15 günce bilcümle kapanma önerisi

Sağlık Bakanlığı ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının nüfusa nazaran genişlik çok olduğu iller sıralamasında önceki 5 sırada Karadeniz Bölgesi’nden Trabzon, Rize, Kargaşa, Giresun ve Samsun düzlük aldı.

Karadeniz Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, serencam günlerde koronavirüsün yer aşkın cenaze namazları, taziye ve eş içi ev ziyaretlerinde yayıldığını tayin etti. Fenomen sayılarının oransal adına sunma efdal olduğu illerde hafta sonu kısıtlamalarında kaymakamlık geçişlerine, köy ve mahallelere çıkışlara yasak getirildi, cenaze namazlarına katılma 30 hayat ile sınırlandırıldı. Uzmanlar da, olay sayılarının arz yüksek olduğu iller sıralamasında geçmiş 5 ilin kayran aldığı Karadeniz amacıyla, tedbirlere uyulması çağrısını yineledi, Karadeniz’deki vakaların yayılımını çelmek amacıyla tedbirlerin artırılıp, bölgede 15 günlük cümle kapanma, ulaşım kısıtlaması ve ‘lehçe karantina’ uygulanmasını irade etti.

“Hafta sonunu köyde nâkil insanlar, şehirlere döndüklerinde bunun yansımasını görüyoruz”

Trabzon Otacı Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Duygu ve Soy Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Yaşar Kibar Yürek, Trabzon ve belde şehirlerde Covid-19 vakalarının ayrıksı şehirlere bakarak acul artmasını, şehirlerarasındaki canlılık ve karye bağlantıları namına değerlendirdi. Toprak sakinlerinin, kısıtlamalarda hafta böylece köylere gittiğini belirten Dr. Çekinmezlik, “İnsanlarımız Cuma Namazı haset köylerine gidiyor. Köylerde hanay elan erkin olduğu, maske ve uzaklık ortadan kalktığı, benzeri ocak zarfında de aileler topluca yaşadıkları amacıyla hafta sonunu köyde eylemek istiyorlar. Hafta sonunu köyde nâkil insanlar şehirlere döndükleri zaman bunun yansımalarını görüyoruz. Arkadaşlarımızın çoğu de aile içindeki Covid-19 vakası devamlılığını dile getirmekteler. Ailede birisi Covid-19 hastası olunca, diğerlerinde görülme ihtimalinin imdi olduğunu anlatmak lazım. Bu genişlik da güzeşte hafta yayınlanan haftalık marazlı oranlarında Trabzon’u birinci yapıyor” dedi.

“Tedbirler artırılmazsa olay artışı bitmeme valör”

Şark Karadeniz şehirlerinin birbirine mail ve ulaşımın kolay olduğunu kaydeden Güven, tedbirlerin artırılmaması halinde vakaların artmaya bitmeme edeceğini belirtti. Cesaret, “Geçmek kim bu Karadeniz’e müteveccih aynı kapsam. Kuma özelliğimiz, Karadeniz bölgesinde hepimizin köy bağlantısı ve şehirlerarası ilişkimiz var. Bunu kesmeliyiz. Icabında şehirlerarası bağlantıların önü kesilmeli. Ayrımsız tedbirler alınırsa yeniden benzeri öz olacak, tıpkısı ahir hafta da gene benzeri olacak. Vaka sayısı efdal ve başka illere bakarak cesamet yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, henüz kati tedbirler alınması geçişsiz. Icabında ‘bölgesel karantina’ dahi düşünülebilir” diye konuştu.

“15 günlük umum kapanmayı öeriyorum”

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Ziyalı de, koronavirüsün kuluçka devri olduğunu hatırlatarak, şahıs düzgün yeryüzü efdal rakamlara ehil şehirlerden Samsun ile Rize arasında lehçe yerine hususi tedbirler uygulanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Okumuş, “Bunun yapılmaması yerinde Türkiye’yi bile riske edebileceğini ayn uğrunda bulundurmak lazım. İnsanlar niye maske, uzaklık ve hijyen davranışlarına uyacak davranışlarda bulunmuyor ve buna sunu şişman sıklet eden parametreler hangi ise anlamak gerekiyor. Şehirlerimizde bilinen mutasyonlar var ama bilinmeyenin varlığının dahi analizlerinin yapılması geçişsiz. Karadeniz bölgesi üzere ‘epidemiyolojik’ verilerle analize ihtiyaç var. Bölgedeki bu durumun devamı veya bunu kırmanın kesin benzeri yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan tıpkısı tanesi namına bildirme azından 15 günlük bilcümle kapanmayı önermek istiyorum” diyerek konuştu.

“Tamlık kapanmayı Samsun’dan Rize’ye büyüklüğünde istiyorum”

Karadeniz sahili süresince yerleşim alanlarının birbirine yakın olması dolayısıyla yoğun hareketliliğin yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Okumuş, “Gün Doğusu Karadeniz’de Şayet bu yasakları bire bir bölgede uygular bile, Karadeniz sahili boyunca değişik şehirlerde uygulamazsanız kuluçka döneminden sonraları gine aynı sayıya gelebiliriz. Kamu kapanmayı Samsun’dan Rize’ye büyüklüğünde istiyorum. Karşıt halde yeniden yerine tıpkı sonuçlara bodur süre içerisinde çıkabileceğimizi düşünüyorum. Samsun’dan Rize’ye büyüklüğünde olan nahiye amacıyla ‘bölgesel ayrımsız karantina’ uygulanması gerekmektedir. 15 günlük tıpkısı kapanmanın bu havza üzere masaya yatırılıp değerlendirilmesi gerekir” dedi.

DSÖ’den Dr. Kluge Kovid-19 salgınının biteceği tarihi açıkladı

 

Afrika’de güneş tacı virüsten ölenlerin sayısı 101 bini geçti

 

Türkiye’nin aktüel güneş tacı virüs tablosu açıklandı

 

Share: