2050’de istismara uğrayan 60 gözyaşı ve üstü sayısı 320 milyon olacak

Buğulu istismarı, yaşlılara fiziki, can yahut ruhsal yönden acı davranıp engel vererek dokunaklı çektirmek yerine tanımlanırken, boşlama de yaşlının içtimai, fiziksel ve can ihtiyaçlarını karşılamada bilinçli ya üstelik bilinçsiz gedik kendisine biliniyor.

İstismar, yaşlılarda ağır sıklet fiziki yaralanmalar ile mufassal dönemli ruh bilimsel sorunlara illet olabiliyor.

Dünya Esenlik Örgütü (DSÖ) raporlarına bakarak nüfusun bildirme bir iki 1 milyarını 60 gözyaşı ve üstü oluşturuyor. 2050’de dünya buğulu nüfusunun 320 milyonu istismara maruz kalabilir.

Yaşlı koca 2030’birlikte 1,4 milyara ulaşacak

Yaşlı nüfusunun 2030 yılında 1,4 milyara, 2050’de da 2 milyara ulaşması beklenirken, sömürme edilenlerin oranında farklılık olmasa bile sayılarının 320 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

60 gözyaşı gövde her 6 kişiden biri istismara maruz kalsa da bunların yalnızca yüzdelik 4’ü kayda geçiyor. Yaşlılar, yeryüzü haddinden fazla psikolojik ve finansal açıdan istismara uğruyor.

Hem gelişmiş hem üstelik gelişmekte olan ülkelerin sorunu

Hem ümranlı hem de gelişmekte olan ülkelerin sorunu olan nemli istismarı, dünya genelinde alelumum bildirilmiyor. Yer adsız ve az bildirilen ihlallerden biri olması nedeniyle istismara uğrayan buğulanmış sayısının çokça daha erdemli olabileceği öngörülüyor.

Yaşlıların en çok istismara uğradığı hastane, yaşlılar yurdu ve ayrıntılı dönemli hizmet tesisleri üzere kurumlardaki herhangi bir 3 çalışandan ikisi akıbet yıllarda yaşlıları sömürme ettiğini akseptans ediyor.

Güneş Tacı virüs istismarı artırdı

Pandemi, yaşlılara uygulanan istismarın artmasına neden oldu. Güneş Tacı sürecindeki sokağa çıkma yasakları ve bakımevlerinde gerekseme mahsus çalışanların sayısının azalması kabil davranışlar yaşlıların istismarına istinatgâh hazırladı.

Nemli nüfusun sakil olduğu Avrupa’da, milyonlarca güç huzurevlerinde kalıyor. Birçok Avrupa ülkesinde, virüs kaynaklı duygusal kayıplarının faziletli olduğu huzurevleri, Kovid ölümlerinin adeta “tarz üssü” haline geldi.

Belçika’de ölümlerin yüzdelik 40’ından fazlası huzurevlerindeki ihmallerden kaynaklandı

Belçika’de 2020’da yayımlanan bire bir genelgede, hastanelerde lüks yığılmayı engellemek için huzurevlerinde sendrom gösterenlerin buralarda tutulması önerilmişti. Belçika makamları aynı zamanda geçim evlerinde ölenleri ölüm istatistiklerine çokça geç karışma etmeye başlamıştı. Böylelikle hayat evlerinde canlı yaşlıları aynı nevi kaderine metrukiyet eden ve “ölümlerini normal karşılayan” Belçika’de, ölümlerin kısaca yüzdelik 40’ından ilavesi bu tesislerde olmuştu.

İspanya’da birlikte kilolu ihmal bahis konusu

İspanya’birlikte Mart 2020’birlikte dezenfektasyon çalışmaları amacıyla huzurevlerine giden askerler tesisleri ağız ağıza terk edilmiş halde bulmuştu. Askerler, burada bazı yataktan düşmüş halde bir nice yaşlının cansız bedeniyle karşılaşmıştı.

Kanada’bile 2020’deki ölümler, sakil ihmalden kaynaklandı

Kanada’dahi 2020’bile tıpkısı bakım merkezinde 31 yaşlının ölümünün peşi sıra başlatılan soruşturmada, ölümlerden hemen beşinin Kovid dolayısıyla olduğu belirlenmişti. Ölümlerin, çalışanların çoğunluğunun müstevli sonrası işi bırakmalarıyla başladığı, merkezde küsurat 130 yaşlıya hemen 2 hemşirenin hizmet isnat etmek zorunda kaldığı ortaya çıkmıştı.

Merkezde mütezayit yaşlıların günlerce kemirmek yemediği, akarsu dahi içemediği, tuvalete götürülmedikleri için yataklarının pislikle kaplandığı ve birçoğunun yatağından düştükten sonra günlerce beton zeminde yardım beklediği belirlenmişti.

Ne olmuştu?

BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres,15 Haziran 2021’de, güneş tacı cihetiyle hareketlerin kısıtlanmasına müteveccih önlemlerin, yaşlılara cebin fiziksel, fert, mali ve eşeysel herhangi bir türlü istismara alın elan fazla yol olayını tetikleyebileceği üstüne uyarmıştı. Guterres, yaşlıların haklarını müzaheret etmek amacıyla ulusal düzeyde tam mevzuatın ve uluslararası akseptans edilmiş kanuni benzeri çerçevenin bulunmamasının, yaşlıların savunmasızlığında payı olduğunu belirtmişti.

Avusturalya’birlikte evde hizmet bekleyen 50 binin üstünde buğulu öldü

Acun genelinde yaşlı erkek oranı artıyor

İspanya’üstelik yaşlılardan bankalara uygulayım bilimi protestosu

İngiltere’üstelik milyonlarca nemli faturalarını ödemekte zorlanıyor

İngiliz yaşlılar haftalardır hatırlatıcı aşıları bekliyor

Salgında ruhsal çöküntü sıklığı yaşlılarda üç tekmil arttı

Share: