40’ından sonraları vücut geliştirenlerin kalbi tehlikede

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melik Uçan, alelhusus 40 yaşın üzerinde olanların kalp krizi riski taşıdığını, protein tozu ve hormon kabilinden ürünlerden ise hep yaş gruplarının kesinlikle ırak durması uyarısında bulundu.

İstanbul Aydınlık Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kağan Uçar 35 yaşın üstünde olanların alelhusus vücut geliştirmeye müteveccih yapılan sporlarda protein tozu ve hormon kadar ürünleri kullanmaları halinde ahiret yolculuğu riski taşıdıklarını dile getirdi. Doç. Dr. Uçan, “Spor amacıyla yaşı gani görmek gerekiyor. Hastalarımıza spor önerirken yaşlarına ve hastalıklarına akla yatkın spor yapmaları gerektiğini söylüyoruz. 20 yaşındaki benzeri hastaya önerdiğimiz sporla 40 yaşında bire bir hastaya önerdiğimiz spor ayrımsız değil. Hele hayat anlaşılan tıpkısı yaşın üzerindeyse yarışma içeren sporlar banko önermiyoruz. Tempolu yol, derrace, yüzme kabil vücudu harekete geçirebilecek amma kalbin gelişim yükünü da artırmayacak sporlar öneriyoruz. Söz Gelişi halı sahada ayak topu oynamayı mahsus benzeri yaştan bilahare kesinlikle başvuru etmiyoruz. Çünkü kalp galiba bire bir yaşa büyüklüğünde bazı şeyleri tolere edebilir ama müstakbel yaşlar temas devir risklidir. Şeker Hastalığı, kolesterol, tansiyon kabil hastalıkları olanlara ve 40 gözyaşı üstü kişilere üzeri geliştirme çalışmamalarını tavsiye mektubu ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.  

“VÜCUTTA POTASYUM DEĞERİ YÜKSELİRSE ANİ ÖLÜMLER GERÇEKLEŞEBİLİYOR”

Üzeri geliştirmenin kozmetik gayeli yapılan ve ciddilik içeren sporlar olarak tanımlandığını söyleyen Doç. Dr. Uçar “Bu sporla alay malay alınan ilaçlar, hormonlar, protein tozları ve üzeri geliştirme amacıyla alınan birçok nevale vücudun biyomekanizmasını ve elektrolit dengesini bozabiliyor. Kilolu tahammül işleminden sonra vücutta kasların yıkımı oluyor, bu yıkımla alay malay vücuttaki potasyum miktarı da yükseliyor. Protein tozlarının ve hormonların içre da potasyum miktarı yüksektir. İkisi ayrımsız araya geldiğinde potasyum değerinin yüksek olmasından ufuk apansızın ölümler gerçekleşebiliyor” ifadelerini kullandı.

“ÜST GELİŞTİRMEYLE GÖRMEK İSTİYORSANIZ ZAMANA YAYIN”

Vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenenlerin çabuk ederek protein ve hormonlara bağlanmamaları gerektiğini belirten Doç. Dr. Hakan Uçar “Bu kalıp sporlarla uğraşanlar istikrarlı beslenmeliler, hızlıca hormon veya protein tozu almaktan kaçınmalılar. Bu sporu ısrarla fora etmek istiyorlarsa tez etmeden zamana yayarak, istikrarlı beslenerek, muvazeneli spor yaparak çalışabilirler. Vücudun yağa karbonhidrata, minerallere ihtiyacı var. Hepsinin anlaşılan oranda vücutta bulunması gerekiyor” dedi.

“SPORDAN GEÇMIŞ KATIYETLE BAZI TESTLER YAPTIRILMALI”

Anlaşılan tıpkı yaş grubunun üstündekiler için spor yapmadan evvel kesinlikle belli testlerden geçilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Uçan “35 yaşın üstündeyseniz ve hayatınızda uyumlu spor yapmamışsanız, spora başlamadan ilk kesinlikle hekim kontrolünden geçilmesi gerekiyor. Güç, duygu ultrasonu ve doktor kontrolü banko yaptırılmalı ve şekere tansiyona bakılmalıdır. Yapılacak sporda pekâlâ doktora danışılmalı. Dokunaklı sporlara gelince vücudun tolere edebileceğinin üstünde yapılan sporları tavsiye etmiyoruz. Sporun kalbe ruha faydası çokça fakat önereceğimiz spor öncelikle yaşa ve hastaya makul olmalı” diye konuştu.

 

Share: