18 gözyaşı öncesi BES’e girene, eğitim bilimi amacıyla kısmi ödeme planlanıyor

11. Sigorta Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Aranjman ve Fal Kurumu (SEDDK) Komutan Vekili Ulu Ersoy, “Elan, 1 yıllık müddet eksiksiz olmasına karşın, 18 yaş altı 400 bine yakın katılımcımız sisteme dahil olmuş, bunların mecmu kaynak büyüklüğü 1 bilyon TL’ye yaklaşmıştır.” dedi.

18 gözyaşı altı katılımcılar amacıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) cazibesini tasarruf etmek üzere eskimemiş adımlar atılması planlanırken, Ersoy, 14 milyon civarındaki katılımcı ve çalışanlar ile 271 bilyon TL’si BES tarafında, 21 milyar TL’si ise OKS tarafında kalkışmak için kestirmece 292 bilyon TL büyüklüğe ulaşıldığını ifade etti.

Gelecek dönemde BES’in cazibesini artırmaya yönelik bazı adımlar atılacağını bildiren Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, basamak kabul etme, evlilik ve aksiyon kurma kadar katılımcıların finansmana gerekseme duyacakları mefret olaylarda, avantajlı koşullarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya bitmeme edebilecekleri aynı aplikasyon üstünde üstelik çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir. Bahsedilen emek kapsamında, 18 yaşından önce sisteme girmiş katılımcılarımıza, darülfünun eğitimi üzere kısmen ödeme kabul etme hakkı getirmeyi de planlamaktayız.”

Ersoy, bunların birlikte “BES Ihsan Sertifikası” uygulamasıyla, kişilerin yakınlarına özel günlerinde, sayısal yöntemleri kullanarak gösterişsiz ve pratik tıpkı şekilde ulama payı hediye etmelerine imkân tanıyacak çalışmalarımızda de son aşamaya geldiklerini vurguladı.

SEDDK Komutan Vekili Ersoy, tekmil bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile kısa tıpkısı müddet içerisinde, BES’teki toplanmış delege sayısının 17 milyonu aşacağını, bütün görüntü büyüklüğünün üstelik 500 milyar TL’ye ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi.

Baştuğ: Yüzdelik 70’lerde para şişkinliği sürdürülebilir değil

 

BES bu sene enflasyona yenildi

 

Share: