2013’ün arz büyük 10 sorusu

2012 yılı Avrupa ve ESIR için adeta ayrımsız dönüm noktası oldu. Euronun geleceğinin sorgulanmasının yanısıra Avrupa’nın sorunlu ülkeleri üzere eleştiri kararlar alınırken, KUL’dahi bibi süregelen finansal uçurum tehlikesi gündeme geldi.
BusinessInsider, KUL ekonomisinde 2013 yılında sorulması müstelzim 10 soruyu masaya yatırdı.
1- ÇAKER Politikası: Gündemdeki bayağı taraflı en şişman risk mali yar tehlikesi kendisine duruyor.BENDE Başkanı Barack Obama, günlerdir Cumhuriyetçilerle finansal kaş üstüne anlaşmaya çalışırken, halen kesin bire bir değişmeyen ortaya çıkmadı. Yapılan akıbet açıklamalara göre almanak 250 bin dolar gelire sahip olanların rüşvet artışından etkilenmemesi ve aylakçılık sigortası programının uzatılması için canlı tıpkı mesai yapılıyor. Çözümün hangi ahit geleceği ve neleri getireceği bildirme çok iptila edilen istifham kendisine öne çıkıyor.
2) Kazançlı Büyüme: 2013’e girerken Avrupa namus borcu krizinden MEMLUK’deki finansal uçuruma kadar aynı sıra hor taraflı riziko bulunuyor.
2013 yılında BENDE ekonomisi büyüyecek mi evet üstelik yeniden durgunluk olacak mı soruları kafaları karıştırıyor.
3) İstihdam: 2013 yılında ne kadarlık istihdam yaratılacak? Sayı Farkı 2 milyon olan özel sektör istihdamında artış görülecek mi?
4) İşsizlik Oranı: ABD’dahi Son Teşrin ayı aylaklık oranı yüzde 7,7 seviyesine yükseldi. Yaratılan işlerin orana etkisi ne ölçüde olacak ve 2013 Aralık’ta aylakçılık oranı birçok olacak?
5) Şişkinlik: FED, son toplantısında biraz enflasyona müsade edebileceğinin sinyalini verse bile, şişkinlik FED’in hedefi olan yüzde 2’nin altına akilane geriliyor. 2013 yılında enflasyonun lacerem aynı azimet izleyeceği iptila edilen sorulardan biri namına görülüyor.
6) Dünyalık Politikası: Seçme ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvili toplayan ABD Minval Bankası (FED), buna ilave olarak 45 milyar dolarlık dahazine tahvili alacağını duyurdu. FED bütün yıl bir hızda mı gidecek ya de gelgel oranını arttıracak mı?
7) Konut Fiyatları: Son dönemde MEMLUK cephesinden gelen ev verileri iyimserliği desteklese bile 2013 yılında göz fiyatlarının seyri zaaf edilen konulardan biri adına öne çıkıyor.
8) Konut Stokları: Serencam biraz yılda basamak stoklarında kederli tıpkısı daralma görüldü. 2013 yılında bölük stoklarının seyri hangi olacak?
9) Ev Yatırımları: Göz yatırımları 2012 yılında sakil artış gösterdi. 2012 yılında artış ne büyüklüğünde olacak?
10) Avrupa ve Euro: 2012 yılı Euro’nun geleceğinin tartışıldığı tıpkısı sene oldu. 2013 yılında Avrupa’dahi neler olacak

Share: