3 kişiden biri markete gitmiyor

Dünya genelinde insanların alışkanlıklarını değiştiren yeni soy korona virüs (Kovid-19) dolayısıyla toplumun yüzde 17’si çıktı şişman transfer kullanmıyor ve yüzde 53’ü henüz çok karı temizliği yapıyor.

AdColony’nin Türkiye karışma, Avrupa, Orta Şark ve Afrika’ bile 14-75 gözyaşı arası katılımcılarla yaptığı “Güneş Tacı virüs Etkisi Araştırması” salgın sebebiyle mütebeddil alışkanlıkları verilerle göz önüne serdi.

Dünyanın seçkin bölgesini etkisi altına düzlük Kovid-19 salgını sadece Türkiye’da değil tamam dünyada insanların zatî alışkanlıklarını ve tercihlerini radikal şekilde değiştirmeye zorladı.

Dolgun taşımadan market alışverişine ayrıca oyunlardan sosyalleşmeye kadar hayatın cümle noktasında tercihleri değiştiren Kovid-19 zımnında toplumun yüzde 17’si daha çok şişman taşıma kullanmıyor.

Hep evde kalarak daha fazla aile temizliğine ilgi gösterirken, katılımcıların yüzde 53’ü daha çok aile temizliği yaptığını söylüyor.

Yevmiye olarak uğranılan market ziyaretleri birlikte azalarak yerini online alışverişe bıraktı. Katılımcıların yüzdelik 27’si market ziyaretlerini en organ indirdiğini ve yüzde 38’i ise bundan sonra online alışverişe intikal yaptı.

Canlı oyunlar evde yapılan aktivitelerin bildirme başında gelmeye bitmeme ediyor. Katılımcıların yüzdelik 46’sı rastgele devir müteharrik cihazlarından baziçe oynadıklarını, yüzdelik 26′ sı ise faal cihazlarına bakir oyunlar yüklediklerini söyledi. Katılımcılardan yüzdelik 82’si canlı oyunların kendilerini yevmiye stresten uzaklaştırarak rahatlattığını söyledi.

Korona virüs ÇAKER rüyasının sonu oluyor

Reklam verenlerin gizil müşterilerine yankılanmak için bu dönemde sunu faal sefer olan işlek reklamlar alanına kaydığı görüldü.

Katılımcıların yüzde 25’i ihtiyacı olabilecek ürünü ayırt ettiren reklamları yeğleme ederken, yüzde 35’i user-initiated denilen kullanıcı yoluyla kontrol edilebilen reklamlara elan yunak yaklaşıyor.

AdColony Umum Müdür Yanardağ Biçer, korona virüs ile ilgili kıvrak dünyada olan değişime dikkati çekerek, şu ifadelere saha verdi:

“Güneş Tacı virüs aktif toplumsal yaşamı sınırlandırıp ve fiziksel mesafeyi artırdıkça, insanların dijitale henüz birlikte yakınlaşması bağımlı ki mübrem oluyor. 30 ülkeyi yönettiğimiz İstanbul ofisimizdeki 180 çalışanımızla alay malay 10 Mart günü itibariyle evden düzentileme sistemine geçtik ve online toplantılar ve iş takibi ile süreci yönetmeye devam ediyoruz. Evde geçirdiğimiz geçenek arttıkça, günce stresten yaklaşmak amacıyla bile sunu saksı dağıtıcı yöntem adına kıpırdak oyunlar karşımıza çıkıyor. 24 Gücük Ay haftası ile 9 Mart haftasını karşılaştırdığımızda, atak baziçe oynama sürelerinde yüzde 21 artma olduğunu görüyoruz. Oyun uygulamalarındaki trafiklerde dahi bu iki hafta arasında yüzde 14,6’lık benzeri artma bulunuyor. Tıpkısı şekilde yapılan araştırmalara göre kullanıcılar yüzdelik 21 henüz fazla baziçe içi reklam izliyorlar. Bu birlikte reklam verenler için oyunların gine tıpkısı yatak adına gündemde kalmasını sağlıyor.”

Fransa ekonomisi virüs zımnında yüzdelik 6 daraldı

İtalyanlar AB’nin virüs politikasından huzursuz

 

Share: