azalma gerçekleşti. Özel sektördeki menfi kayıpların kamuya bakarak elan birkaç olduğu gözlenirken, bu olumsuz trendin yavaşlayarak devam etmesi bekleniyor.

Aile temizliği, oto isticar, nakliye ve onarım kadar hizmetler veren platformların etkileşimleri,
tüketicilerin hastalık bulaşma riskini budamak ve artırım fethetmek için ihtiyaçlarını ötelemelerine mecbur kendisine anif ayrımsız düşüş gösterdi. Olumsuz trendin salgın döneminde devam etmesi öngörülüyor.

Spor medyası, cevahir, laf, ulaşım kanalları, kültür musahabe faaliyetleri, otel ve konaklama salgının aksi etkisini en aşkın hisseden kategorilerin başında kayran alıyor. Bahis ve spor medyasının, liglerin başlamasıyla gelişigüzel, diğer sektörlere bakarak henüz acul toparlanması bekleniyor.

Araba ve yurt yatırımları erteleniyor, dış alım azalıyor

Ev, işyeri, yer isticar ve mir yapılan sitelerde Mart kocaoğlan başıyla başlayan aksi trend, ayın ikinci yarısında hızlanarak devam etti. Tüketicilerin risk algısının artmasıyla alay malay etraflı dönemli aynı yatırım olan yurt kategorisinde etkileşimin elan de azalması beklenirken, eş nitelik araba satışlarında da gözleniyor.

Makine bey sitelerinin de etkileşimleri aynı haftalarda taşınmazlar kategorisinden elan fazla oranda azaldı.

Havayolu kategorisinde mart ayında başlayan negatif ölçü, gezi kısıtlamalarıyla beraber anbean artış gösteriyor.

Uluslararası pazaryerlerinin yurtdışı sitelerinden yapılan ithalat talebinin Mart’ın akıbet haftalarında anif tıpkı şekilde düştüğünü gözlemliyoruz. İthal edilen devlet fark etmeksizin gördüğümüz bu düşüşün tüketim ürünleri ithalatı için öncü benzeri işaret olduğunu ve ithalatta önümüzdeki aylarda koşut bire bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Aşındırmak ısmarlama sitelerindeki negatif trendin henüz hızlı toparlanması bekleniyor

Ticaret hayatının yavaşlamasına paralel namına kariyer siteleri, kurumsal hizmetler ve yemek havale sitelerinde birlikte azalış özen çekiyor. Eve azalan siparişler sonrası tanım sitelerinin trafikleri 3-4 mezuniyet arttı. Evde yemek ika trendine koşut namına dayanabilen tüketim ürünlerindeki talebin epey aile aletlerine (akarsu ısıtıcı, mixer, mini-fırın vb) kaydığı gözlemlendi, makarna, gevher, sodyum bikarbonat kadar ürünlerin talebi aceleci artış gösterdi. Bu ürünlerdeki doygunluğa yaklaşıldığını ve trendin yavaşlaması öngörülüyor.

Içtimai etkileşimin azalmasından en fazla etkilenen sektörlerden birisi üstelik tensel sağlık ürünleri oldu. Kondom kabil ürünlere olan talepteki azalış trendinin devam etmesi bekleniyor.

Amme hizmetlerinde Keyif ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlıkları artı ayrıştı

Içtimai ve ticari hayatın yavaşlaması, anlaşılan kamu hizmetlerinin azaltılması ile özellikle e-azamet girmek amacıyla amme hizmet platformlarının etkileşimleri azalırken, Sağlık ve Eğitim Bilimi Bakanlıkları değişik kurumlardan pozitif ayrışıyor.

Möble, pazaryeri, spor alışverişlerinde sınırlı üstelik olsa ayrımsız aksi tartı görülürken, arz aceleci toparlanma pazaryerlerinde bekleniyor.

Bankacılık ve kargo taşımacılığında olumsuz baskı tutkun kaldı

Ticari hayatın yavaşlaması (ör. sigorta, vergi sistemleri ve münakasa portalleri etkileşimleri %30-40 azaldı) bankacılık kategorisinde negatif ayrışma yarattı. Her ne büyüklüğünde bireysel dijital bankacılık etkileşimleri haddinden fazla azalmasa üstelik, ticaretin yavaşlamasıyla ticari bankacılık faaliyetlerinin yavaşlaması menfi ayrımsız yüklülük yarattı. Bunun yanı sıra, tüketicilerin evde toplu alışverişler yapması muamele adetlerini artırıyor.

Pazaryerlerinin performansları farklılık gösteriyor. Örneğin, istihlak ürünleri satanlarda etkileşim artsa de taşınmazlar/araba satışlarındaki sert düşüş genel olarak sektörün olumsuz performans sergilemesine etmen oluyor. Pazaryerlerinin etkileşimindeki düşüş ve firmaların zat geri hizmet imkanlarını bile seferber etmeleri kargo firmalarının etkileşimini beş altı bile olsa aksi etkiliyor.

Değişik seviyelerde özel ve amme yetişek kurumları etkileşimleri incelendiğinde Mart’ın önce haftalarında okullara ve üniversitelere vuzuh verilmesiyle etkileşimlerde tanıdık düşüş, serencam haftalarda telafi edildi.

Özel ve kamuda tam seviyelerde engin eğitimin yaygınlaşması ile yetişek kurumlarının trendi akva ayrımsız şekilde pozitife çevirmesi bekleniyor.

“Sürece hızlı uyarlanmış olan firmalar başarılı oldu”

Müstevli süreci öncesi ve sırasındaki gani uygulamaları değerlendiren Deloitte Şirket Ortağı Melik Göl, alışılagelen zamanlarda iş süreçlerinde yaşanan sıkıntıların çözümü amacıyla envestisman eden firmaların yanı sıra, müstevli sürecinde mütebeddil beklenti ve taleplere aceleci adapte olan firmaların bu süreci başarıyla geçirdiğini söyledi. Melik Göl sözlerine şöyle devam etti:

“Kurumsal hizmet ve iz satışı özne firmalar evden çalışmanın artması ve ticaretin yavaşlamasıyla bu dönemde mütemmim nişane ve hizmetlerine yönelerek trendi tersine çevirmeyi başardılar. Talepte kaba düşüş hareketli firmalarsa, tüketicileriyle olan bağlarını ücretsiz mazruf ve webinarlar ile korumaya çalışıyor.

Azık dışı bir nice tüketim ürünü kategorisinde geçmiş haftalardaki aksi orostopolluk, mart ayının sonlarına doğru agresif iskonto kampanyaları, ücretsiz teslimat ve değişim garantisi kabil efdal menafi ile bilakis döndü.

Umum değmeden paketleme, bozulmamış paketleme malzemeleri, günlük temizlenen teslimat araçları ve maske, ellik kadar siper önlemleri düzlük tevzi personeli kabil uygulamalar müşterilerin hijyen endişelerini azaltmada yardımcı oldu.

Aceleci yükselen e-ticarete tedariksiz yakalanan firmalarda ısmarlama strateji ve teslimat süreçlerinde yaşanan su almaç kayıpları meydana getirdi. Sipariş ve teslimat süreçlerinin ağız ağıza dijitalleşmesi ya birlikte bu alanda üçüncü tümen desteği alan firmaların henüz kalburüstü ayrımsız şekilde ayrıştığını gözlemlemekteyiz. Efsane Cuma Namazı kadar güç eş dönemlerinde yaşanan sığa sıkıntıları ve azrail memnuniyetsizliklerini halletmek amacıyla öz dağıtım ağına ve ekiplerine yatırım özne firmalar bu yatırımlarının karşılığını salgın sürecinde almışlardır.”

Share: