2013’te dünyayı ne bekliyor?

Yıpranmamış yıla dair yapılan beklentiler şimdilik müspet sinyaller veriyor. 2012’nin şişman bölümünde maslahat yerine görülen Avrupa’bile şimdilik işlerin düzelmiş olması, mütekâmil ekonomilerde yaşanan toparlanma, iyimser izahat ile 2013 üzere beklentilerin birlikte henüz olumlu aynı tona çıkmasında çalışkan oluyor.
Kullanılmamış yılda dayalı yapılan açıklamalarda ilgi çekici noktaları topladığımız da önceki tam İngiltere Tarz Bankası Başkanı Mervyn King’in değerlendirmesi oluyor. Bu yıl koltuğu tıpkısı Kanadalıya bırakmaya hazırlanan King, kürsel kriz ile başa geçmek için forma bankalarından beklentilerin arttığına ilgi çekti. King, eskimemiş yılda bile mukavim haddinden fazla ülkede gözlerin format bankaları üstünde olacağını kaydetti.
Renaissance Capital’ın çıban ekonomisti Charles Roberts ise gözlerin Afrika’ya çevrilmesi yönünde rota çizdi. Afrika ekonomisinin rastgele 10 yılda ikiye katladığını tamlayan Roberts, bu yıl bölgede altyapı yatırımlarının artacağını belirtti ve ekonomik ayrımsız sene olacağını kaydetti.
Bakir yılın öne çıkan tıpkı apayrı noktası ise gelişmekte olan ekonomilerden Endonezya. ING yatırımdan başlangıç ekonomist Timothy Condon ise Endonezya’evet ilgi edilmesi gerektiğini belirtti. Alelhusus Çin ve Çin’deki harcamalar Endonezya’nın 2013’te öne çıkmasında canlı olacak.
Rusya erke bakir yılın aynı başka konusu olacak. Enerji fiyatlarının yükselmesi ve Gazprom’un bölgede kontörlü eline geçirmiş olması, kullanılmamış yılda işlerin değişmesine bariyer olamayacak. Özellikle BENDE’birlikte kayaç gazının gündemde henüz fazla kayran alması ile Rusya’nın doğalgaz imparatorluğunun sonunun gelebileceğini yorumları artıyor.
BCP Söylenegelmiş Değerlerin mebde ekonomisti Walter Malano ise Arjantin’e ilgi çekiyor. Arjantin üzere arz kötünün geride kaldığını tamlayan Malano, andıran vadede içinden çıkılan durumdan daha üzücü tıpkı sürecin yaşanmayacağını düşünüyor.
Çin ise eskimemiş yılda kamu gözlerin üstünde olduğu tıpkısı ayrıksı büyüklük olacak. 2012 sonunda mütebeddil dümen sonrasında eskimemiş yılla birlikte altyapı yatırımlarının artacağı ve akçasal genişlemenin devam edeceği beklentisi bilgili. Pekin Üniversitesi mal profesörlerinde Michael Pettis oylumlu konunun ülkede krediler noktasında olduğunu belirtti. Yatırım ve itimat büyümesinin daha çok baylanlık yaratmadığını belirten Pettis, zenginliğin yok edilmeye başladığına dikkat çekti. Asya ile beklentilere Acun Bankası Asya ser ekonomisti Bert Hofman ise 2012’nin sonuç çeyreğinin ongun olduğunu yıpranmamış yılda birlikte kıpırdak performans çizeceğini düşünüyor.
Japonya’nın eskimemiş başbakanı Shinzo Abe’nin agresif parasal destek programlarının dahi Asya piyasalarını yukarıda tutması bekleniyor.
Citi erke analisti Tim Evans ise gözlerin petrol fiyatlarına dönmesinde etkin oldu. Talebin azalması ve arzın yükselmesi, ESIR büyüme rakamlarının akıbet şeş çeyrekte beklentileri yakalayamaması ile fiyatlar üzerinde kalın ediyor. Evans KÖLE’da 2011’e göre tor yer yağı üretimini yüzde 16 artmasının yeni yılda bile fiyatların dalgalanmasında etkili olacağını belirtiyor.

Share: