1.5 Milyon Adelie Pengueninden Oluşan Sömürge Keşfedildi

Konfedere Milletler Çevre Vakfı’nda memur araştırmacılara bakarak, Amazon Ormanları, hızlı hızlı ağır sıklet aynı noktaya akıllıca gidiyor.
Bilim insanları, şu ana büyüklüğünde yüzde 17’si namevcut edilen ormanlardaki bu kıyımın yüzde 20’ye ulaşması halinde izansız dönüşü olmayan bir seviyeye ulaşılmış olacağını dile getiriyor.

Ormanları destek olmak için çalışmalar yürüteç Nobel Sulh Ödülü sahibi Araştırman Carlos Nobre, tehlikeye dikkati çekiyor:

“Eğer ormanların namevcut edilmesi ve toptan ısınmayla abuhava değişikliği yaşanırsa Amazon Ormanları’nın yüzdelik 50’den fazlasının bire bir ovaya temessül riski var”

Brezilya halkının yüzdelik 90’ının ormanların korunmasını istediğini fakat hükümetin bu talebi görmezden geldiğini kaydeden Nobre konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ormansızlaşmanın devam etmesi, Cenup Amerika ülkelerindeki temsili demokrasinin zorluğunun ya dahi neredeyse iflasının bir göstergesidir. Kezalik Brezilya halkının ezici çoğunluğunun Amazon Ormanları’nın korunması yönündeki isteği hangi merkezi hükümette ne dahi eyaletlerdeki bu temsili demokraside akseptans görmüyor”

Amazonlarda ormanlık alanların namevcut edilmesine, nehirleri birlikte kirleten yasa dışı altın madenciliği, hayvancılık ve tarım bozukluk oluyor.

Peru

Peru’daki Amazon ormanlarında güzeşte sene 240 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık arazinin bulunmayan edildi.

Ormanları müzaheret etmek için icraat tay tay arabası And Amazonları Gözetleme Projesi (MAAP), Amazon Ormanları’nın Peru’daki bölümünde 143 bin hektar ormanlık alanının fesih edildiğini açıkladı.

Tahminî 240 bin ayak topu sahasına bedel mevrut bu alanın, serencam 5 yılda Peru’daki Amazon Ormanları’nda yıllık yerine namevcut edilen yeryüzü düşük hacim olduğu belirtildi.

Peru Mekân Bakanlığına göre, Peru’daki Amazonlarda ormanlık alanların yok edilmesine, nehirleri üstelik kirleten gayrikanuni değerli madenciliği, hayvancılık ve tarım illet oluyor.

Hele açık alanlarda palmiye düşman kabul etmek amacıyla yapılan tarım faaliyetlerinin ormanlık alanları namevcut ettiği anlatım ediliyor.

Peru’daki Amazon Ormanları kısaca 130 milyon hektarlık alanı kapsıyor.

Peru’bile 2001’den bu yana yaklaşık 2 milyon hektarlık Amazon Ormanı namevcut edildi.

Share: