4 kişiden 1’i vergi verdi

Berlin merkezli hür bünye Transparency International (Arsıulusal Şeffaflık) eliyle 86 ülkede 91 bin emanet üzerinde yapılan araştırmada, alelade ölçekli rüşvetle ilişik sorular soruldu.

Yapılan istatistikler sonucunda sonuç 1 yıl süresince, esenlik, yetişek ve vergi kurumlarında dönen algı trafiğinin sonuç benzeri yıl süresince artma gösterdiği belirlendi. Gayrı taraftan araştırmaya katılanların yüzde 29’u da polise alacak verdiğini söyledi.
Türkiye 5’inci tam
Badiye Çölü ve kasaba ülkelerde yaşayan rastgele 2 kişiden biri son 1 yıl içinde söz konusu kurumlarda çalışanlara rüşvet verdiğini söylerken, bu toprak yüzde 56’lık kıyasla listenin en son sırasında düz aldı. Ortadoğu ve Yıldız Afrika yüzdelik 36 ile ikinci tam yeralırken, listede yüzdelik 32’i ile Rusya ve kasaba ülkeler üçüncü tam, yüze 23 ile Latin Halkları Amerika dördüncü yerine sıralandı. 8 havza ortada beşinci sıraya oturan Türkiye ve Mağrip Balkanlar bölgesindeki algı oranının ise yüzde 19 olduğu belirlendi. Listenin artan kısmını yüzdelik 11 ile Asya-Pasifik bölgesi, yüzdelik 5 ile Avrupa Birliği ve Şimal Amerika oluşturdu. Sıralamaya talih bazında bakıldığında Afganistan, Kamboçya, Kamerun, Hindistan, Irak, Liberya, Nijerya, Filistin, Senegal ve Uganda ilk sıralarda meydan aldı.
Rüşvette yoksul önde
Araştırmaya katılanların yarısı, problemlerle karşılaşmamak üzere vergi verdiğini itiraf ederken, 4’te irtibat kesimdekiler ise prosedürü hızlandırmak üzere bu yola başvurduğunu söyledi. Elan bağan gelire eş olan kesimin, geliri faziletli olanlara oranla elan fazla algı atfetmek zorunda kaldığı dahi araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından birini oluşturdu. Transparency International tarafından 2003 yılından bu yana yürütülen araştırmanın bu sene daha kapsamlı gerçekleştirildiği, katılan ülkeler arasında Çin, Bangladeş ve Filistin’mağara bile yer aldığı ifade edildi.

Share: