2023 yılı sulama tesisleri sevap tarifesi belirlendi

Bazen sulama tesislerinden faydalananlardan 2023’te alınacak işletme ve bakım ücretleri mahsus oldu.

2023 Yılı Sulama Tesisleri İşletme ve Bakım Ücret Tarifelerine İlişkin Reisicumhur Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan bahsetmek amacıyla yürürlüğe girdi.

Buna bakarak, Kerem Akarsu İşleri Genel Müdürlüğünce işletilen Ağrı’da Eleşkirt, Tunceli’de Akpazar, Elazığ’da Kuzuova, Çanakkale’de Gökçeada, Van’da Van ve Gürpınar tesisleri ile müteahhit firmalar eliyle işletilen Bursa’da Dağdibi, Erzurum’da Kirazlı, Bingöl’de Gözeler, Diyarbakır’da Ergani, Kayseri’de Bünyan Sarıoğlan, Gümüşhane’de Sadak, Kastamonu’da Bezirgan Hazım Tığ, Bilecik’te Bayırköy, Sakarya’da Futbolcu, Baskül ve Elmalı, Sivas’ta Nevruz ve Akören, Balıkesir’de İvrindi- Gökçeyazı sulama tesislerinde belirlenen tarifelere göre işletme ve hizmet ücreti alınacak.

Bu yıl sulama tesisleri işletme ve hizmet ücret tarifeleri, 30 kategorideki nebat çeşidi ve tavhane için dekar başına 25 teklik ile 743 teklik ortada değişecek. 1000 metreküp akarsu ücreti, 25 lira ile 276 teklik arasında olacak.

Depolama yapıları ve düzenlenmiş katıksız göllerden sanayi amaçlı su tahsislerinde 1000 metreküp akarsu ücreti 55,80 teklik yerine belirlendi.

İşletme ve hizmet ücreti, herhangi bir bitkinin sene içindeki yetişme süresine bakarak belirleme edilecek. Bu nedenle bire bir yıl içinde bir parsele, biri kalktıktan sonradan yenisi ekildiğinde, bu bitkilerin her biri amacıyla değişik işletme ve hizmet ücreti uygulanacak.

Yıllık işletme ve bakım ücretleri, sulama sayısına bakılmaksızın, sulanan parsel sahibinden, kiracı yahut ortakçıdan alınacak.

İndirimler

Bir yıl zarfında bir parsele biri kalktıktan bilahare değişik nebat ekildiğinde, bire bir önceki bitkinin sulanmış olması üzere ondan sonradan ekilen bitkiler için pres ve bakım ücreti yüzdelik 20 indirimli uygulanmaya devam edilecek.

Çiftçilerin devamlı namına öz motopomplarıyla suladıkları bitkiler (yağmurlama ve felç sulama dahil) üzere pres ve bakım ücreti yüzdelik 50 tenzilatlı uygulanacak.

Share: