’11 bilyon dolar buhar olmasın’

Takatli Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yüksek Kındap, Türkiye’nin 31 bin 500 megawatt (MWT) nazari jeotermal ısı potansiyelinin yaklaşık 20 milyon titrem/yıl petrol eşdeğerinde olduğunu belirterek, bunun miktar yerine karşılığının ise 11 bilyon dolar olduğunu söyledi.
Kındap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin jeotermal erke kaynaklarının, tüvana tektonik hareketler ve ara sıra bölgelerde zihayat volkanizma etkileri zımnında devlet geneline bozgun durumda olduğunu tabir etti.
Türkiye’dahi keşfedilmiş arz erdemli ısıdaki akışkanların Gün Batısı Anadolu’birlikte, alelhusus Menderes, Gediz, Simav kadar yer çöküntüsü yapıları boyunca bulunduğunu ifade fail Kındap, Yıldız Rum’bile henüz düşük sıcaklıklı doğal kaynakların olduğunu, Ölçülü ve Şark Küçük Asya’de ise beş altı amma sıcaklıkları K. Anadolu’dan görece adına elan faziletkâr kaynakların bulunduğunu dile getirdi.
Kındap, Türkiye’nin jeotermal potansiyeli açısından dünyada önceki sıralarda yer aldığını kaydederek, ”Türkiye jeotermal kaynaklar açısından Avrupa’de 1’inci, dünyada ise 7’nci sırada saha alıyor” dedi.
Jeotermal kaynaklar ağırlıklı adına kaplıcalarda kullanılıyor
Kındap, Türkiye’dahi jeotermal kaynakların geçmişten bu yana ağırlıklı namına fistül amaçlı kullanıldığını belirterek, 1990’ların ortasından itibaren ev ve tavhane ısıtmada de kullanımın birden arttığını söyledi. Gün Batısı Anadolu illerinde 2000’li yılların ortalarından itibaren jeotermalin hareketlilik üretimine müteveccih kendisine kullanılmaya başladığını kaydeden Kındap, sınai amaçlı dahi kullanımların kâin olduğunu dile getirdi.
Kındap, jeotermal enerjinin yerkürenin öz çöz ısısı olduğundan, galiba koşulları sağlandığı sürece yenilenebilir ve sürdürülebilir bire bir enerji kaynağı olduğunu vurgulayarak, bu enerjinin bildirme kebir avantajlarından birinin ise jeotermal akışkanın kullanıldıktan sonra esasen yer altına gönderilmesi olduğunu belirtti.
Yerin altında 11 milyar dolar var
Kındap, jeotermal enerjinin Türkiye amacıyla heybetli tıpkısı değer olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin 31 bin 500 (MWT) nazari jeotermal ısı potansiyelinin kestirmece 20 milyon ton/yıl petrole eşdeğer olduğunubildirdi. Kestirmece 11 milyar dolara karşılama fail Jeotermal enerjinin, kuramsal hayatiyet potansiyelinin ise tahminî 2000 MWT olduğuna meni eden Kındap, ”Türkiye, bulunan jeotermal potansiyelinin kestirmece yüzde 10’unu kullanabiliyor” diye konuştu.
Kındap, Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında mehabetli aynı yer bilimsel konuma cemaat olduğuna dikkati çektiği konuşmasında, ülkenin tektonik olarak canlı olan ”Alp-Himalaya Incitici Yapı Kuşağı” üzerinde düz aldığını söyledi. Bundan ortalık Türkiye’nin jeolojik adına dinç ve cıvıl cıvıl faylar ile volkanik ve mağmatik oluşumlar içinde yer aldığını rapor eden Kındap, ”Bu yapılar Türkiye;üstelik zengin jeotermal potansiyelin oluşmasını sağlıyor. Zaman amacıyla teorik gizil 31 bin 500 MWT akseptans ediliyor, 2012 yılının Eylül kocaoğlan itibariyle MTA ve hür teşebbüs tarafından yaklaşık 470 bin metre jeotermal sondajı yapıldı” ifadelerini kullandı.
3 bilyon dolarlık envestisman yapıldı
Kındap, jeotermal enerjinin akıbet yıllarda gerçekleştirilen arama çalışmalarının artırılmasında, envestisman güvenliğinin sağlanmasının ve getirilen teşviklerin etkili olduğunu söyleyerek, çalışmaların sonucunda yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım portföyüne ulaşıldığını belirtti.
Eroin Istikşaf ve Kontrol (MTA) marifetiyle 2008 yılından itibaren jeotermal sahalar ihale edilmeye başlanmasıyla gelişigüzel ihalelerin gerçekleşmeye başladığını kaydeden Kındap, ”Türkiye’dahi, 2012 yılının Ilkgüz ayı itibariyle 16’sı ruh üretimine akıllıca kayran koyulmak için, 85 nüsha sahanın ihalesi gerçekleştirildi” ifadesini kullandı.
Kındap, yasayla jeotermal kaynakların aceleci bir şekilde yatırıma dönüştürülmesinin yolunun açıldığını vurgulayarak, tekrar benzeri yasa kapsamında kısaca 30 sayı MTA’ya ilgili kuyunun yerli yönetimlere devredildiğini bildirdi.

Share: